Eski Usül Yapılan Kadastral Haritalarda Kamulaştırma İşlemi Nasıl Yapılmalıdır ?

Eski usul grafik pafta takeometrik alım gibi yöntemler ile yapılan yerlerde kamulaştırma haritası nasıl yapılmalıdır. Fiziki zemindeki kamulaştırılan alanım ile kadastro paftasına tescil edilmiş alan arasında fark var ve bu durumda kamulaştırma işlemi nasıl yapılacak ?

Cevap: Şaban GÜL ( Harita Mühendisi - Kamulaştırma Uzmanı ) - 13.11.2021

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki önceki yıllarda hassas olmayan yöntemler ile yapılan kadastro haritalarından ciddi hassasiyet beklememelidir. Bu çerçevede kadastro paftalarına tersimat edilmiş kamulaştırmaya tabii taşınmazlar ve kamulaştırmaya girmeyen fakat kamulaştırma sınırına komşu olan taşınmazların kadastro paftaları tekniğine uygun sayısal hale getirilerek zemin ile kontrolleri yapılır. Eğer bu aşamada tecviz sınırı dışında ciddi hatalar var ise bu hataların kesinlikle düzeltilmesi gerekmektedir.

Zemin ile kadastro paftası uyumu eğer zemindeki kullanıcıların tecavüzü ile gerçekleşiyorsa bu hata sayılmaz ve pafta esas alınarak işlem yapılır fakat zemin ile kadastro paftası uyumunda pafta tersimatından kaynaklı problem varsa kadastral hatalar çözümlenerek işleme devam edilir.

Kamulaştırma plan kontrollerinde mülkiyet kontrolleri yapılırken kamulaştırmaya giren taşınmazlar kontrol edilirken , ülkemizde kamulaştırma planı kontrollerinde yapılan en büyük hatalardan biri olan kamulaştırma sınırına komşu taşınmazların kontrol edilmemesidir. Öyleki kamulaştırmaya komşu olan parsellerde kamulaştırmaya giren parseller kadar önem arz etmekedir. 

Örneğin; A şehrinden B şehrine yapılan bir devlet yolu çalışmasında kamulaştıracak parsellerin bulunduğu bölgede onaylı kamulaştırma planına göre zeminde yapılan imalatlar veya kamulaştırma sınırlarının işaretlenmesi aşamasında kamulaştırma sınırı kırık noktaları esas alınarak bu sınır araziye aplike edilir. Dolayısı ise pafta zemin uyuşumsuzluğu olan yerlerde kamulaştırma sınırı hatalı aplike edilmiş olacak dolayısı ise kamulaştırmasız el atma veya kamulaştırmaya tabi taşınmazdan tam olarak faydalanamama konuları gündeme gelecektir. 

Pafta zemin uyuşumunda küçük miktarlı uyuşumsuzluk çok önemsenmeyebilir fakat büyük miktarlı bir hata varsa muhakkak çözümlenmeli ve bu hataların giderilmesi sonrasında tescil aşamasından sonra kamulaştırma yapılmalıdır.

Uyarı:

Verilen cevaplar kesinlik arz etmeyip Şaban GÜL tarafından öneri niteliğinde yazılmıştır. Verilen bilgiler tamamen Şaban GÜL tarafından yazılan kişisel görüştür. Sorulan soruya verilen cevaplarda mevzuat ve teknik değişikliklerden dolayı farklılıklar olabilir. Ayrıca söz konusu verilen cevaplar kişi veya kurumlar tarafından kabul görmeyebilir. Bu nedenle bu konuyu mutlaka ilgilileri ile görüşüp mutabakata varınız. Burada anlatılanlar sadece yol göstermek amaçlıdır. Daha fazla ayrıntı için lütfen sabangul67@gmail.com e-posta adresine ileti gönderiniz.

Kamulaştırma Soruları Kategorisi Hakkında Bilgilendirme:

Kamulaştırma ile ilgili bu makaleyi inceleyen okuyucunun aşağıdaki metni mutlaka okuması gerekmektedir.

Kamulaştırma ile ilgili sorulan sorular 4650 sayılı yasa ile değişen 2942 sayılı kamulaştırma kanunu başta olmak üzere, 3402 sayılı Kadastro kanunu ve mülkiyete ilişkin kanunlar esas alınarak, yönetmelik ve tebliğler esas alınarak cevaplanmıştır. Kamulaştırma konusunda verilen cevapların hukuki bir geçerliliği yoktur. Kamulaştırma ile ilgili en doğru bilgi kamulaştırma yapan idare tarafından edinilebilir. 

Kamulaştırma ile ilgili bir davanız söz konusu ise lütfen hukuki süreci takip ederek, esas en doğru bilgiyi avukatınız veya kurumda ilgili kişilerden veya konusunda uzman kişilerden alınız.

Kamulaştırma ile ilgili internet sayfalarında veya sosyal medyadaki gerçek olmayan bilgilere güvenmeyiniz ve internet ortamında veya sosyal medyada yardım ararken veya fikir sorarken kesinlikle kişisel verilerinizi tanımadığınız kişiler ile paylaşmayınız. Aksi durumda ciddi zarar görebilirsiniz.

Kamulaştırma ile ilgili tüm sorularınızı kamulaştırma yapan idarenin ilgili bölge müdürlüğüne veya şefliklerine mesai saatleri içerisinde sorabilirsiniz. Unutmayın ki en doğru bilgiyi kamulaştırmayı yapan idare verecektir. 

Yurtdışında yaşıyor ve tarafınıza kamulaştırma ile ilgili tebligat gelmiş ise bunun için Türkiye’ye gelmenize gerek yoktur. Tanıdığınız ve güvendiğiniz bir dosta veya akrabanıza vekalet vererek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye sınırları içerisindeyseniz ve kamulaştırma yapılan yere uzaksanız, kamulaştırma yapan idarenin farklı bir bölge müdürlüğü veya şefliklerinden de kamulaştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.