Netcad Makro Eğitim Seti

Harita Mühendisliğinin en önemli programlarından biri olan Netcad yazılımı aslında sizlere çoğu CAD programının sunduğu özelliği fazlası ile sunmaktadır. Görünen arayüzünün arkasında tamamen sizin tarafından tasarlanacak işlevlerine Netcad Makro Yöneticisi ile fırsat sunmaktadır.

Bazen bir projede işlem yaparken klasik araçlar yetersiz kalmaktadır. Bu yetersizlik aslında Netcad veya programlar ile alakalı değil, her programın herşeyi sunmaması ile alakalı bir durumdur.  İşte bu durumda profesyonel programlar kullanıcılara kendi istediğini yapabileceği düzenleyiciler ( editör ) sunar. Profesyoel bir yazılım olan Netcad’de bize VB ve JS dillerinde makro yazmamıza olanak sağlıyor.

Netcad programında makro yazma veya paylaşma konusu oldukça sıkıntılı bir durum. Kimse bilse bile bunu anlatma gereği hissetmiyor veya anlatmak istemiyor. Uzun yıllardır makro yazarak paylaşmaya çalışıyorum. Arada makro nasıl yazılır konusu ile ilgili e-postalar aldığım oldu ve bir gün yazacağımı ifade ettim. İşte bu eğitim serimize başlıyoruz. Aşağıdan tüm eğitim serisine anında erişebilirsiniz. Tamamı ücretsiz ve kısıtlamasızdır.

Yorumlarınızı video altına yaparsanız sevinirim.

Netcad Makro Eğitim – 1 – İlk Uygulama

Netcad ile makro yazmak sanıldığı kadar çok zor değil. Visual Basic dilini basit seviyede bilen herkes çok rahat bir şekilde Netcad’de makro yazabilir. Netcad ile makro yazmak size, Netcad de projelerinizde uğraşırken düşündüğünüz şeyi uygulamanıza kimseye ihtiyacınız olmadan yapmanıza olanak sağlar. Netcad ile makro yazmayı tam kavradığınızda Netcad ile çoğu şeyi yapabileceğinizi göreceksiniz.

Netcad ile makro yazmak sanıldığı kadar çok zor değil. Visual Basic dilini basit seviyede bilen herkes çok rahat bir şekilde Netcad’de makro yazabilir. Netcad ile makro yazmak size, Netcad de projelerinizde uğraşırken düşündüğünüz şeyi uygulamanıza kimseye ihtiyacınız olmadan yapmanıza olanak sağlar. Netcad ile makro yazmayı tam kavradığınızda Netcad ile çoğu şeyi yapabileceğinizi göreceksiniz. Netcad Makro Eğitim Videoların tamamı ücretsizdir ve Youtube’den ücretsiz ve kısıtlamasız izlenebilir. Netcad Makro Eğitimleri ve daha fazlası anında haber almak için ABONE olmanız yeterlidir. Videolar yüklendikçe otomatik bildirim alırsınız Netcad ile Makro Yazma Eğitimi 67 Parçadan Oluşmaktadır. Bu eğitim videolarını izledikten sonra basit ve orta düzey makroları çok rahat bir şekilde yazabileceğinizi düşünüyorum. Yazılım dilini hiç bilmiyorsanızda basit seviyede basit bir anlatımla bu videolarda anlatacağım. İlk uygulama yazılım klasiği olan ekrana Merhaba Yazdırma Olsun.

Hepinize mesleki yaşamınızda başarılar dilerim.

Netcad Makro Eğitim – 2 -Obje Türleri

Netcad’de Obje Türleri , Set Filter, Do – Loop Yapısı ve Bilgileri Mesaj Olarak Gösterme Örneği

Netcad Makro Nasıl Yazılır Eğitim serimizdeki bir önceki videoda temel mantığı anladık. Şimdi yavaş yavaş objelere geçelim. Bu videoda obje türlerini, bir objenin bilgisini yazdırmayı, objeleri filtrelemeyi vs. öğreneceğiniz. Bunları yaparken Set Filter, Do Loop yapılarını göreceğiz.

Gözünüz korkmasın oldukça basit. İzledikçe daha iyi anlayacaksınız
Obje Türleri ve Karşılıkları:
Çoklu Doğru ( Alan ) —- opline
Doğru ( Çizgi ) —- oline
Nokta —- opoint
Yazı—- otext
Daire ( Çember) —- ocircle
Sembol—- oshape
Yay—- oarc
Spiral—- ospiral
İzohips Eğrileri—- oizohdr
Kutu—- orectangle
Pafta—- ostpafta

Netcad Makro Eğitim – 3 – Çoklu Doğru / Alan Objeleri

Netcad Makro Eğitimlerinin 3.videosunda konumuz Çoklu Doğru Objeleri ve Özellikleri olacak. Makro yazımında bir çoklu doğru objesinin özelliğini alırken veya yazdırırken gerekli olacak tüm özellikleri ve kodları öğreneceğiz.
Burada anlatılacak bilgilerin bazıları ilerleyen süreçte anlatılacak yazı, nokta, çizgi gibi objeler içinde kullanılacaktır. Videoda ek olarak tapu alanı ile hesap alanı arasındaki farkın yazdırılmasını göreceğiz.
Böylece değişken kullanma ve basit matematiksel işlemleri de görmüş olacağız.
Alan Objelerin Özellikleri
GIS Sınıfı – OBJE.cls
GIS Kodu – OBJE.objname
Renk – OBJE.renk
Adı – OBJE.pname
Kalınlık – OBJE.w
Çizgi Tipi – OBJE.lt
Çevresi – OBJE.length(0)
Tapu Alanı – OBJE.tarea
Hesap Alanı – OBJE.area

Netcad Makro Eğitim – 4 – Nokta Objeleri

Netcad Makro Eğitimlerinin 4.videosunda konumuz Nokta Objeleri ve Özellikleri olacak. Bir önceki netcad makro eğitiminde alan objesini görmüştük. Nokta objesinde de kodlar aynısı.

Tek farkı bir nokta kodu. Nokta kodu ise pcode ile ifade ediliyor. Onun dışında rengi, gis sınıfı, gis kodu aynıdır.

Nokta Objelerin Özellikleri
GIS Sınıfı – OBJE.cls
GIS Kodu – OBJE.objname
Renk – OBJE.renk
Adı – OBJE.pname
Nokta Kodu- OBJE.pcode

Netcad Makro Eğitim – 5 – Çizgi / Doğru Objeleri

Netcad Makro Eğitimlerinin 5.videosunda konumuz Çizgi ( Doğru ) Objeleri ve Özellikleri olacak. Bir önceki videolardan birinde alan objesini görmüştük. Çizgi objesinde de kodlar alan objeleri ile aynı. Bir sonraki videoda Yazı objesini de anlattıktan sonra artık bu objeler ile ilgili koordinat konularına gireceğiz.
Çizgi Objelerin Özellikleri
GIS Sınıfı – OBJE.cls
GIS Kodu – OBJE.objname
Renk – OBJE.renk
Adı – OBJE.pname
Kalınlık – OBJE.w
Çizgi Tipi – OBJE.lt
Uzunluğu- OBJE.length(0)

Netcad Makro Eğitim – 6 – Yazı Objeleri

Netcad Makro Eğitimlerinin son obje türü videosu olan 6.videoda konumuz Yazı Objeleri ve Özellikleri olacak. Yazı objeleri, diğer objelerden farklı nitelikler içeriyor ve onlardan biraz farklıdır. Yazının italik olması, altyazılı olması, arka fonu vs. özellikler içeriyor. Ayrıca obje adı olan pname yazıda s olarak geçiyor. Tek farklılıkta bu. Dilerseniz görelim
Yazı Objelerin Özellikleri
GIS Sınıfı – OBJE.cls
GIS Kodu – OBJE.objname
Renk – OBJE.renk
Adı – OBJE.s
Açısı – OBJE.angle
Genişlik Çarpanı – OBJE.wsc
Yazı Boyu – OBJE.sc
Dayanma – OBJE.just
Özellikler – OBJE.flags

Netcad Makro Eğitim – 7 –  Objelerin Koordinat Bilgisini Okuma 

Obje türlerini tanıdık ve basit düzeyde netcad makroları yazmaya başladık. Bu videoda ise bir üst seviye olan orta düzeyde bir objenin koordinat bilgilerini almayı öğreneceğiz. Mesela bir alan objesini çevreleyen noktaların koordinatlarını nasıl alacağız ? Nelere dikkat edeceğiz bunları hep birlikte göreceğiz..
Neler Anlatacağız ?
Alan, Çizgi, Nokta, Yazı objelerinde koordinatlar nasıl alınır
Alan objelerinde koordinat alırken tüm köşeler nasıl alınır
Alan objesindeki toplam nokta sayısı
Nokta objesinde yükseklik getirme
Değişken kullanma örnekleri
For döngüsü örnekleri

Netcad Makro Eğitim – 8 – İlk Uygulama

Eğitim videolarında Do Loop ile tüm veriler üzerinden işlem yaptırıyorduk. Şimdi Seçim kümesi yöntemi ile tüm projede işlem yapmak yerine kullanının seçtiği objeler ile işlem yapmayı göreceğiz. Seçim kümesi yönteminin bir çok avantajı olduğu gibi, kullanıcıya seçim sunduğu için daha dinamik yapı sağlar.
Seçim Kümesi Nedir ? Netcad üzerinden kullanıcılar belirli kriterleri kendileri belirleyerek obje seçer. Bu projedeki sadece istenen verilere işlem yapmasına olanak sağlar.

Obje Türü, Tabaka, Yazı Boyu vb. bir çok parametreyi kullanarak kullanıcı kendi seçim yapabilir. Aslında zorla sizin yaptırdığınız değil, kendi istediğini yapar.

Bu durumda; Makronun kalitesi önemli derecede artar.

Netcad Makro Eğitim – 9 – Kullanıcı Pencereleri, Kullanıcıdan Veri Alma 

Bazen makrolarda kullanıcı seçimi veya kullanıcıdan veri isteme gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu durumda ekrana form göstermeli ve kullanıcının giriş yapması sağlanmalıdır.Mesela alan adının başına metin ekleme gibi bir durumda kullanıcıdan ne ekleyeceği sorulmalıdır.Bunun için Diyalog Penceresi Kullanıcıya sunulmalıdırDiyalog Penceresinde Ne Sunulur ?Kullanıcıdan bir değer isteyebilirsiniz. ( Yazı, Tam Sayı veya Ondalıklı Sayı )Kullanıcıdan Radyo butonu veya Onay Kutusu veya Bir Liste seçimi ile veri isteyebilirsiniz.Kullanıcıdan bir dosya yolu göstermesini isteyebilirsiniz.Metin İşlemleriKullanıcı GetString ile normal bir yazı, Getinteger ile tam sayı, GetFloat ile ondalık sayı girebilir.Kaç Karakter veya Ondalık hane sayısını siz belirleyebilirsinizSeçim İşlemleriKullanıcı GetRadio ile radyo butonundan , GetCombo listeden seçim yapabilir.Getcheck ile evet/hayır seçeneği kullanabilirsiniz.GetFileName ile kullanıcıya dosya seçtirebilir ve bu dosya üzerinden işlem yaptırabilirsiniz.Ayrıca Prompt ile forma bir açıklama ekleyebiirsiniz.Makro çalışınca formu göstermek içinif pencere.showmodal then else exit sub end if kodunu kullanınız.Else’den sonraki exit sub, Eğer kullanıcı ekranı kapatırsa makronun durmasını sağlar.Diyalog Penceresi ile Kullanıcıya Daha Çok Seçenek SağlayınKullanıcıya diyalog penceresinde sorular sorarak veya bazı seçenekleri ona bırakarak makroyu daha özgür kullanmasını sağlayın.Böylece makronuzun kalitesi ve kullanıcı yoğunluğu daha fazla olacaktır.Şimdi örnekler ile diyalog penceresi yapalımBu videoda pencere haricinde şunlar anlatıldı:Kullanıcının girdiği değeri makroda kullanmaPutobject ile makroda çalışanların ekrana çizilmesini sağlamaÖrnek olarak yazı objesinin başına 101/ yazdırılması yapıldı.
ED50-ITRF-COĞRAFİ koordinat seçimi örneği yapıldı
' Yazan :
' Tarih : 25.02.2019
' Açıklama :
Sub Main
Dim i,z
Dim secimkumesi,obje
dim pencere
with Netcad
set secimkumesi = .newselectionset
set obje=.newobject
set pencere = netcad.newbdialog ("Başlık")
pencere.putprompt "AÇIKLAMADIR" 'açıklama
pencere.getstring "yazi","Başına Ekle","",5
pencere.getstring "parca1","Başına ne ekleyelim","",5 'metin
pencere.getinteger "parca2","tam sayı",5
pencere.getfloat "parca3","ondalıklı sayı",5252.25,2
pencere.getradio "parca4","koordinat sistemi","ed50|itrf|coğrafi",1
pencere.getcheck "parca5","Proje Dönüşsün mü ?",1
pencere.getcombo "parca6","koordinat sistemi","ed50|itrf|coğrafi",1
pencere.getfilename "parca7","Dosya yolu sec","","Ncz Dosyaları|.ncz|Tüm Dosyaları Seç|.*","NCZ"
if pencere.showmodal then
else
exit sub
end if
dim ekle
ekle = pencere.valuebyname("yazi")
dim nedir
nedir = pencere.valuebyname("parca4")
if nedir =0 then msgbox ("ED50 SEÇTİN, ITRF YAP")
if nedir =1 then msgbox ("Doğru seçim")
if nedir =2 then msgbox ("coğrafi SEÇTİN, ITRF YAP")
if secimkumesi.select("bak kullanıcı notudur",array()) then
for i=0 to secimkumesi.NE-1
z=secimkumesi.getselectedobject(i,obje)
obje.s= ekle & obje.s
.putobject z,obje
next
secimkumesi.redrawandrewind
end if
end with
End Sub

Netcad Makro Eğitim – 10 – GENEL TEKRAR – 1

Bu zamana kadar yaptığımız  ilk 9 dersin genel tekrarını yapacağız. Tekrardan önce bir kod animasyonumuz ve sonunda bazı örnekler ve karşılaştırmalar yapacağız.
* Ekrandaki objelerin başına metin ekleme
* Kullanıcıya sorarak obje başına metin ekle
* Obje adında bul değiştir yapma
* Makro bitince mesaj gösterme

Videoyu izleyerek baştan sona nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.İlk Bölüm tamamlandı. Artık basit makrolar yazabilecek hale geldik. Umarım devamı gelir ve en azından hevesli olanlar kendi işini görecek kadar makro yazabilecek hale gelir.

Netcad Makro Eğitim – 11 – Tabaka İşlemleri

Bu eğitimde tabaka işlemlerini öğreneceğiz. Tabaka bilgilerini getirme, ekleme, silme, kilitleme, yazıcıya gönderme vb konuları işleyeceğiz. Tabaka yönetimine ek olarak, tabaka adında bul değiştir yapma, başına metin ekleme gibi örnekler mevcuttur.

Netcad Makro Eğitim – 12 –  Obje Oluşturma

Bu eğitimde obje oluşturma işlemini göreceğiz. Projede istediğiniz formatta alan, doğru, nokta,yazı objelerini oluşturabilirsiniz.
Böylece olmayan bir objeyi oluşturma yeteneği kazanmış oluyoruz. Bir objenin oluşturulması, makro yazma aşamasında ciddi anlamda kullanacağınız bir koddur

Netcad Makro Eğitim – 13 – Obje Seçimi ve Seçilen Objeden Veri Alma 

Bu eğitimde sizlere Netcad üzerinden bir objenin seçimini, bu seçilen objeden bir öznitelik alıp başka objeye aktarımını anlatacağız. Mesela bir objenin tabakasını başka objelere aktarım işlemini bu mantık ile yapabiliriz.
Bunun için NewSelectStatus ve SelectObjectInstant komutlarını kullanacağız

Netcad Makro Eğitim – 14 – Çakışan Obje Bulma

Bu eğitimde sizlere Netcad objelerinde çakışan yani aynı koordinatta olan objelerinin ayıklanmasını anlatacağız. Aynı koordinatta aynı objesinin bulunması, projelerden temizlenmesi çoğu zaman gereklidir. Bu durumda bunu temizlemenin yolu Netcad kısayollarında bulunmuyor. Bunu makro ile yapmak gayet mümkündür.
*Çizgi ve Alanda birden fazla koordinat olduğu için kullanılmaz !

Netcad Makro Eğitim – 15 – Çakışan Çizgi Objesi Bulma

Netcad Makro Eğitim – 16 – Aynı Alan Objelerini Ayıklama


Bu eğitimde sizlere birden fazla koordinata sahip obje olan alan ( çoklu doğru ) objelerinin aynı obje olması durumu ve ayıklanmasını anlatacağız. Burada farklı olarak aynı 1 veya 2 nokta yok. Nokta sayısı alanın köşe noktaları ile alakalı bir durum ve bu durumda aynı koordinatlı obje hesabı biraz daha farklı

Netcad Makro Eğitim – 17 – Txt Kaydetme ve Objeler ile ilişkilendirme

Merhaba;Bu eğitimde sizlere bir txt dosyasınan veri okumayı ve bu okunan veriler ile objeleri ilişkilendirmeyi anlatacağız.
Txt dosyalarını kullanarak yapabilecekleriniz tamamen sizin hayal dünyanıza kalmış.
Örneğin Text dosyasında kayıtlı ada parsel numaraları ve tapu alanı bulunan satırları okutarak netcad objeleri ile eşleştirme yapabilirsiniz

Netcad Makro Eğitim – 18 – Txt Dosyasına Netcad Obje Bilgilerini Yazdırma

Merhaba; Bu eğitimde sizlere Netcad projesindeki objelerin bilgilerinin txt dosyasına kaydedilmesini anlatacağız. Obje bilgilerini txt dosyasına kaydederek, farklı uygulamalarda kullanabilirsiniz. Örneğin parselin adını, tapu alanını, hesap alanını yazdırabilirsiniz.

Netcad Makro Eğitim – 19 – Excelden Netcade Veri Aktarma

Exceldeki sınırsız veri işleme dünyası ile birlikte Netcadi kullanmak işlemlerinizi daha pratik ve hızlı sonuçlar doğuracaktır. Exceldeki verileri Netcad’e aktarmak için basit kodlar ile istediğinizi yapabilirsiniz. Videodaki örnekte Excel dosyasında A sütununda Parsel Numarası, B Sütununda Tapu Alanı var ve ben objeler ile excel dosyası arasında ilişki kurup Netcaddeki verileri Exceldeki verilere göre değiştireceğim. Aşağıdaki videoda 2 farklı örnek var. Birincisi Excelden Netcade Tapu Alanı Aktarma, İkincisi Yazı Değiştirme. Bu Excel Netcad ilişkisi örnekleri çoğaltılabilir, biraz uğraşın ve kendinizi bu yönde geliştirin. Excel dünyasındaki sınırsız nimeti Netcad ile birleştirebilmek size inanılmaz şeyler sunacağını unutmayınız.

Netcad Makro Eğitim – 20 – Netcad’den Excele Veri Gönderme

Netcaddeki Obje Verilerini, Tabaka Bilgilerini, Proje Bilgilerini kısaca aklınıza ne geliyorsa hepsini Excele gönderebilirsiniz. Aşağıdaki örnek videoda Netcad projenizdeki tabakaların bilgilerini Excele nasıl aktarabileceğinizi ve bunun makro kodlarını paylaştık. Klasik Netcad Excele Veri Gönderme Sihirbazlarını unutarak kendi makronuzu yazıp profesyonel bir raporlama oluşturabilirsiniz;
Netcad Parsel Numarası Yazdırma
Netcad Tabaka Adını Excele Yazdırma