Categories:
Netcad işlemlerinizde bir kurala göre işlem yapmak istediğinizde süzgeç kurallarını uygulayabilirsiniz. Nokta birleştirme, parsel görüntüleme, tabaka değiştirme gibi bir çok işlevde olabileceği gibi nokta editörü, parsel editörü bu süzgeçleri kullanabilirsiniz. Netcad’in sunduğu bu özelliği kullanarak bir çok şeyi pratik hale getirebilir, sunumlarınızı farklı hale getirebilirsiniz. Netcad Süzgeç Kurallarını aşağıdaki gibi uygulayabilirsiniz.  

Herşeyi seçmek

Süzgeç tanımında tüm objeleri seçmek için * yazınız. Bu durumda tüm objeler seçilir.

İçinde istediğiniz karakter veya yazı olanları seçmek

Belirli karakter veya yazı içeren objeleri seçmek için ~karakterini kullanınız. ( Bu karakter klavyede AltGr ve ü tuşları birlikte basılarak yazılabilir ) Örneğin içerisinde ADA yazan objeleri seçmek için süzgeçe ~ADA yazınız. Örneğin içerisinde / olan objeleri seçmek için süzgeçe ~/ yazınız. Örneğin Kamulaştırma Projelerinizde Kamu alanlarını yani /B içeren alanları seçmek için süzgeçe ~/B yazınız.  

Bir aralıkta olanları seçmek

Obje adı bir aralıkta olanları seçmek için ilk seçimi yazıp iki nokta yanyana koyup son seçimi yazınız. Örneğin 1 ile 100 nolu objeleri seçmek için süzgeçe 1..100 yazınız. Örneğin OS.2001 ile OS.2050 arasındaki objeleri seçmek için süzgece OS.2001..OS.2050 yazınız.  

Bir karakter ile başlayan, başlamayanları seçmek

Obje adı bir karakter ile başlayanları seçmek için karakter adını yazıp * yazınız, başlayamanlar için ise önce – ( eksi ) yazıp sonra karakter sonra * yazınız. Örneğin P. ile başlayanları seçmek için süzgece P.* yazınız. P. ile başlamayanlar için -P.* yazınız.  

Bir sayıdan küçük veya büyük olanları seçmek

Obje adı bir sayıdan küçük veya büyük olanları seçmek için < veya > karakterlerini kullanınız. Örneğin 67 den küçük olanları seçmek için süzgece <67 yazınız.  

Süzgeçte birden fazla kural tanımlama

Süzgece alacağınız objelerde birden fazla kural varsa joker karakterler kullanabilirsiniz. Veya için + karakterini kullanabilirsiniz.  Örneğin Projenizde 101/ ile ve 102/ ile başlayanları seçmek için süzgece 101/*+102/* yazınız. Ve için & karakterini kullanabilirsiniz. Örneğin Projenizde A ile başlayan Z ile biten objeleri seçmek için A* & *Z yazabilirsiniz.   Netcad süzgeçleri ile yapabilecekleriniz tamamen sizin bakış açınıza kalmıştır. Kullanmanız ve buna uygun yöntem geliştirmeniz sizlere bir çok pratik kazandıracaktır.  
Bu sayfada anlatılan yol,yöntem,görsel ve izlenecek yollar yaygın kullanımından dolayı Netcad 5.2 yazılımı esas alınarak anlatılmıştır. Diğer sürümlerde farklılık gösterebileceği gibi, Netcad yazılımınıza eklediğiniz makro, modül veya eklentiler ile farklılık gösterebilir.Ayrıca anlatılan herşey bilgi amaçlı olup, ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmek için projelerinizi yedeklemeyi ve uygulayacağınız yöntemlerden sizin sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Bu makaledeki yazı ve görsellerin aksi belirtilmedikçe veya atıfta bulunulmadıkça tüm telif hakkı Şaban GÜL'e aittir. Link ve isim verilmek sureti ile farklı yerlerde yayımlanabilir ve paylaşılabilir. Paylaşılan bilgilerin eksik veya hatalı olması durumunda sorumluluk kabul edilmez. Bu konularla ilgili iletişime geçmek için lütfen bize ileti gönderiniz.
 

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.