Tapu Müdürlüğü Ayağınıza Geliyor. TKGM’den Online Hizmet

Tapu Müdürlüğüne gitmeden internet üzerinden tapunuzu yönetebiliyorsunuz

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yepyeni bir projeye imza atıyortapu kaydı ile ilgili görsel sonucu

Büyüyen ve Gelişen Türkiye imajı ile TKGM Son zamanlarca ciddi projelere imza atıyor. Bunların en başı TAKBİS projesi. TAKBİS ile sağlanan başarıya bağlı bir çok hizmet ortaya çıkaran TKGM, Şimdide Tapu Müdürlüğüne gitmeden internet üzerinden, maliklerin tapusunu yönetebilmesine olanak sağlıyor.

Bunun için E-DEVLET Doğrulama sistemi ile uygulamaya giren malik veya malikler taşınmazına ait bilgileri görüntülemenin yanısıra karşı tarafında görüntülenmesi için yetki verebilecek. Taşınmazın sahipleri devir öncesi başvurularını ve beyanları yine bu sistem üzerinden verebilecek. Bu hem idare hem vatandaş için büyük bir kolaylık olacak ve yapılan en güzel hizmetlerden biri.

Peki ya Güvenlik ?

Taşınmazın malik veya malikleri sistem üzerinden yapılan her işlemde Kısa Mesaj ile bilgilendirilecek.

Faydası Nedir ?

Bunun için TKGM Portal sistemine e-devlet şifresi ile girecek vatandaşlar tapusuna veya tapularına ait tüm bilgileri, taşınmazın üzerindeki takyidatları görebilecek, yetki vermek sureti ile herhangi birine yetki vererek bilgilerin görüntülebilmesi sağlanacak. Bu durum kime ne verdiğinizi resmi olarakta kayıt altına alınmış olacak. Sahtecilik gibi bir çok durumun bile önüne geçilebilir mi tartışılır.
Ayrıca bu sistem ile Tapu Müdürlüğüne gitmeden başvurular yapılabilecek, gerekli evraklar tarama metodu ile gönderip yüklenebilecek, harçlar ödenebilecek, işlemin tamamlanması için randevu saatini görebilecek. Verilen beyanlar ile dolandırıcı ve sahtecilerin önüne geçmek adına bu sistemde birde taşınmaz ile ilgili hiçbir işlem yapmamak için beyan verilebilecek.

 

Hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz..

Yazar: Şaban GÜL

Zonguldak doğumlu, mutlu ve gururlu Harita Mühendisiyim. Bir gün bu piyasa arazi bilecen yiğenim, totali görecen, jalon tutacan, elle kroki çizecen diyen amcalara değil; Drone uçuran, kendi yazılımlarını yapan, yazılım kullanan değil yazılım üreten, fotogrametri bilen Genç Mühendislere kalacak. İşte o zaman herşey farklı olacak. O gün geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.