Bir Parselin Tapu Kaydı Neden Çıkmaz

Sual:

Fen Klasörüne, Paftasına bakıyorum ama tapu kaydı çıkmıyor? Neden ?

Sualin Maliki: Elif TAPCI Kategori: Kamulaştırma Kalitesi: 4/5 Tarih: 15/07/2015

Cevabımız:

Sayın @eliftapci sorunuz için öncelikle teşekkür ederiz. Aşağıdan sorunuza cevap bulmaya çalıştık. Söz konusu sorunuzun cevabı, sizin istediğinizi karşılamıyorsa lütfen bize ulaşınız. Soru ile ilgili tüm yorumları aşağıda bulunan yorum kutusuna yapabilirsiniz.  
Her parsellerin ( eğer tescile tabii ise ) Tapu kütüğünde parsel, malik bilgileri başta olmak üzere bir çok teknik ve hukuksal bilgisi vardır. Her parselin olmak zorundadır. Fakat bazı durumlarda parselin tapu kütüğüne tescil olmaması gibi bir durumla karşılaşabiliyoruz. Bu durumda parselin teknik incelemeleri yapılmalıdır. Parselin tapu kaydı çıkmadığı anda ilk yapılması gereken kadastro fen klasörünün ve kadastral paftanın incelenmesi, buradan bir sonuç alınamıyorsa teknik evrakların ( tesis kadastrosu, değişiklik evrakları vb. ) incelenmesi gerekir. Bir parselin teknik olarak tapu kaydının çıkmaması halinde önce kadastro müdürlüğü muhatap alınmalı, bir sonuç alınamıyorsa tapu müdürlüğü ile irtibata geçilmelidir. Bazı durumlarda parselin kadastral değişikliği sürecinde olması nedeni ile ( – ki genelde bu durumla sıklıkla karşılaşır ) tapu veya kadastro müdürlüğünde parsel ile ilgili uyuşumsuzluklar meydana gelebilmektedir. Örnek; 101 nolu parsel Kadastro Müdürlüğünce ifraz olması sonucunda iki parçaya ayrılmış olsun.  Bu durumda bu ifraz işlemi A,B olarak adlandırılır ve Tapu Müdürlüğüne gönderilir. Bu süreçte normalde kurşun kalem ile fen klasörüne not düşülür ve paftaya tersimatı yapılır. Fakat bu pek önemsenmediği için yapılmıyor. Bu süreçte siz 101 nolu parselin tapu kaydını bulamayacaksınız. Çünkü Tapu Müdürlüğü 101 nolu parselin ifrazını yaparak yeni parsel numarası ile tescil etmiş / edecektir. O halde Tapu Müdürlüğü bu değişikliği Tapu Kütüğüne muhakkak işlemiş olacaktır ve Tapu Müdürlüğünden ( tapu kütüğünden ) işlemin sonucu hakkında bilgi alınabilir.   Bir parselin tapu kaydının çıkmamasının başlıca nedenleri şunlardır:
 • Parsel Kadastral Değişiklik Görmüş Olabilir ?
 • Bir Parsel Kadastral Değişiklik Gördü ise Ada / Parsel Numarası Değişebilr. Özellikle İfraz ( Ayırma ) olan parsellerde bu durumla sıklıkla karşılaşılmaktadır.
 
 • Ada / Parsel No Değişmiş Olabilir
 • Parsel kadastro Değişikliği Sonrası veya komşu parseller ( özellikle aynı ada içinde kalan ) değişikliğe uğradığında ada bölünüyorsa numarası değişebilir.
 
 • Yenileme / Sayısallaştırma ile parsel numarası değişmiş olabilir.
 • Sayısallaştırma Yönetmeliği ile parsel numarasının değişebileceği gibi, Teknik hata düzeltmesi ilede değişebilir. Özellikle K.K. 22/A Maddesine dayanarak yapılan yenileme çalışmalarında parsel numaraları kesinlikle değişmektedir.
 
 • Tapu Kütüğüne Hatalı Tescil Olabilir.
 • Parsel özellikle tesis kadastro esnasında veya kadastral değişiklik ile tapu kütüklerine işlenirken parsel numarası yanlışlıkla yazılmış olabilir. Bu durumda ilgili mevzuatlar ile düzeltmek mümkündür.
 
 • Fen Klasörüne Hatalı İşlenmiş Olabilir.
 • Parselin kadastral değişikliği vardır ve fen klasörüne işlenmemiş olabilir, yada hatalı işlenmiş olabilir.
 
 • Paftaya Hatalı Tersimat Edilmiş Olabilir.
 • Bir Parselin Özellikle Kadastral Değilikliği,Tesis Kadastrosu esnasında hatalı tescil veya parsel numarası yazılmış olabilir.
 
 • Parsel Kapanmış Olabilir.
 • Bir Parsel özelikle yola Terk, Kamulaştırma gibi uygulamalar ile kapanmış olabilir. Bu durumda parselin kaydı çıkmaz.
 
 • Parsel Uygulamaya Gitmiş Olabilir
 • Bir Parsel kısmen yada tamamen bir uygulamaya ( kamulaştırma, imar uygulaması, toplulaştırma vb. ) gitmiş olabilir. Bu durumda kısmen gitmiş ise uygulama dosyası incelenir, ayırma çapı ile yeni parsel numarası bulunur, yoksa kütüğünden tespit edilebilir.
 
 • Tescil Harici Olabilir
 • Parselin numarası vardır diye tescilli olacak diye bir kural yoktur. Bazı durumlarda tesis kadastrosu sırasında tescillenen bir yer daha sonra ( mahkeme kararı gibi ) tescil harici bırakılabilir. Bu durumda düzeltme yapılması unutulmuş olabilir.  Bu parseller için sınırlandırması ve tespiti yapılıp, tescil olmayan yerlerdendir. Yeni kadastro kanununa göre boşluk alanlarıda tescile tabiidir.  Tescile tabi olmayan yerler ırmak, dere,göl,yollar vs.dir.
 • Özel Kütüğe Tescilli Olabilir.
Özellikle Meralar, Yaylak, Kışlak gibi Mera kanuna tabii yerlerin kütüğü ayrıdır ve ayrı tescil edilir. Aranılan parsel mera ise kütükten bakılmalı veya TAKBİS’ten KAMU ORTA MALI olarak aratılmalıdır.

 

Lütfen Aşağıdaki Metni Okuyunuz

Verilen cevaplar kesinlik arz etmeyip öneri niteliğinde yazılmıştır. Kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz.Resmi kurumlar burada anlatılan kavramları ve yöntemleri kabul etmeyebilir. Bu nedenle bu konuyu mutlaka ilgilileri ile görüşüp mutabakata varınız. Burada anlatılanlar sadece yol göstermek amaçlıdır.Burada verilen cevaplar, sorunun sorulduğu tarihte cevaplanmış ve söz konusu bu kitabın baskısı esnasında güncellenmiştir. Bilgiler ve veriler güncellenmiş olabilir.
Telif Hakkı Soru Şaban GÜL Tarafından cevaplandırılmıştır. Soru ve cevabın iznimiz olmadan farklı yerde yayınlanması, alıntı yapılması, kaynak gösterilmesi, çoğaltılması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntı Daha ayrıntılı bilgi almak, soru sorma,i görsel örnekler için sagulnet@gmail.com e-posta adresine konuyu anlatan bir e-posta gönderiniz veya aşağıdaki alandan yorum yapınız

Sorunun ve cevabın tüm telif hakkı Şaban GÜL’e aittir. Sadece link ve kaynak göstermek şartı ile farklı alanlarda yayımlanabilir.
Soruda veya cevapta bir hata, eksiklik mi gördünüz ? Yada eklemek istediğiniz birşeyler mi var. lütfen e-posta gönderiniz veya aşağıdan yorumlayınız. Şaban GÜL , Harita Mühendisi

22 Responses

 1. imar uygulaması yapılan alanlarda DOP dan oluşan park ve benzeri alanlar tescile tabi olmadığından sınırlandırma haritaları yapılır. fen klasörüne alanlarıyla birlikte ada parsel numarası verilir fakat tescile konu edilmez.

  • Öncelikle verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim. Esas sorun parselasyon yapılan bir adada birden çok parsel yapılmış bunlardan birisinin yola cephesi yok bu aksaklığı gidermek için nereye başvuracağımı öğrenmektir.
   Saygılar sunarım. Tel: 05322862279

 2. Slmlar,miras davam var tapudan asla dedemin ve babasının kaydını alamıyorum.diger mirasçılar ile anlaşılmış kamulaştırma var 1000dönum araziden bana ayrılan miras 50dönum hiçbir kayıtta dedemin adı yok hangi deftere nereye bakmalıyım??

 3. Merhaba şaban bey geçen yıl aldığım tarlanın parsel numaraları değişmiş parsellerde biraz metrekare olarak büyümüş sebebi ne olabilir teşekkürler şiödiden

 4. Merhaba bizim köyümüzde bı arsamız var tapusunu yakında aldık ve tapuda arsa çapı yazmiyo bu bı problem teşkil eder mi

 5. Merhaba, bizim aldigimiz arazinin tapusunda ada numarasi yazmiyo ve parsel numarasi 36 yaziyo. Yalniz bu nunarayla sorguladigimizda boyle bir parsel bulunamadi diyo. Ama haritadan yeri acip isaretleyip sorgu yaptigimizda hem ada numarasi cikiyo ve parsel 12 yaziyo. Tapudaki parsel numarasiyla gercekte yazan parsel numarasi neden farkli olabilir ? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

 6. MERABA BİZİM OTURDUGUMUZ BİNANIN TAPUSU YOK AMA YILLARDIR EW WERGİSİ WERİYORUZ ŞİMDİ TAPUYU ALMAYA CALISIYORUZ AMA HARİTADA EW GÖZÜKMÜYOR KADASTRO YAZMAMIŞ WE 7 PARSELLİK YERE 4 PARSEL YAZMIŞ ŞİMDİ BİZİM EW ORTADA YOKKEN NASIL ALICAZ BU TAPUYU İŞLER KARIŞIK BİZE ARSAYI SATAN ADAM BİZDEN ÖNCE İKİ KİŞİYE DAHA SATMIŞ WE O İNSANLARDA ORTADA YOK WE BİZE SATILDIGINA DAİR ELİMİZDE HERHANGİBİR BELGE DAHİ YOK NE YAPMAMIZ GEREKİYOR BU DURUMDA ŞİMDİ BABAM YANDAKİ KOMSUYU MAHKEMEYE WERDİ CUNKU BİZİM YERİMİZ ORDA GÖZÜKÜYOR VE İŞİN İÇİNDEN CIKAMIYORUZ.

 7. merhabalar ada ve parsel sorgulamadan araştırma yaptığımda tkgm den pafta ve mevki bölgesi çıkmıyor

 8. Slm dedemin babasının üzerine 7 dönüm tapu var ama tapu kayıtlarında çıkmıyor ne yapmalıyız hazine arazisi gözüküyor Muş saygilar

 9. Merhaba
  Bizim Köy senedi ile alınmış yerimiz var. Yer mera vafsında 1984 te yardım ettiğimiz için köyden verilmiş.

  Tarım ve köy işlerine yazı yazdık onlarda meranın verilemeyeği işlemi ise geçersiz saydı

  Daha sonra orman işletmesi dava açarak Tarımdan yeri aldı ve şuan üst mahkemeye gitti

  Yerimizi almak istiyoruz fakat kurumlar arası mahkeme olduğu için imar yasasından yararlanamıyoruz

  Yerin parsel numarası 260 ormanda 260 gözüküyor ama haritalarda bulunamıyor

  Belediye te 260 parsel üzerinden vergi ödüyoruZ

  Yer ormana ait üst mahkeme sonucu yakın zamanda kesinleştirir

  Bu durumda nereye nasıl başvuru yapabiliriz Hak sahibi biziz fakat Hakkımızı Alamıyoruz

  *****************

 10. Merhaba.miras yoluyla elimize geçen 3 parça tapu eski. Ada ve pafta numaralari yok. Sadece mevkisi ve sınırları eski kişilerin isimleri anilarak belirlemiş. Tapu ve Kadastro da ne gibi işlemler yapılır
  Uzun sürer mi?

 11. İyi günler dilerim bizim köyde Erzurum çat ilçesinde 2006 tapulasma işlemi başlatıldı bu esnada bizim olan arsanın bir kısmını komşu alt parsele yazmış lar ve komşu vermek taraftarı değil parselde 6 kardeş üzerine ait bunun için düzeltmek için mahkemeye başvurmak üzere bir sonuç elde edebilirmiyiz bir yardımcı olabilirmisin nasıl düzeltebilirim bu durumu

 12. Mrb anneme dedemden kalan bir arazi üzerine kamulaştırma cıktı ilerleyen günlerde uzlaştırma toplantısı olacak ama bu tarla e devlette annemin üzerinde görünmüyor ama karayollarının gönderdiği pafta parselde arazi görünüyor öncelikle bu arazinin m2 karesini öğrenme şansımız var mı o şehirdeki tapuya gitmeden ve TKGM sitesinden sorgulama yapınca arazi vasfı mera gözüküyor mera gözüküyorsa biz bu arazide hak iddia edebilecek miyiz yoksa geldiniz ama bir hakkınız yok güle güle mi diyecek uzlaşma kurulu bize biraz uzun oldu ama umarım anlatabilmisimdir saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.