Categories:
Netcad ile raster dosyaların dönüştürülebilmesi için raster üzerindeki resim koordinatlarının fiziksel yeryüzündeki koordinatlara dönüşümü yapılması için raster üzerinde, gerçek arazi koordinatları bilinen, pafta içerisinde paftanın dışına doğru homojen dağılımlı en az üç nokta gerekmektedir. Bu nokta sayısı ne kadar fazla sayıda ve noktalar ne kadar fazla homojen dağılımlı olursa o kadar sağlıklı dönüşüm elde edilir. Raster dönüşümü için paftaların uygun çözünürlükte ve kalitede taratılması ve bilgisayar ortamına aktarılması gerekir. Aktarılan raster bir CAD,GIS veya yardımcı programlar ile koordinatlandırılır. Netcad’de raster dönüşümü şu şekilde yapılır: Raster menüsünden Raster Yöneticisi açılır.  Karşımıza gelen ekrandan ( Eğer projede herhangi bir raster yoksa ) raster seçilir ve yüklenir. Eğer bir raster varsa raster seçeceğiniz dosya yükleme ekranı gelmeyecektir. Bu durumda raster yöneticinde boş bir ekranda fareyi sağ tıklayarak Raster Ekle ile farklı raster ekleyebilirsiniz. Ekleyeceğiniz raster formatı netcad’in tanıyabildiği dosya türlerinden olmalıdır.  Netcad oluşturduğunuz veya açtığınız rasterlar için otomatik .DRE dosyası oluşturacaktır. Bu dosyanın eksik olması veya olmaması durumunda dosya açarken dosya türünü farklı formatlar ( TIFF, PNG, JPG, BMP, SID vs. ) deneyiniz. Raster yöneticisi ile ilgili ayrıntılı bilgi için Netcad Yardım Menüsünü inceleyiniz. Raster dönüşümü için Raster menüsünden Raster Dönüştür butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen ekranda Dönüşüm Yöntemi: Afin Dönüşümü Enterpolasyon Yöntemi: Bilineer
  • Arka fon rengi ve örnekleme aralığı tanımlı olduğu gibi kalabilir
  • Orijinal rasterin bozulmaması için Dönüşüm sonrasında farklı dosya olarak kaydet seçili olması, dönüşüm sonrası rasterin farklı kaydedilmesini sağlayacak ve orijinal rasteri koruyacaktır.
Noktalar ekranında sağ tıklayarak Nokta Ekle ile dönüşüm yapılacak noktaları eklemeye başlayınız. Nokta ekleye bastığınızda mevcut ekran kaybolacak proje ekranı gelecek, buradan raster üzerinden dönüştürülecek noktayı fare yardımı ile seçip, boşluk ( space ) tuşu ile koordinat hesap makinesi formunu açıp xyz butonuna basınız. Karşınıza gelen ekranda Y-X Koordinatları kısmına resimden seçilen noktanın gerçek koordinatları girilir.Bu işlem dönüşümde kullanılacak tüm noktalar için ayrı ayrı yapılacaktır. İşlem tamamlandığında  Raster dönüştür butonuna basarak rasterin dönüşümü sağlanır. Raster dönüşümünde ortaya çıkabilecek sorunlar, çözüm yöntemleri için lütfen Netcad yardım dökümanı veya forumu kullanınız.  Lisanslı netcad sahibiyseniz Netcad’den ücretsiz destek alabilirsiniz.  
Bu sayfada anlatılan yol,yöntem,görsel ve izlenecek yollar yaygın kullanımından dolayı Netcad 5.2 yazılımı esas alınarak anlatılmıştır. Diğer sürümlerde farklılık gösterebileceği gibi, Netcad yazılımınıza eklediğiniz makro, modül veya eklentiler ile farklılık gösterebilir.Ayrıca anlatılan herşey bilgi amaçlı olup, ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmek için projelerinizi yedeklemeyi ve uygulayacağınız yöntemlerden sizin sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Bu makaledeki yazı ve görsellerin aksi belirtilmedikçe veya atıfta bulunulmadıkça tüm telif hakkı Şaban GÜL'e aittir. Link ve isim verilmek sureti ile farklı yerlerde yayımlanabilir ve paylaşılabilir. Paylaşılan bilgilerin eksik veya hatalı olması durumunda sorumluluk kabul edilmez. Bu konularla ilgili iletişime geçmek için lütfen bize ileti gönderiniz.
 

2 Responses

  1. merhaba hocam öncelikle bilgi için teşekkürler. ben 7.6 kullanıyorum. dönüştürme yaparken 3440 numaralı hata verdi dıye bir uyarı çıkıyor nasıl çözeğimi bilmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.