Categories:

Kadastro Paftasında P.2, P.3 gibi şeyler yazıyor. Bunlar Ne Demektir ?

Kadastro paftasını incelediğimde paftada bazı alanların boş olduğunu, bazen buralarda P.2 , P.3 gibi notların olduğunu görüyorum. Bunlar ne demek ?

Cevabımız:

Kısaca; Kadastro Paftaları tescil harici değilse veya bir detay ifade etmiyorsa boş olamaz, mutlaka parsel alanını ifade eden çizgiler vardır. Bazı parseller bir takım nedenler ile farklı paftalara tersimat edilebilir. Bu durumda paftada bu parsellerin numarası, gerekirse kenarları silinir ve farklı paftaya tersimat edilir, tersimat edildiği paftanın adı bu boşluklara yazılır. Uzunca; Bazı paftaları incelediğimizde paftanın bir kısmının boş olduğu, tersimatın yapılmadığı, parsel numaralarının olmadığını görürüz. Bu durumda paftanın boş olmaması gerekir diye düşünür ve buranın ne olduğu konusunu araştırırız? Eğer bu alan tescil harici değil ise farklı paftaya tersimat edilmiştir. Bu durumda P.2,P3,I11-C-2-A gibi notlar ile bu paftalara tersimat edildiği notu düşülür. Tersimat edilen bu paftalar içinde tersi durum, yani P.2,P.3’tede not edilen paftanın adı yazılır.   Özellikle Grafik paftalarda bu durumla sıklıkla karşılaşılır. Grafik paftalarda tersimat edilen paftalarda sınırlı sayıda parsel tersimat edilir, geri kalan boşluklara uygun yerlere farklı paftalar açılarak tersimatlar bu paftalardan devam ettirilir.   Son yıllarda yapılan  imar uygulaması, toplulaştırma gibi projelerde de genelde Ulusal Pafta İsimlendirme Kuralına Uygun Pafta Adı ile ITRF96 Koordinat Sistemli paftalar üretilmekte ve eski paftasındaki tersimatı iptal edilmektedir. Bu durumda eski paftasındaki tersimatın üzeri uygun yöntem ile çizilerek yeni tersimat edildiği pafta ismi yazılır.   Kadastro paftasındaki her boşluk farklı yere tersimat edilir diye bir durumda söz konusu değildir.Boşluklar yol , dere , tescil harici alan olabilir. Bazen alanı çok büyük olan parsellerde birden çok paftaya tersimat ediliyor olabilir. Böyle bir durumda bazen parsel yokmuş izlenimi yansıyor ve bu paftayı inceleyen kişiyi yanıltabiliyor.   Mevcut pafta varken neden farklı paftaya tersimat edilir ? Bir parsel gerek kadasto ölçeğinin, gerek koordinat sisteminin değişmesi gibi büyük nedenler ile farklı paftalara tersimat edilir. Bazı parsellerde mevcut paftasına sığmadığı için tersimatın devamı farklı paftalarda olabilir. Genelde imar uygulaması, arazi toplulaştırması, kentsel dönüşüm, yenileme gibi projelerde mevcut paftalardan farklı paftalar açılabilir.     Uyarılar:
  • Kadasto paftasındaki her boşluğu farklı paftaya tersimat diye düşünmek hatalı bir izlenimdir.
  • Bir parsel birden fazla paftaya tersimat edilemez. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya iseniz teknik evrakları, kadastral değişiklikleri inceleyerek yorum yaparak, kontrol mecrasına danışıp, doğru olanı esas alınız. İki veya daha fazla paftada tersimatı varsa ilgili Kadastro Müdürlüğü veya Birimini uyararak tersimatın esas olanı dışındaki tüm tersimatların iptal edilmesini sağlayınız.

 Lütfen Aşağıdaki Metni Okuyunuz

Verilen cevaplar kesinlik arz etmeyip öneri niteliğinde yazılmıştır. Kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz.Resmi kurumlar burada anlatılan kavramları ve yöntemleri kabul etmeyebilir. Bu nedenle bu konuyu mutlaka ilgilileri ile görüşüp mutabakata varınız. Burada anlatılanlar sadece yol göstermek amaçlıdır.Burada verilen cevaplar, sorunun sorulduğu tarihte cevaplanmış ve söz konusu bu kitabın baskısı esnasında güncellenmiştir. Bilgiler ve veriler güncellenmiş olabilir.
Telif Hakkı Soru Şaban GÜL Tarafından cevaplandırılmıştır. Soru ve cevabın iznimiz olmadan farklı yerde yayınlanması, alıntı yapılması, kaynak gösterilmesi, çoğaltılması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntı Daha ayrıntılı bilgi almak, soru sorma,i görsel örnekler için sagulnet@gmail.com e-posta adresine konuyu anlatan bir e-posta gönderiniz veya aşağıdaki alandan yorum yapınız

Sorunun ve cevabın tüm telif hakkı Şaban GÜL’e aittir. Sadece link ve kaynak göstermek şartı ile farklı alanlarda yayımlanabilir.
Soruda veya cevapta bir hata, eksiklik mi gördünüz ? Yada eklemek istediğiniz birşeyler mi var. lütfen e-posta gönderiniz veya aşağıdan yorumlayınız. Şaban GÜL , Harita Mühendisi

3 Responses

  1. Netcad 5.2 de hesap yazici ciktilari alan ve koordine sayfasi bos geliyo net33.dll hatasi diyo nasil duzeltirim bu hatayi iyi gunler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.