Categories:

Parselin kadastral değişikliği var. Fen klasörüne işlenmemiş. Ne yapmalıyım ?

Sual:

Bir parselin kadastral değişikliği var. Fakat fen klasörüne işlenmemiş. Ne yapmalıyım ?

Sualin Maliki: Elif TAPCI Kategori: Kamulaştırma Kalitesi: 2/5 Tarih: 09/03/2016

Kısaca; Parselin kadastral değişikliği varsa, öncelikle paftasına bakılır, orada da yoksa tapu kütüğüne bakılır. Buradan yola çıkılarak değişikliği bulunur.   Uzunca; Tüm kadastral değişiklikler teoride fen klasörüne işlenmelidir. Fakat kadastro Müdürlüğü veya Birimi personelleri tarafından bu işlem yapılmayabilir. Bu durumda tapu kütüğü incelenir. Çoğu zaman Tapu kütüğü esastır.   Bir parsele ait kadastral değişiklik tamamlandığında teoride değişiklik Tapu Müdürlüğü’ne gönderilirken fen klasörüne ve paftasına kurşun kalem ile işlenir.Kurşun kalem ile işlenmesindeki mantık, işlemin iptal edilebilme olasılığıdır. Tapu Müdürlüğünden geldikten sonra mürekkeplenir ve kesinlik kazanır.   Bu parsel değişiklik sonrası teoride sonsuz kere değişiklik görebilir. Bu nedenle bir parselin güncel hali irdelenirken tesis kadastrosundaki durumundan itibaren tüm kadastral değişiklikleri tek tek irdelenmeli ve güncel haline bu şekilde varılmalıdır. Güncel haline bakılırken ortaya çıkan problemler kadastral değişiklik dosyaları, fen klasörleri, tapu kütüğü esas alınarak yapılmalıdır.   Parselin kadastral değişikliği fen klasöründe işli değil. Bu ne anlama gelir, ne yapmalıyım ?   Her ne olursa olsun Tapu Kütüğü esastır. Eğer aksi bir durum yoksa, yani Tapu Kütüğünde bir hata söz konusu değilse fen klasörüne işlenmesi unutulmuştur. Bu durumda fen klasörü kesin doğru demek olmaz ve Kadastro Müdürlüğü/Birimi’ndeki ilgililere iletilerek bu durum düzeltilir.   Parselin kadastral değişikliği kadastral paftasında işli değil. Bu ne anlama gelir, ne yapmalıyım ?   Her ne olursa olsun Tapu Kütüğü esastır. Eğer aksi bir durum yoksa, yani Tapu Kütüğünde bir hata söz konusu değilse paftasına işlenmesi unutulmuştur. Bu durumda pafta kesin doğru demek olmaz ve Kadastro Müdürlüğü/Birimi’ndeki ilgililere iletilerek bu durum düzeltilir. Her ne kadar mevzuatlar pafta esastır dese de bazı durumlarda mürekkeplenme ve tersimat unutulmaktadır.   Parselin kadastral değişikliği gerçekte yapılmış, fakat tapu kütüğünde değişmemiş olabilir mi ?   Elbette olabilir. Her ne kadar tapu kütüğü esas dense de tapu kütüğünde yapılan işlemler de de hatalar olabilir. Aslında işin özü şöyledir: Biz her ne kadar şu doğru, bu doğru desek dahi ortada bir problem varsa yapmamız gereken tesis kadastrosundan itibaren tüm kadastral evrakları ( tesis kadastrosu evrakları, değişiklikler vb. ) , fen klasörleri, paftasını, parsele ait resmi belgeleri ve tapu kütüğünü birlikte incelemek gerekmektedir.   Uyarılar: Her zaman pafta esastır ibaresi, her zaman tapu kütüğü esastır ibaresi hatalı bir düşüncedir. Her zaman esas alan bir şey yoktur. Hata varsa detaylıca incelenir ve hata çözüme kavuşturulur Bir parselin kadastral değişikliği için fen klasörünü esas alarak işlem yapmak yeterli olmaz. Fen klasörü esas alınarak belirlenen parsel veya parseller önce kadastro paftası, daha sonra tapu kütüğünden de incelenmelidir.  
 

Lütfen Aşağıdaki Metni Okuyunuz

Verilen cevaplar kesinlik arz etmeyip öneri niteliğinde yazılmıştır. Kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz.Resmi kurumlar burada anlatılan kavramları ve yöntemleri kabul etmeyebilir. Bu nedenle bu konuyu mutlaka ilgilileri ile görüşüp mutabakata varınız. Burada anlatılanlar sadece yol göstermek amaçlıdır.Burada verilen cevaplar, sorunun sorulduğu tarihte cevaplanmış ve söz konusu bu kitabın baskısı esnasında güncellenmiştir. Bilgiler ve veriler güncellenmiş olabilir.
Telif Hakkı Soru Şaban GÜL Tarafından cevaplandırılmıştır. Soru ve cevabın iznimiz olmadan farklı yerde yayınlanması, alıntı yapılması, kaynak gösterilmesi, çoğaltılması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntı Daha ayrıntılı bilgi almak, soru sorma,i görsel örnekler için sagulnet@gmail.com e-posta adresine konuyu anlatan bir e-posta gönderiniz veya aşağıdaki alandan yorum yapınız

Sorunun ve cevabın tüm telif hakkı Şaban GÜL’e aittir. Sadece link ve kaynak göstermek şartı ile farklı alanlarda yayımlanabilir.
Soruda veya cevapta bir hata, eksiklik mi gördünüz ? Yada eklemek istediğiniz birşeyler mi var. lütfen e-posta gönderiniz veya aşağıdan yorumlayınız. Şaban GÜL , Harita Mühendisi

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.