Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından sunulan Parsel Sorgulama hizmeti ile taşınmazların tapu bilgileri anında sorgulanabiliyor.

Netcad üzerinden projenizi tıklayarak Parselin güncel bilgilerini sorgulamak için gerekli makro tarafımızdan ücretsiz bir şekilde yapılmış ve herkese sunulmuştur. Sizden ricamız bu makroyu paylaşarak herkesin faydalanmasını sağlamaktır.

Netcad Makrosunu çalıştırarak Netcad projesindeki alan objesini tıklayarak parselin tapu kaydını anında sorgulayabilirsiniz.Makroyu indirmek için tıklayınız

Bunun için öncelikle Projenizi Coğrafi Koordinat Sistemine Getirmeniz Gerekir. Nasıl yapıldığı aşağıda anlatılmıştır.

Projenizi dönüştürürken önceki projenizi farklı kaydetmeyi ve yedeklemeyi unutmayınız.

Projenizi Coğrafi Koordinat Sistemine Dönüştürmek İçin Netcad Hesap Menüsünden Dönüşümlere  Tıklayınız. Ardından resimde verilen adımları uygulayınız

Ardından şu adımları uygulayınız

Gelen Ekrandan Tüm Objeleri seçip işlemi bitirin.

Daha sonra Makroyu çalıştırınız. Makro çalıştığı anda size sorgulama yapılacak parsellerin hangileri olacağını soracaktır. Netcad ekranından bu parselleri seçiniz ve işlemi bitirerek sorgulama işlemini başlatınız.

Parsel Sorgulamada Günlük limit olduğu göz önünde bulundurulmalıdır !SORGULAMA WEB TARAYICISI ÜZERİNDEN YAPILIR

Bu makro ile netcad üzerinde çalışırken parsel sorgulamayı anında yapabilirsiniz. Bunun için netcad projenizin coğrafi koordinat sisteminde olduğundan emin olunuz.

2 Responses

 1. Makro yu indirip, hangi proğram ile açmam lazım.
  örnek bir dosya video su yükleyebirmisiniz.

 2. Elinize sağlık Şaban bey.Makro güzel çalışıyor.
  Bir kaç sorum olucaktı.Talepte diyebiliriz.
  Coğrafiye geçmeden ITRF sisteminde çalışması mümkün olmadığı içinmi coğrafide çalışıyor.
  Diğer bu konuda, sorgulamayı seçilecek bir parsele ek olarak, ekrandan seçilecek bir noktanın isabet ettiği parseli nveya çevireceğimiz bir alana isabet eden parsellerin toplu olarak sorgulanması sağlanabilirmi.
  Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.