Makro Hakkında:
Netcad Alan objelerinin ( Çoklu doğruların ) adını içindeki yazı ile değiştirmek için bu yöntem kullanılabilir. Alan içinde olan yazıları alır alan adı ile değiştirir.
Uyarılar:
 • İşlem biraz uzun sürmektedir, lütfen mesaj alıncaya kadar bekleyiniz.
 • Yazının alan içerisinde olması şarttır.  Yazı taşıyorsa veya çok büyük boyutta yazılmışsa makro işlev görmeyebilir.
 • Yazı tabakaları ve alan tabakaları ayrı veya aynı tabakalarda olabilir fakat tek tabakada olması gerekir.
 • İşlemi geri almak çok uzun sürebilir. Hatta büyük boyutlu projelerde işlemi geri dahi alamayabilirsiniz.
Netcad Nvb Kodu   ( Drive ile indir )
‘ www.sabangul.com.tr Web Sayfasından İndirilmiştir ‘ Şaban GÜL , Harita Mühendisi ‘ Her Türlü Hata, İstek ve Öneriler İçin ‘ haritaakademi@gmail.com veya sagulnet@gmail.com ‘ adresine durumu anlatan bir e-posta gönderiniz. SUB Main Dim SAGUL_DLG,i,alanlar,yazilar,parsel,YaziYazdir,ruhan,elif,sabangul with netcad set SAGUL_DLG = .NewBDialog(“Alan İçindeki Yazıları Alan Adı Yapma [Şaban GÜL, Harita Mühendisi]”) SAGUL_DLG.GetCombo”sagul1″,”Alanlar Hangi Tabakada ?”, “”,1 for i = 0 to .numlayers – 1 SAGUL_DLG.AddCombo .LayerNameOf(i) next SAGUL_DLG.GetCombo”sagul2″,”Yazılar Hangi Tabakada ?”, “”, 1 for i = 0 to .numlayers – 1 SAGUL_DLG.AddCombo .LayerNameOf(i) next SAGUL_DLG.Getcheck “sagul3″,”Alan Adı Değişenleri 0_DEGISEN tabakasına al”, 0 if SAGUL_DLG.showmodal then alanlar=SAGUL_DLG.ValueByName(“sagul1”) yazilar=SAGUL_DLG.ValueByName(“sagul2”) if SAGUL_DLG.ValueByName(“sagul3”) = 1 then with nclayermanager .add “0_DEGISEN”,4 end with end if sabangul= SAGUL_DLG.ValueByName(“sagul3″) if alanlar=”” then Msgbox “Alan Tabakası Bulunamadı”,0,”Dikkat!” Exit Sub End if if yazilar=”” then Msgbox “Yazı Tabakası Bulunamadı” ,0,”Dikkat!” Exit Sub End if ‘ www.sabangul.com.tr Web Sayfasından İndirilmiştir ‘ Şaban GÜL , Harita Mühendisi ‘ Her Türlü Hata, İstek ve Öneriler İçin ‘ haritaakademi@gmail.com veya sagulnet@gmail.com ‘ adresine durumu anlatan bir e-posta gönderiniz. set SAGUL_DLG = Nothing .SetFilter nothing, array(alanlar), array(opline) for i = 0 to .numobject-1 .BackMessage set parsel = .getobject(i) ‘ i. objeyi al if parsel.tabaka=alanlar and parsel.tag = opline then ‘parsel.tag = opline and YaziYazdir= parsel.pname .SetMessage YaziYazdir .SetFilter .ObjectExtends(Parsel), array(yazilar), array(otext) Do set ruhan= .GetNextObject if ruhan is nothing then exit do else set elif=.GetPlineExt(parsel) if elif.InPoly(ruhan.p1) then parsel.pname=ruhan.s if sabangul = 1 then parsel.tabaka= .foundlayer(“0_DEGISEN”) end if .PutObject i, parsel end if end if set ruhan = nothing Loop .ResetFilter end if set parsel=nothing next .ResetFilter msgbox”İşlem Başarıyla Tamamlanmıştır”,0,”www.sabangul.com.tr” end if end with END SUB
Makro ile ilgili uyarılar:
 • Makroyu kullanmadan önce açıklama ve uyarıları mutlaka okuyunuz.
 • Makrolar belirli aralıklarla güncellenir. Bu Sayfayı takip etmenizi ve güncel makroları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Güncel makroların gelişmiş, hatalardan arındırılmış ve yeni versiyonlara uygun olacağını unutmayınız.
 • Netcad Makroları Sadece Netcad Yazılımında Çalışır.
 • Bu Netcad Makrosunu kullanırken lütfen Netcad projenizi yedekleyiniz.
 • Bu Netcad Makroları VB Programlama dili ile yazılmıştır.
 • Netcad Makrolarını kullanımından tamamen kullanıcı sorumludur. Ortaya çıkabilecek tüm hataları kabul etmiş sayılırsınız.
 • Bu Netcad makrosu Kadastro, Orman, 2B,Halihazır, Kamulaştırma, Değerleme, Coğrafi Bilgi Sistemi, İmar Planı, Etüt Proje İşleri gibi bir çok alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Makrolar ile ilgili tüm soru, görüş ve önerileriniz, ekletmek veya değiştirmek istediğiniz tüm noktalar için, yeni makrolar için bize haritaakademi@gmail.com adresine ileti göndererek ulaşınız.
 • Netcad Makroları size ücretsiz sunulur ve kesinlikle eposta ekinde veya diğer sosyal medya araçları ( whastup,facebook,twitter vb. ) ile gönderilmez. Netcad makroları ile birşeyler talep ettiyseniz sizlere sadece eposta adresinize durum ile ilgili ileti gönderilir, indirme linki ve makrolar ilgili internet sayfamızda paylaşılır.
 • Netcad Makrolarını .nvb formatında indirerek indirdiğiniz ortaya çıkabilecek her türlü olumsuzluğu ve cihazınıza gelebilecek tüm sorumluluğu aldığınızı belirtmek isteriz.
Etiketler
Basit düzey makro, Netcad, Makro, Pratik Netcad, Netcad Araçları, Netcad tabaka, netcad seçim, Pratik Netcad, Netcadde nasıl yapılır,netcad menü, netcad araç, nvb, ücretsiz makro, harita makro, pluscad , netcad alan adı yazdır, netcad hesap alanı yazdır, tapu alanı yazdır

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.