Kamulaştırma planları neden kadastro pafta ölçeğine göre hazırlanır

Kamulaştırma planlarında birden fazla ölçek kullanıyoruz. İdareye sorduğumuzda ise kamulaştırma planının kadastro paftası hangi ölçekte ise ona göre hazırlanması gerektiği söylendi. Bunun nedeni nedir ? Bir çözümü varmıdır ?

Cevap: Şaban GÜL ( Harita Mühendisi - Kamulaştırma Uzmanı ) - 13.11.2021

Kamulaştırma planları belirli bir ölçeğe göre hazırlanması gerekmektedir. Bu ölçek ise tescile konu, kadastro tarafından onaylanacak kamulaştırma planı ise kadastro paftası hangi ölçekte ise ona göre hazırlanmalıdır.  Fakat kadastro tarafından onay gerekmeyen kamulaştırma planları herhangi bir ölçekte hazırlanabilir.

Kadastro tarafından onaylanan ve arşivlenen kamulaştırma planlarının kadastro pafta ölçeğinde istenmesinin tek nedeni ise kamulaştırma sınırlarının kadastro paftalarına tersimatlarının yapılmasıdır. 

Gereklimidir ?

Evet Gereklidir.

Yapılmaz ise ne olur ?

Kadastro Müdürlüğü tapu tarafından tescil edilen tüm kamulaştırılan parseller için ayrı ayrı durum haritası hazırlayıp veya hazırlatıp paftasına işlemesi gerekir ?

Kişisel görüşümüz işin görselliği açısından bakıldığında kamulaştırma planının 1/2000, parsellerin küçük olduğu yerlerde ise 1/1000 ölçeğinde hazırlanması ve daha sonra tüm parsellere durum haritası hazırlanması şeklinde olsada bu vakit kaybı ve kağıt israfı olacağından görselden ziyade pratiklik ve arşiv karmaşasını ortadan kaldırmak açısından eski usül kadastro pafta ölçeği ne ise ona göre hazırlanmasından yana olacaktır.

Uyarı:

Verilen cevaplar kesinlik arz etmeyip Şaban GÜL tarafından öneri niteliğinde yazılmıştır. Verilen bilgiler tamamen Şaban GÜL tarafından yazılan kişisel görüştür. Sorulan soruya verilen cevaplarda mevzuat ve teknik değişikliklerden dolayı farklılıklar olabilir. Ayrıca söz konusu verilen cevaplar kişi veya kurumlar tarafından kabul görmeyebilir. Bu nedenle bu konuyu mutlaka ilgilileri ile görüşüp mutabakata varınız. Burada anlatılanlar sadece yol göstermek amaçlıdır. Daha fazla ayrıntı için lütfen sabangul67@gmail.com e-posta adresine ileti gönderiniz.

Kamulaştırma Soruları Kategorisi Hakkında Bilgilendirme:

Kamulaştırma ile ilgili bu makaleyi inceleyen okuyucunun aşağıdaki metni mutlaka okuması gerekmektedir.

Kamulaştırma ile ilgili sorulan sorular 4650 sayılı yasa ile değişen 2942 sayılı kamulaştırma kanunu başta olmak üzere, 3402 sayılı Kadastro kanunu ve mülkiyete ilişkin kanunlar esas alınarak, yönetmelik ve tebliğler esas alınarak cevaplanmıştır. Kamulaştırma konusunda verilen cevapların hukuki bir geçerliliği yoktur. Kamulaştırma ile ilgili en doğru bilgi kamulaştırma yapan idare tarafından edinilebilir. 

Kamulaştırma ile ilgili bir davanız söz konusu ise lütfen hukuki süreci takip ederek, esas en doğru bilgiyi avukatınız veya kurumda ilgili kişilerden veya konusunda uzman kişilerden alınız.

Kamulaştırma ile ilgili internet sayfalarında veya sosyal medyadaki gerçek olmayan bilgilere güvenmeyiniz ve internet ortamında veya sosyal medyada yardım ararken veya fikir sorarken kesinlikle kişisel verilerinizi tanımadığınız kişiler ile paylaşmayınız. Aksi durumda ciddi zarar görebilirsiniz.

Kamulaştırma ile ilgili tüm sorularınızı kamulaştırma yapan idarenin ilgili bölge müdürlüğüne veya şefliklerine mesai saatleri içerisinde sorabilirsiniz. Unutmayın ki en doğru bilgiyi kamulaştırmayı yapan idare verecektir. 

Yurtdışında yaşıyor ve tarafınıza kamulaştırma ile ilgili tebligat gelmiş ise bunun için Türkiye’ye gelmenize gerek yoktur. Tanıdığınız ve güvendiğiniz bir dosta veya akrabanıza vekalet vererek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye sınırları içerisindeyseniz ve kamulaştırma yapılan yere uzaksanız, kamulaştırma yapan idarenin farklı bir bölge müdürlüğü veya şefliklerinden de kamulaştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.