Categories:
Netcad projesinde oluşturduğunuz doğrular ile otomatik alan çevirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayınız

Birincisi;

Alan oluşturmak istediğiniz doğruları seçiniz. ( Alan yapmak istemediğiniz doğruları farklı tabakaya alabilir, farklı tabakada ise diğer tabakaları kapatabilir veya kilitleyebilirsiniz. Söz konusu doğruların birbirine bağlı olmasına veya oluşturma aşamasındaki yakınlık kriteri içerisinde kalmasına dikkat ediniz.    

İkincisi;

Netcad >> Araçlar >> Topoloji Menüsünden Alanları Otomatik Kapat seçeneğini seçiniz. Karşınıza gelen ekranda kapatılacak alan türü olarak iç alan seçerek tüm doğruları ayrı ayrı alan kapatabilir,  dış alan seçerek seçilen doğruların sadece dış sınırlarından tek alan oluşturabilirsiniz. Örneğin bir ada parsel uygulaması yapılması halinde parseller için iç alan, adalar için dış alan seçilebilir.  

Üçüncüsü;

Seçim tamamlandıktan sonra yakınlık derecesi seçilir. Burada belirleyeceğiniz kriter birbirine tam bağlı olmayan doğrularda alan kapatma işlemini yapmanız içindir. Dikkat: Kriterin değerini fazla seçmeniz durumunda ( mesela 10 m ) seçeceğiniz kriter etrafındaki doğruların alan kapatma işlemine dahil edilmesine yol açabilir.            

Dördüncüsü;

Kriter seçimi tamamlandıktan sonra obje tipi ekranı gelecektir. CBS, Veritabanı bağlantılı işler için buradan veritabanı oluşturabilir, mevcut veritabanına bağlayabilirsiniz.  Eğer bu tür konular ile ilgili değil veya ne işe yaradığını bilmiyorsanız bu işlemi atlayabilirsiniz.  

Beşincisi;

En son adım olarak oluşturulacak alanların hangi tabakaya alınacağıdır. Buradan mevcut tabakaları seçebilir, yada yeni tabaka oluşturabilirsiniz.                 İşlemler tamamlandıktan sonra karşınıza gelen ekrandan alan kapatılacak alanları seçebilirsiniz. Bilgi:
  1. Alan kapatma işleminden sonra oluşan alanların tamamı beşinci adımda belirlenen tabakaya alan objesi olarak aktarılır. Kritere uymayan doğrularda birleştirme işlemi yapılmaz
  2. Alan kapatmaya tabii olan doğrular silinmez, mevcut oluşturulan alanların altında kalır. Bu doğruları dilerseniz silebilirsiniz.
Uyarılar:
  1. Çevrilen alanların alan adı sıralı olarak rastgele atılır. Bu alanların adlarını değiştirmeniz gerekebilir. ( Bu işlemi Netcad Alan Objelerini Burada Bulunan Makroyu kullanarak alan adlarını otomatik yazdırabilirsiniz. )
  2. Bu işlemde alan kapatma işlemi başarılı olmayan doğrular alan değilde çoklu doğru olarak çevrilir.
  3. Bu işlemi yaparken mevcutta var olan ve seçtiğiniz alanlar içinde alan kapatma işlemi yapılacaktır. Alanlar için bu işlemi yapmak istemiyorsanız seçim yaparken alanları seçmemenizi öneriyoruz.
 
Bu sayfada anlatılan yol,yöntem,görsel ve izlenecek yollar yaygın kullanımından dolayı Netcad 5.2 yazılımı esas alınarak anlatılmıştır. Diğer sürümlerde farklılık gösterebileceği gibi, Netcad yazılımınıza eklediğiniz makro, modül veya eklentiler ile farklılık gösterebilir.Ayrıca anlatılan herşey bilgi amaçlı olup, ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmek için projelerinizi yedeklemeyi ve uygulayacağınız yöntemlerden sizin sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Bu makaledeki yazı ve görsellerin aksi belirtilmedikçe veya atıfta bulunulmadıkça tüm telif hakkı Şaban GÜL'e aittir. Link ve isim verilmek sureti ile farklı yerlerde yayımlanabilir ve paylaşılabilir. Paylaşılan bilgilerin eksik veya hatalı olması durumunda sorumluluk kabul edilmez. Bu konularla ilgili iletişime geçmek için lütfen bize ileti gönderiniz.
 

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.