Categories:

Parsel Tecviz Hesabı Yazılımı

Tecviz Hesaplama Formülü ile Tecvizin içinde ve dışında tecviz miktarını otomatik hesaplamaya yarar. Program Tecviz ile ilgili her türlü şeyi listeye kaydeder, geçmişi görebilirsiniz. Tecviz hesabı ile ilgili farklı programlarda var, fakat biz geçmişi kaydetme gibi bir özellikte ekledik. Umarım işinize yarar.

Tecviz Hesabı programının daha gelişmiş sürümünü yakında yayınlayacağız.

Tecviz hesabı formülü programı ücretsizdir ve ücretsiz kalacaktır.

Tecviz hesabı ile ilgili yazdığımız makaleden bir kesiti aşağıda yayınlıyoruz


Tecviz Hesabı Programını İndirmek İçin Tıklayınız

 


Türkiye’de yapılan kadastral çalışmalarda, kanunlar, yönetmelikler veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün veya diğer idareler tarafından çıkarılan genelgelerin hiçbirinde bir “parselin tapu alanı ile hesap alanı arasındaki farkın(yanılma sınırının), tecvizi aşması durumunda” ibaresindeki tecviz miktarının nasıl hesaplanacağı ile ilgili herhangi bir formül veya yöntem yoktur.

24 Kasım 2006 tarih 26356 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Kadastro Paftalarının Sayısallaştırılması Hakkında Yönetmeliğin Yanılma Sınırları başlıklı 12. maddesinin son paragrafında “Sayısallaştırma işlerinde yapılacak yüzölçümü kontrol ve karşılaştırmalarında, teknik yönetmeliğin grafik parseller için öngördüğü tecviz formülü kullanılır.” denilmiş, fakat hangi yönetmelikte olduğu kimse tarafından bilinmemektedir. Yaptığım araştırmalarda Tecviz sınırı 31.01.1988 tarih 19711 sayılı resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe giren Büyük Ölçekli Haritaların Yapım Yönetmeliği 259. ve 260. maddelerine göre hesaplama yöntemi gösterilmiştir. Fakat bu yönetmelik yürürlükten kaldırılmış, yeni BÖHHYY’de tecviz sınırının nasıl hesaplanacağı ile ilgili hiçbir bilgi bulunamamıştır

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.