Stabil Proje İşlemleri Menüsü

Yeni Proje Açma

Yeni bir Stabil projesi açmak için üst menüde bulunan Yeni butonuna basınız

Yeni proje açılırken mevcut tüm verileriniz ve proje bilgileriniz silinecektir. Bu butona sehven basılmasından kaynaklı hatanın önüne geçebilmek için Stabil size bir uyarı mesajı gönderir. Bu gelen ekranda Evet butonuna basmanız durumunda yeni proje otomatik oluşturulur.

Yeni proje oluşturulduktan sonra Proje bilgilerini kaydetmeniz için proje bilgileri formu otomatik açılır. Bu ekrandan Tamam butonu ile çıkabilirsiniz.

Proje Bilgileri Formu ile ilgili ayrıntılı bilgiye ilgili sayfadan ulaşabilirsiniz.

Stabil Dosyasını (*sagul) Kaydetme

Mevcut verileri saklamak ve daha sonra açmak üzere Stabil projenizi kaydedebilirsiniz.

Projeyi kaydetmek için  Kaydet, Farklı Kaydetmek İçin Farklı Kaydet butonuna basınız. Proje daha önce kaydedilmedi ise farklı kaydetme formu otomatik gelecektir.

Stabil Dosyası (*sagul) Açma

Stabil dosyası açmak için Aç sekmesinden Sagul Dosyası Aç butonuna basınız. Stabil size bu butona sehven basılması durumunda ortaya çıkabilecek hatalardan dolayı bir uyarı mesajı gönderir. Burada yeni proje açmak için Evet butonuna , çıkmak için hayır butonuna, çıkmak ve mevcut projeyi kaydetmek için iptal butonuna basınız.

  • Mevcut projeyi koruyarak, yeni bir sagul dosyasını eklemek için Aç butonu altındaki Üzerine Ekle’ye basınız.

Kap Kml Dosyasını Stabil ile Açma

Öncelikle Kap ve Kml Dosyasının aynı yerde ve aynı isimde olduğundan emin olunuz. Stabil hızlı işlem yapmak için sadece tek dosya seçimi yaptırır.

Kap ve Kml dosyalarını seçmeden önce Stabil sütunundaki verilerin Kap ve Kml dosyasındaki karşılıklarını kullanıcıya sunar. Buradan seçimler yapıldıktan sonra Aktar butonu ile Kap ve Kml dosyası otomatik aktarılır.

Kap ve Kml dosyası aktarırken Parsel ve Malikleri koruyabilirsiniz. Bunun için en altta bulunan kutucukları işaretleyebilirsiniz.

İşlem Bitince Ekranı kapat onay kutusunu işaretlenmesi durumunda ekran kapatılmaz ve bu ekran açık kalır

Proje Bilgileri:

Proje adı, ili , ilçesi, mahalle veya köy adı ve yerleşim birimi türüne ait bilgiler bu alanda girilir. Ayrıca buraya ilgili bakanlık, müdürlük, personel bilgileri vb. buradan girilir. Farklı projeden veri yukarıdaki aktar butonu ile otomatik aktarılabilir.

 

Yazar: Şaban GÜL

Zonguldak doğumlu, mutlu ve gururlu Harita Mühendisiyim. Bir gün bu piyasa arazi bilecen yiğenim, totali görecen, jalon tutacan, elle kroki çizecen diyen amcalara değil; Drone uçuran, kendi yazılımlarını yapan, yazılım kullanan değil yazılım üreten, fotogrametri bilen Genç Mühendislere kalacak. İşte o zaman herşey farklı olacak. O gün geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.