Netcadde Yazı Boyuna Göre İşlem Yapmak

Netcad projelerinde çalışırken bazen bir nitelik yazı boylarına göre ayırt edilmekte, bazen yazı boylarının aynı tabakada olmasına bağlı olarak yazıların farklı tabakaya alınması veya belirli bir yazı boyundaki yazıların farklı yazı boylarına dönüştürülmesi gibi bir durum ile karşılaşabiliyoruz. Bu durumda yazı boyuna göre işlem yapmak için aşağıdaki adımları uygulayınız

  1. Öncelikle yapılacak işlemi seçiniz ( Tabaka değiştir, yazı boyu değiştir, toplu obje değiştir vs.)
    • Örneğimizde Toplu Obje Değiştir Diyelim
  2. Daha sonra boşluk(space) tuşuna basınız. Seçim menüsünden Süzgeç sekmesine tıklayınız.
  3. Karşınıza gelen ekrandan boy kısmındaki onay kutusunu işaretleyip ilk kutucuğa en küçük yazı boyunu, ikinci kutucuğa en büyük yazı boyunu girip, yöntemler sekmesinden sadece yazıyı seçip seçimi yapıp tamama tıklayınız. Formül kısmında $BOY  seçerek  bu işlemi yapabilirsiniz.

 

Bu sayfada anlatılan yol,yöntem,görsel ve izlenecek yollar yaygın kullanımından dolayı Netcad 5.2 yazılımı esas alınarak anlatılmıştır. Diğer sürümlerde farklılık gösterebileceği gibi, Netcad yazılımınıza eklediğiniz makro, modül veya eklentiler ile farklılık gösterebilir.Ayrıca anlatılan herşey bilgi amaçlı olup, ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmek için projelerinizi yedeklemeyi ve uygulayacağınız yöntemlerden sizin sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Bu makaledeki yazı ve görsellerin aksi belirtilmedikçe veya atıfta bulunulmadıkça tüm telif hakkı Şaban GÜL'e aittir. Link ve isim verilmek sureti ile farklı yerlerde yayımlanabilir ve paylaşılabilir. Paylaşılan bilgilerin eksik veya hatalı olması durumunda sorumluluk kabul edilmez. Bu konularla ilgili iletişime geçmek için lütfen bize ileti gönderiniz.

 

Yazar: Şaban GÜL

Zonguldak doğumlu, mutlu ve gururlu Harita Mühendisiyim. Bir gün bu piyasa arazi bilecen yiğenim, totali görecen, jalon tutacan, elle kroki çizecen diyen amcalara değil; Drone uçuran, kendi yazılımlarını yapan, yazılım kullanan değil yazılım üreten, fotogrametri bilen Genç Mühendislere kalacak. İşte o zaman herşey farklı olacak. O gün geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.