Categories:
Netcad projelerinizde oluşturduğunuz noktaları bir kural çerçevesinde birleştirebilmeniz mümkündür. Netcad Koordinat Hesap Makinesi ile belirli aralıktaki noktaları otomatik birleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayınız.
 1. Netcad projenizde çizgi çiz işlemi aktif iken space ( boşluk ) tuşu ile koordinat hesap makinesini açınız.
 2. Karşınıza gelen ekranda 124 simgesini ( 2. satır 2. sütundaki ) tıklayınız
 3. Gelen pencereden nokta yakalama kuralını giriniz.
Nokta yakalama kuralları aşağıdaki gibidir.
 1. İki sayı arasındaki noktaları birleştirmek için Birinci Sayıyı yazıp iki nokta yanyana koyup sonuncu sayıyı yazınız. Örneğin 1..10
 2. İki sayı arasında nokta isimlerinin başında farklı karakter varsa bunları birleştirmek için sabit olan karakterleride yazarak ilk ve son noktayı yazınız. Örneğin P.1..P.10 gibi
 3. Ardışık sayıları belirli aralıklarla birleştirmek için kuraldan sonra virgül koyarak artış miktarını yazınız. Örneğin 1’den 100’e kadar 5’er atlayarak birleştirmek için 1..100,5 yazınız.
 4. Belli noktaları birleştirmek için + kullanınız. Örneğin 6,38,55,67 noktalarını birleştirmek için 6+38+55+67 yazınız.
 5. Bir karakter ile başlayanları seçmek için karakter ismini yazıp * koyunuz. Örneğin P. ile başlayanlar için P.* gibi. ( Bu işlemde noktaları netcadde oluşturma sıranız esas alınacağından dikkat etmenizi öneriyoruz. )
 6. Bir karakter ile başlamayanları seçmek için – yazıp karakter ismini yazıp * koyunuz. Örneğin P. ile başlamayanları seçmek için -P.* gibi. ( Bu işlemde noktaları netcadde oluşturma sıranız esas alınacağından dikkat etmenizi öneriyoruz. )
 7. Bir karakter ile bitenleri seçmek için * koyup karakter ismini yazınız. Örneğin P ile bitenler için *P gibi. ( Bu işlemde noktaları netcadde oluşturma sıranız esas alınacağından dikkat etmenizi öneriyoruz. )
 
Bu sayfada anlatılan yol,yöntem,görsel ve izlenecek yollar yaygın kullanımından dolayı Netcad 5.2 yazılımı esas alınarak anlatılmıştır. Diğer sürümlerde farklılık gösterebileceği gibi, Netcad yazılımınıza eklediğiniz makro, modül veya eklentiler ile farklılık gösterebilir.Ayrıca anlatılan herşey bilgi amaçlı olup, ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmek için projelerinizi yedeklemeyi ve uygulayacağınız yöntemlerden sizin sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Bu makaledeki yazı ve görsellerin aksi belirtilmedikçe veya atıfta bulunulmadıkça tüm telif hakkı Şaban GÜL'e aittir. Link ve isim verilmek sureti ile farklı yerlerde yayımlanabilir ve paylaşılabilir. Paylaşılan bilgilerin eksik veya hatalı olması durumunda sorumluluk kabul edilmez. Bu konularla ilgili iletişime geçmek için lütfen bize ileti gönderiniz.
 

3 Responses

 1. Merhaba Şaban Bey.
  Ben Tekirdağda çalışan bir Harita Mühendisiyim.
  paylaşımlarınıza baktım. Oldukça faydalı. İşime de yaradı teşekkür ederim.
  Tekirdağ Süleymanpaşa(merkez) gelirseniz uğrayın teşekkür mahiyetinde sizinle yemek yeriz.

  Adnan ERDOĞAN
  YİĞİTCAN HARİTA MÜHENDİSLİK
  Dan.İnş.Taah.ve Tur.Tic.Ltd.Şti.

  Hürriyet Mah.
  Şehit Mehmet Yörük Sok.
  Doğa Apt
  No:10/11

  Süleymanpaşa(Merkez)/TEKİRDAĞ

  Tel : 0536 2542325

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.