Güncel kamulaştırma planlarının kadastroya onaylatılmasının Kadastro Müdürlüğü açısından sorumluluğu nedir ?

Daha önceden kamulaştırma planı yapılmış bir alanın tekrar kamulaştırma planı yapılmakta ve Kadastro Müdürlüğüne onaylatılmaktadır. Bunda Kadastro Müdürlüğünün sorumluluğu nedir ?

Cevabımız:


Söz konusu daha önceden yapılan kamulaştırma planlarının tekrar yapılması konusu tamamen kamulaştırmayı yapan kurum ile alakalı bir durumdur. Kamulaştırma planlarının güncellenmesi elbette gerekir ve yeni kadastral duruma göre hazırlanan kamulaştırma planının mutlaka kadastral altlığının ilgili Kadastro Müdürlüğündeki kontrol mühendisi tarafından kontrol edilmesi gerekir. Kamulaştırma planlarının güncellenmesinin en büyük nedenlerinden biri kamulaştırma işlemi tamamlanmayan parsellerin belirlenmesidir. Burada yapılacak en önemli adımda kadastral altlıkların hazırlanması ve güncellenmesidir. Böylece kamulaştırma süreci hızlandırılmış olacaktır. Bu nedenle; zorunlu olmasa bile kamulaştırma planlarının güncellenmesi ve kadastroya onaylatılması uygun olur. Ola ki Kadastro Müdürlüğü reddetmesi halinde (-ki buna hakkı yoktur ) ilgili kurum tarafından resmi veya hukuki yollar ile çözümlenir. Fakat işi yapan kişi, kurum veya özel sektör firmaları iyi niyetli ise kadastral altlığı hazırlanarak, kesinleştirilmesi ve sadece yola terk veya tescili işlemi gerçekleşmeyen parsellere tescil bildirimi ( beyanname ) hazırlayarak, kamulaştırma planı hazırlamadan bu süreç tamamlanabilir.  

Lütfen Aşağıdaki Metni Okuyunuz

Verilen cevaplar kesinlik arz etmeyip öneri niteliğinde yazılmıştır. Kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz.Resmi kurumlar burada anlatılan kavramları ve yöntemleri kabul etmeyebilir. Bu nedenle bu konuyu mutlaka ilgilileri ile görüşüp mutabakata varınız. Burada anlatılanlar sadece yol göstermek amaçlıdır.Burada verilen cevaplar, sorunun sorulduğu tarihte cevaplanmış ve söz konusu bu kitabın baskısı esnasında güncellenmiştir. Bilgiler ve veriler güncellenmiş olabilir.
Telif Hakkı Soru Şaban GÜL Tarafından cevaplandırılmıştır. Soru ve cevabın iznimiz olmadan farklı yerde yayınlanması, alıntı yapılması, kaynak gösterilmesi, çoğaltılması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntı Daha ayrıntılı bilgi almak, soru sorma,i görsel örnekler için sagulnet@gmail.com e-posta adresine konuyu anlatan bir e-posta gönderiniz veya aşağıdaki alandan yorum yapınız

Sorunun ve cevabın tüm telif hakkı Şaban GÜL’e aittir. Sadece link ve kaynak göstermek şartı ile farklı alanlarda yayımlanabilir.
Soruda veya cevapta bir hata, eksiklik mi gördünüz ? Yada eklemek istediğiniz birşeyler mi var. lütfen e-posta gönderiniz veya aşağıdan yorumlayınız. Şaban GÜL , Harita Mühendisi

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.