Netcad de Hesap Alanı Veya Tapu Alanına Göre İşlem Yapmak

Netcad projenizdeki hesap alanına veya tapu alanına göre işlem yapabilirsiniz. Örneğin belirli alanın altında veya üstünde kalan alanların seçilmesi ve işlem yapılması ( tabaka değişimi, silinmesi, kopyalanması vs. ) için aşağıdaki yöntemleri kullanınız.

 

  1. Öncelikle yapılacak işlemi seçiniz ( Tabaka değiştir, yazı boyu değiştir, toplu obje değiştir vs.)
  2. Daha sonra boşluk(space) tuşuna basınız. Seçim menüsünden Süzgeç sekmesine tıklayınız.
  3. Karşınıza gelen ekrandan formül kısmındaki açılır kutusunu işaretleyip hesap alanı için $ALAN , Tapu alanı için $TAPUALANI seçerek buraya formüllerinizi yazınız.  ( Formülleri Süzgeç Kuralları isimli sayfamızdan bulabilirsiniz )

Örneğin hesap alanı 100 m2 den küçük olanlar için $ALAN seçilip formüle <100 yazılabilir.

Örneğin tapu alanı girilmeyen parselleri görmek için $TAPUALANI seçerek formüle 0 yazabilirsiniz.

Tabaka seçimi gibi özellikleri kullanarak bu kuralları çeşitlendirebilirsiniz.

 

Bu sayfada anlatılan yol,yöntem,görsel ve izlenecek yollar yaygın kullanımından dolayı Netcad 5.2 yazılımı esas alınarak anlatılmıştır. Diğer sürümlerde farklılık gösterebileceği gibi, Netcad yazılımınıza eklediğiniz makro, modül veya eklentiler ile farklılık gösterebilir.Ayrıca anlatılan herşey bilgi amaçlı olup, ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmek için projelerinizi yedeklemeyi ve uygulayacağınız yöntemlerden sizin sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Bu makaledeki yazı ve görsellerin aksi belirtilmedikçe veya atıfta bulunulmadıkça tüm telif hakkı Şaban GÜL'e aittir. Link ve isim verilmek sureti ile farklı yerlerde yayımlanabilir ve paylaşılabilir. Paylaşılan bilgilerin eksik veya hatalı olması durumunda sorumluluk kabul edilmez. Bu konularla ilgili iletişime geçmek için lütfen bize ileti gönderiniz.

 

Yazar: Şaban GÜL

Zonguldak doğumlu, mutlu ve gururlu Harita Mühendisiyim. Bir gün bu piyasa arazi bilecen yiğenim, totali görecen, jalon tutacan, elle kroki çizecen diyen amcalara değil; Drone uçuran, kendi yazılımlarını yapan, yazılım kullanan değil yazılım üreten, fotogrametri bilen Genç Mühendislere kalacak. İşte o zaman herşey farklı olacak. O gün geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.