Categories:
Netcad projenize eklediğiniz raster dosyalarında projeksiyon dönüşümü yapmak veya tanımlamak mümkündür. Bunun için farklı bir yazılım kullanmanıza gerek dahi yoktur. Raster projeksiyon tanımlama veya dönüşümü için 3 farklı yöntem vardır.

Birincisi;

Rasterın koordinatlı olması durumunda Raster Yöneticisinden Raster Dönüştür İşlemi ile olmaktadır. Bu durumda rasterin ham hali bozulabilir veya farklı sakla metodu ile saklanabilir. Farklı sakla metodu ile gereksiz depolama alanı kaplayacağınızı ve birden fazla dosya ile uğraşacağınızı unutmayınız. Bu yöntemden kısaca bahsedelim;
 1. Netcad >> Raster Menüsüne tıklayınız.
 2. Buradan Raster dönüştüre tıklayınız
 3. Karşınıza gelen ekranda Dönüşüm Yöntemini Projeksiyon dönüşümü seçiniz.
 4. Eski projeksiyon bilgilerine mevcut raster dosyanızın projeksiyonunu, Yeni projeksiyon bilgilerine oluşturmak istediğiniz projeksiyon bilgilerini seçiniz ve işlemi tamamlayınız.

İkincisi;

İkinci yöntemimizde raster yöneticinden yapıyoruz. Bu yöntem ilk yöntemdeki mantık ile aynı olup, üçüncü yöntem ile benzerdir.
 1. Netcad >> Raster Menüsüne tıklayınız
 2. Buradan Raster Yöneticisine tıklayınız
 3. İlgili raster sağ tıklayarak veya çift tıklayarak özellikleri açınız
 4. Buradan projeksiyon sekmesini tıklayınız.
 5. Tanımlı bir projeksiyon yoksa projeksiyonu tanımlayınız ( bu durumda tamam diyerek bu ekrandan çıkıp tekrar bu ekrana giriş yapmanız faydalı olacaktır. Nedeni bazı sürümlerde bu dönüşümün tamamlanamamasından dolayıdır ) Tanmlı projeksiyonu buradan değiştirmeniz durumunda raster dosyanız otomatik olarak raster dönüşümü yapılmış olacaktır.

Üçüncüsü;

Raster dosyasını raster yöneticisinden değilde, referans yöneticisinden ekleyerek, hem daha pratik hem daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Üstelik referans yöneticisi ile yaptığınız işlemlerde dosyanın ham halide bozulmamış olacaktır.
 1. Netcad Menü >> Araçlar Menüsüne Tıklayınız
 2. Buradan Referans Yöneticisine Tıklayınız
 3. Referanslar kutusunun üzerinde sağ tıklayarak kategori ekleyiniz.
 4. Eklediğiniz kategoride sağ tıklayarak Ekle’ye basarak Karşınıza çıkan ekranda raster dosyalarını seçiniz.
 5. İşlem yapacağınız rasteri seçiniz ve yükleyiniz.
 6. Yükleme sonrası ilgili rasteri sağ tıklayarak  özelliklere basarak veya çift tıklayarak özellikler formunu açınız.
 7. Buradan raster sekmesinden projeksiyon tanımlayabilir veya dönüşüm yapabilirsiniz.
Referans Yöneticisinden yaptığınız işlemlerde projeden bağımsız projeksiyon tanımlaması yapılabildiğinden ve referans yöneticisinin pratik olmasına bağlı olarak şahsen bu yöntemi daha iyi buluyoruz.
   
Bu sayfada anlatılan yol,yöntem,görsel ve izlenecek yollar yaygın kullanımından dolayı Netcad 5.2 yazılımı esas alınarak anlatılmıştır. Diğer sürümlerde farklılık gösterebileceği gibi, Netcad yazılımınıza eklediğiniz makro, modül veya eklentiler ile farklılık gösterebilir.Ayrıca anlatılan herşey bilgi amaçlı olup, ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmek için projelerinizi yedeklemeyi ve uygulayacağınız yöntemlerden sizin sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Bu makaledeki yazı ve görsellerin aksi belirtilmedikçe veya atıfta bulunulmadıkça tüm telif hakkı Şaban GÜL'e aittir. Link ve isim verilmek sureti ile farklı yerlerde yayımlanabilir ve paylaşılabilir. Paylaşılan bilgilerin eksik veya hatalı olması durumunda sorumluluk kabul edilmez. Bu konularla ilgili iletişime geçmek için lütfen bize ileti gönderiniz.
 

One response

 1. Meraba saban bey bende raster donusturuyorum kaydettik ten sonra yeniden açtığım da bozulmus vaziyette geliyor neden olabilir iyi gunler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.