Kadastro Paftasında Üzeri Çizili Alanlar Var. Bu ne demek ?

İncelediğim paftada üzeri çizilmiş bölgeler var ve bu bölgelerde G28-A-23-C-2-A yazıyor. Bu Ne anlama gelir, ne yapmam gerekir?

Cevabımız:


Kısaca; Üzeri çizili bölgenin ve bu bölgedeki tüm parsellerin , belirtilen paftaya tersimat edildiği anlamına gelir. Yani bu pafta ile işin bitti, o paftaya taşıdık, gidip o paftadan işlem yapın demektir.   Uzunca; Bir paftanın üzeri çizili ve bu çizili bölgede bir pafta adı yazıyor ise, bu bölgedeki tüm parseller, tersimatları hükmünü yitirmiştir. Genelde imar uygulaması, arazi toplulaştırması gibi projelerde karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda burada artık bu pafta ile ilgilenmeyeceğimiz, belirtilen paftayı incelememiz gerektiğini anlamalıyız.     Uyarılar:
  • Eski paftanın koordinat sistemi ile yeni paftanın koordinat sistemi farklı olabilir. Bu nedenle proje bütünlüğü için yapılacak çalışmanızda bu durumu göz önüne alınız.
  • Eski paftanın ölçeği ile yeni paftanın ölçeği farklı olabilir. Tersimatlar da, plan üretiminde buna çok dikkat etmeniz gerekmektedir.
 

 Lütfen Aşağıdaki Metni Okuyunuz

Verilen cevaplar kesinlik arz etmeyip öneri niteliğinde yazılmıştır. Kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz.Resmi kurumlar burada anlatılan kavramları ve yöntemleri kabul etmeyebilir. Bu nedenle bu konuyu mutlaka ilgilileri ile görüşüp mutabakata varınız. Burada anlatılanlar sadece yol göstermek amaçlıdır.Burada verilen cevaplar, sorunun sorulduğu tarihte cevaplanmış ve söz konusu bu kitabın baskısı esnasında güncellenmiştir. Bilgiler ve veriler güncellenmiş olabilir.
Telif Hakkı Soru Şaban GÜL Tarafından cevaplandırılmıştır. Soru ve cevabın iznimiz olmadan farklı yerde yayınlanması, alıntı yapılması, kaynak gösterilmesi, çoğaltılması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntı Daha ayrıntılı bilgi almak, soru sorma,i görsel örnekler için sagulnet@gmail.com e-posta adresine konuyu anlatan bir e-posta gönderiniz veya aşağıdaki alandan yorum yapınız

Sorunun ve cevabın tüm telif hakkı Şaban GÜL’e aittir. Sadece link ve kaynak göstermek şartı ile farklı alanlarda yayımlanabilir.
Soruda veya cevapta bir hata, eksiklik mi gördünüz ? Yada eklemek istediğiniz birşeyler mi var. lütfen e-posta gönderiniz veya aşağıdan yorumlayınız. Şaban GÜL , Harita Mühendisi

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.