Categories:
Netcad projelerinize eklediğiniz raster dosyalarının belirli kısmını görmek veya görmemek isteyebilirsiniz. Bu durumda raster kenar sil komutu ile raster dosyanızı kesebilirsiniz. Bunu yapmanız halinde yeniden dosya kaydetmeniz, boş yere işlem yapmanıza, depolama alanınızda boş yere yer kaplamaya sebep olur. Ayrıca raster kenar sil ile raster dosyalarınızın kenarlarını sadece dikdörtgen şeklinde kesebilirsiniz. Farklı çokgen şeklinde kesme/kırpma işlemlerinde ise sorun yaşar ve istediğiniz şeyi elde edemeyebilirsiniz. Genellikle birbiri ile bağlantılı raster eklerken raster kenarlarından dolayı bu sorunları yaşayabilirsiniz, üstelik raster dosyası dik değilse bu sorun içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bunun önüne geçmek için raster dosyalarınızı raster yöneticisi değilde referans yöneticisi ile açarak sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Üstelik referans dosyasından eklenen dosyalarda raster dosyanızın ham hali korunarak raster kesme, kaydırma, döndürme, ölçekleme, projeksiyon dönüştürme gibi bir çok işlemi yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları inceleyiniz.
  1. Netcad Menü >> Araçlar Menüsüne Tıklayınız. Buradan Referans Yöneticisine Tıklayınız
  2. Referanslar kutusunun üzerinde sağ tıklayarak kategori ekleyiniz.
  3. Eklediğiniz kategoride sağ tıklayarak Ekle’ye basarak Karşınıza çıkan ekranda raster dosyalarını seçiniz.
  4. İşlem yapacağınız rasteri seçiniz ve yükleyiniz.
  5. Yükleme sonrası ilgili rasteri sağ tıklayarak  özelliklere basarak veya çift tıklayarak özellikler formunu açınız.
  6. Burada genel sekmesinde görünürlük alanınında +’ya basarak veya Raster sekmesinde Aktif Alan Seç diyerek projede açılan raster üzerinden görmek istediğiniz alanı çeviriniz ( F2,F3 İLE )
  7. Bu işlemi iptal etmek için görünürlük alanında !’e basarak veya Raster sekmesinde Aktif Alan İptal Et diyerek seçilen alanı iptal edebilirsiniz.
   
Bu sayfada anlatılan yol,yöntem,görsel ve izlenecek yollar yaygın kullanımından dolayı Netcad 5.2 yazılımı esas alınarak anlatılmıştır. Diğer sürümlerde farklılık gösterebileceği gibi, Netcad yazılımınıza eklediğiniz makro, modül veya eklentiler ile farklılık gösterebilir.Ayrıca anlatılan herşey bilgi amaçlı olup, ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmek için projelerinizi yedeklemeyi ve uygulayacağınız yöntemlerden sizin sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Bu makaledeki yazı ve görsellerin aksi belirtilmedikçe veya atıfta bulunulmadıkça tüm telif hakkı Şaban GÜL'e aittir. Link ve isim verilmek sureti ile farklı yerlerde yayımlanabilir ve paylaşılabilir. Paylaşılan bilgilerin eksik veya hatalı olması durumunda sorumluluk kabul edilmez. Bu konularla ilgili iletişime geçmek için lütfen bize ileti gönderiniz.
 

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.