Kamulaştırma Projesi Uygulamalarında Kamu Yararı Kararı Parsellere Göre mi Alınır, Projeye Göremi Alınır ?

Kamulaştırma projelerinde eski yapılan kamulaştırma uygulamalarında kamu yararı kararı kamulaştırma sınırına göre veya kamulaştırmaya konu parsel bazlı alındığını görmekteyiz. Şu an ki durumda kamu yararı kararı nasıl alınıyor ?

Cevap: Şaban GÜL ( Harita Mühendisi - Kamulaştırma Uzmanı ) - 13.11.2021

Kamulaştırma işlemi, kamu yararına istinaden hazırlanan bir projede ihtiyaç duyulan  taşınmazların elde edinimi için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem uygulanırken ihtiyaç duyulan taşınmazlar ilgili Kadastro Müdürlüğünden temin edilecek veriler eşliğinde ihtiyaç duyulan tüm taşınmazlar belirlenir. Bazı kurumlar ve eski uygulamalarda kamu yararının parsel bazlı yapıldığına bizlerde şahit olmaktayız. Fakat gün geçtikçe ortaya çıkan bir takım sorunlar sonucunda kamu yararının parsel bazlı değilde proje bazlı alınması gerektiği apaçık ortadadır. 

En basitinden örnek vermek gerekir ise ;

Bir bölgede yapılan kamulaştırma işleminde 101,102,…150 parsel numaralı taşınmazlarda kamulaştırma yaptığımızı varsayalım. Bu durumda bu parsellere ait kamu yararı kararı alındığını düşünelim. Kamu yararı kararına istinaden yapılan kamulaştırma planlarına uygun proje gerçekleşme aşamasında veya sonrasında bu bölgede arazi toplulaştırması, imar uygulaması ve en önemlisi kadastro güncelleme ( 22/A uygulamaları ) gibi parselin sınırlarının değişmesine veya yeni bir parsel oluşmasına neden olabilecek uygulamalar sonrası alınacak kamu yararı kararı sıkıntı doğurabileceğinden en doğru ve en uygun yöntem kamu yararı kararının proje bazlı alınması olacaktır.

Başka bir örnek ise;

Kamulaştırma yapılan bir projenin değişmesi veya projenin genişlemesi veya uzaması durumda ihtiyaç duyulacak yeni taşınmazlar için yeni kamu yararı kararı almak gerecektir. Bu nedenle kamulaştırma projelerinde kamu yararı kararı tamamen projelere göre alınmalıdır

Uyarı:

Verilen cevaplar kesinlik arz etmeyip Şaban GÜL tarafından öneri niteliğinde yazılmıştır. Verilen bilgiler tamamen Şaban GÜL tarafından yazılan kişisel görüştür. Sorulan soruya verilen cevaplarda mevzuat ve teknik değişikliklerden dolayı farklılıklar olabilir. Ayrıca söz konusu verilen cevaplar kişi veya kurumlar tarafından kabul görmeyebilir. Bu nedenle bu konuyu mutlaka ilgilileri ile görüşüp mutabakata varınız. Burada anlatılanlar sadece yol göstermek amaçlıdır. Daha fazla ayrıntı için lütfen sabangul67@gmail.com e-posta adresine ileti gönderiniz.

Kamulaştırma Soruları Kategorisi Hakkında Bilgilendirme:

Kamulaştırma ile ilgili bu makaleyi inceleyen okuyucunun aşağıdaki metni mutlaka okuması gerekmektedir.

Kamulaştırma ile ilgili sorulan sorular 4650 sayılı yasa ile değişen 2942 sayılı kamulaştırma kanunu başta olmak üzere, 3402 sayılı Kadastro kanunu ve mülkiyete ilişkin kanunlar esas alınarak, yönetmelik ve tebliğler esas alınarak cevaplanmıştır. Kamulaştırma konusunda verilen cevapların hukuki bir geçerliliği yoktur. Kamulaştırma ile ilgili en doğru bilgi kamulaştırma yapan idare tarafından edinilebilir. 

Kamulaştırma ile ilgili bir davanız söz konusu ise lütfen hukuki süreci takip ederek, esas en doğru bilgiyi avukatınız veya kurumda ilgili kişilerden veya konusunda uzman kişilerden alınız.

Kamulaştırma ile ilgili internet sayfalarında veya sosyal medyadaki gerçek olmayan bilgilere güvenmeyiniz ve internet ortamında veya sosyal medyada yardım ararken veya fikir sorarken kesinlikle kişisel verilerinizi tanımadığınız kişiler ile paylaşmayınız. Aksi durumda ciddi zarar görebilirsiniz.

Kamulaştırma ile ilgili tüm sorularınızı kamulaştırma yapan idarenin ilgili bölge müdürlüğüne veya şefliklerine mesai saatleri içerisinde sorabilirsiniz. Unutmayın ki en doğru bilgiyi kamulaştırmayı yapan idare verecektir. 

Yurtdışında yaşıyor ve tarafınıza kamulaştırma ile ilgili tebligat gelmiş ise bunun için Türkiye’ye gelmenize gerek yoktur. Tanıdığınız ve güvendiğiniz bir dosta veya akrabanıza vekalet vererek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye sınırları içerisindeyseniz ve kamulaştırma yapılan yere uzaksanız, kamulaştırma yapan idarenin farklı bir bölge müdürlüğü veya şefliklerinden de kamulaştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.