Yenileme Sırasında Terki Yapılmayan ve Yol İçerisinde Kalan Parselin Terk Edilmiş Gibi Algılanması Durumu

Yenileme sırasında mevcutta var olan ve yola terki yapılmayan yol içerisinde kalan bir parsel, yenileme sonrasında sanki yola terki yapılmış gibi yeni paftasında ve haritasında gösterilmemesi durumunda nasıl bir yol izlenir.

Cevabımız:


Yenileme sırasında daha önceden yapılan kamulaştırma planları, teknik evraklar, tapu kütüğü bilgileri, alım satımlar gibi bir çok evrak fazlası ile incelenmete ve bu tarz sorunlar aslında ortaya çıkmamaktadır. Söz konusu mevcutta var olan bir parselin yola terki yapılmamış, fakat yenileme sırasında terk edilmesi konusu yanlışlıkla yapılmış olabilir. Bu durumda yeniden tersimat edilerek kamulaştırma süreci devam eder, süreç tamamlandığında tekrar yola terki yapılır. Fakat yenileme sürecinde neden böyle bir şey yapıldığı da ayrıca araştırılmalıdır. Örneğin yenileme esnasında kurum tarafından süreç tamamlanıp, terki yenileme sürecinde sağlanmış olabilir. Veya teknik olarak parselin terk edilipte, yenileme öncesinde terki sağlanmamış olup, bu hata yenileme sürecinde düzeltilmiş olabilir.
 

Lütfen Aşağıdaki Metni Okuyunuz

Verilen cevaplar kesinlik arz etmeyip öneri niteliğinde yazılmıştır. Kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz.Resmi kurumlar burada anlatılan kavramları ve yöntemleri kabul etmeyebilir. Bu nedenle bu konuyu mutlaka ilgilileri ile görüşüp mutabakata varınız. Burada anlatılanlar sadece yol göstermek amaçlıdır.Burada verilen cevaplar, sorunun sorulduğu tarihte cevaplanmış ve söz konusu bu kitabın baskısı esnasında güncellenmiştir. Bilgiler ve veriler güncellenmiş olabilir.
Telif Hakkı Soru Şaban GÜL Tarafından cevaplandırılmıştır. Soru ve cevabın iznimiz olmadan farklı yerde yayınlanması, alıntı yapılması, kaynak gösterilmesi, çoğaltılması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntı Daha ayrıntılı bilgi almak, soru sorma,i görsel örnekler için sagulnet@gmail.com e-posta adresine konuyu anlatan bir e-posta gönderiniz veya aşağıdaki alandan yorum yapınız

Sorunun ve cevabın tüm telif hakkı Şaban GÜL’e aittir. Sadece link ve kaynak göstermek şartı ile farklı alanlarda yayımlanabilir.
Soruda veya cevapta bir hata, eksiklik mi gördünüz ? Yada eklemek istediğiniz birşeyler mi var. lütfen e-posta gönderiniz veya aşağıdan yorumlayınız. Şaban GÜL , Harita Mühendisi

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.