Web Tapu Nedir ?

Türkiye’de gelişen teknolojiye ayan uyduran en iyi kurum hangisi sorusunun cevabı şahsi görüşüm Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’dür. TAKBİS kurulduğundan beridir bir çok yeniliği beraberinde getiren TKGM , Web Tapu hizmeti ile vatandaşı ağır bir yükten kurtarıyor. Peki Web Tapu nedir ?

TAKBİS sisteminin parçası olan Web Tapu ile Tapu Müdürlüklerinden yapacağınız bazı işlemleri Web Tapu aracılığı ile internet üzerinden yapabiliyorsunuz.

Web Tapu Kim Tarafından Yönetiliyor ?

Web Tapu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ( TKGM ) tarafından yönetilen ve TAKBİS teknolojisini kullanan bir sistemdir. Tüzel kişilerinde işlem yapmasına olanak sağlayan Web Tapu ile taşınmaz satışı, miras intikali, İpotek gibi bir çok işlemi yapabilir, hatta gerekli evrakları Web Tapu aracılığı ile yükleyebilirsiniz.

Web Tapu Ne Kazandırdı ?

Web tapunun en büyük kazanımı, en değerli şey olan Zamandan tasarruf kazandırdı. Web tapu ile hem vatandaş sıra beklemeden direkt oturduğu yerden işlemlerini yapabilecek, hemde Tapu Müdürlüğündeki iş yoğunluğu ortadan otomatik olarak kalkmış olacak. Bir tapu işleminin süresi neredeyse %70-80 oranında azaltılmış olacak. Tapu Müdürlüğünde işlem yaparken kimlik fotokopisi çekmeden tutunda tapu kütüğünden taşınmaz hakkında bilgi edinmeye, işlem yapacak kişinin vergi borcu gibi bir çok konu Tapu Müdürlüğüne gitmeden çözülüyor. Web sitesinden işlem yapabileceğiniz gibi E-devlet aracılığı ile web tapuya erişmek mümkün

Web Tapu Başvuru Nasıl Yapılır ?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün web sitesinde bulunan linkten veya webtapu.tkgm.gov.tr adresinden direkt başvuru yapılabileceği gibi e-devlet aracılığı ile web tapu işlemi yapılabilir. Web Tapu sistemine ilk kayıt için ilgili profil sekmesinden kayıt oluşturabilirsiniz.

Web Tapu ile Tapu Müdürlüğünden Randevu Alma Nasıl Yapılır ?

E-devlet aracılığı ile veya Webtapu web sayfası veya randevu.tkgm.gov.tr web sayfasından randevu alabilirsiniz. Randevuyu istediğiniz yerden istediğiniz Tapu Müdürlüğünden alabilirsiniz. Aynı gün içinde bir kez randevu alabileceğinizi ve 1 yıl boyunca 5 randevuya gitmediğinizde sistem üzerinden 1 yıl başka randevu alamayacağınızı bilmenizde fayda var. Randevu alırken uygun tarih ve saati seçerek randevu oluşturabilirsiniz. Randevunuzu yine aynı web sitelerinden iptal edebilirsiniz.

Web Tapu Randevu İşlem Özeti

  • Web Tapu veya E-devlet veya randevu.tkgm.gov.tr web siteleri ile giriş yapınız
  • Web sitesi yüklendikten sonra Randevu al butonuna basınız
  • Kimlik bilgileri veya doğrulama adımlarını yapınız
  • İşlem yapacak kişilerin bilgilerini girini
  • Güncel olan iletişim bilgilerinizi giriniz.
  • İşlem yapılacak Tapu Müdürlüğü seçiniz. Tapu Müdürlüklerine ait bilgilere TKGM web sitesinden bakabilirsiniz.
  • Randevu tarihini seçiniz.
  • Web Tapu üzerinden randevu onayını bekleyiniz.

Web tapu üzerinden sizlere sms yolu ile randevu bilgisi ve ödeme bilgileri gelecek. Ödemenizi web tapu internet sitesi üzerinden veya bankalardan ödeyebilirsiniz.

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.