Parselin kadastral değişikliğinde farklı koordinat sistemlerinde koordinat listesi var. Hangisini esas almalıyım.

Sual:

Bir parselin kadastral değişikliğinde hem ED50, Hem ITRF96 datumunda koordinat listesi var. Ben bu durumda hangisini kullanmalıyım ?

Sualin Maliki: Özlem Nur DEMİRCAN Kategori: Kadastro Haritası Kalitesi: 2/5 Tarih: 09/03/2016

Cevabımız:

Sayın @ozlemnurdemircan sorunuz için öncelikle teşekkür ederiz. Aşağıdan sorunuza cevap bulmaya çalıştık. Söz konusu sorunuzun cevabı, sizin istediğinizi karşılamıyorsa lütfen bize ulaşınız. Soru ile ilgili tüm yorumları aşağıda bulunan yorum kutusuna yapabilirsiniz.
  Parselin sayısal ortama aktarılmasında, kadastral paftası neyse o koordinat sisteminde sayısallaştırılması gerekir. Fakat imar uygulaması, toplulaştırma gibi uygulamalarda veya aplikasyonlarda farklı koordinat sistemlerinde çalışılabilir. Bu tamamen Kadastro Müdürlüğü’ne bağlıdır.   Normal düşünürsek, bir kontrol mühendisi değişiklik evrağında birden fazla datumda koordinat listesi isteyebilir. Bu tamamen Kadastro Müdürlüğü’nün işleyişi ve tekniği ile ilgilidir . Fakat teknik ve hukuki olarak, parselin kadastro paftası hangi datumda hazırlanmış ise o datuma ait koordinatlar ile bilgi ve belge düzenlenir.   FAKAT; Grafik veya koordinatsız ( fotoplan gibi ) paftalarda herhangi bir datum sistemi yoksa Kadastro Müdürlüğü farklı bir datumda çalışılabilir. Kadastro Müdürlüğü ile görüşmek gerekir.   Böyle bir durum ile karşılaşıldığında yapılması gereken ilk şey Kadastro Müdürlüğü ile görüşmektir.  Teknik olarak kadastral paftası hangi sistemde ise o sistem esas alınmalıdır. Fakat bu bölgede farklı bir uygulama olabilir. Mesela farklı bir pafta açılmış ve bundan sonraki tüm değişiklikler bu paftaya işlenecek gibi bir durum ortaya çıkabilir.   Grafik pafta ise genelde ITRF96 koordinat sisteminde koordinatlandırılır  

 Lütfen Aşağıdaki Metni Okuyunuz

Verilen cevaplar kesinlik arz etmeyip öneri niteliğinde yazılmıştır. Kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz.Resmi kurumlar burada anlatılan kavramları ve yöntemleri kabul etmeyebilir. Bu nedenle bu konuyu mutlaka ilgilileri ile görüşüp mutabakata varınız. Burada anlatılanlar sadece yol göstermek amaçlıdır.Burada verilen cevaplar, sorunun sorulduğu tarihte cevaplanmış ve söz konusu bu kitabın baskısı esnasında güncellenmiştir. Bilgiler ve veriler güncellenmiş olabilir.
Telif Hakkı Soru Şaban GÜL Tarafından cevaplandırılmıştır. Soru ve cevabın iznimiz olmadan farklı yerde yayınlanması, alıntı yapılması, kaynak gösterilmesi, çoğaltılması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntı Daha ayrıntılı bilgi almak, soru sorma,i görsel örnekler için sagulnet@gmail.com e-posta adresine konuyu anlatan bir e-posta gönderiniz veya aşağıdaki alandan yorum yapınız

Sorunun ve cevabın tüm telif hakkı Şaban GÜL’e aittir. Sadece link ve kaynak göstermek şartı ile farklı alanlarda yayımlanabilir.
Soruda veya cevapta bir hata, eksiklik mi gördünüz ? Yada eklemek istediğiniz birşeyler mi var. lütfen e-posta gönderiniz veya aşağıdan yorumlayınız. Şaban GÜL , Harita Mühendisi

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.