Profesyonel Düşünen Profesyoneller İçin Profesyoneller Tarafından Yazılmış Profesyonel Bir Çözüm

Netcad SagulCAD Makroları

 

Netcad SagulCAD Makroları ile bu zamana kadar sunduğumuz Netcad Makroları ve Çözüm yöntemlerini daha profesyonel, daha doğru biçimde sunmanın yanısıra tamamen Netcad Modülü formunda sizlere sunuyoruz. Tamamen ücretsiz ve kısıtlamasız yüzlerce makroyu NETCAD yazılımlarında çalıştırabilirsiniz. Ayrıntılar için aşağıda bulunan modülleri inceleyebilirsiniz.

SagulCAD Nedir ? Diğer makrolarımızdan farkı nedir ?

Sagulcad' şimdi ücretsiz indir

Ücretsiz Yayımlanan SagulCAD Modülleri Yardım Sayfaları

Makrolarımızın tamamı ücretsiz olup herhangi kısıtlama bulunmamaktadır. Görüntülemek istediğiniz makro ayrıntıları için başlığı tıklayınız.

XLi Nokta Bulma

Bir çoklu doğru objesinin köşe noktalarında nokta objesi bulunmayanların tespitini bu makro ile yapabilirsiniz. Uygulamayı açtığınızda size sunulan seçenekleri belirleyerek işlemi başlatarak projenizdeki çoklu doğru objelerinde köşesinde nokta olmayan yerlerin tespitini istediğiniz formatta ve saniyeler içerisinde yapabilirsiniz.

Alan Değerlerini Toplama

Netcad projenizdeki çokludoğru ( alan ) objelerinin Hesap alanı, Tapu alanı, GIS Kodu, GIS Adı, Uzunluk(Çevresi), Kalınlık, Nokta Sayısı değerlerini otomatik toplayabilir veya çıkarabilirsiniz. Obje seçiminiz kendiniz yapabilir, tek tek seçebilir veya bir tabakadaki objelere yaptırabilirsiniz.  Daha fazlası için tıklayınız

Ağırlık Merkezine Nokta üret

Netcad projesinde bulunan çokludoğru ( alan) objelerin ağırlık merkezine nokta üretmek için obje seçimini yapınız. Ekranda bulunan seçeneklerden tabakayı, z  değerini, kalınlığı, kodunu seçiniz. metin parçalama, birleştirme ve daha fazlasınıda yapabilirsiniz  Daha fazla ayrıntılar için tıklayınız

Netcad Projesinde Alan ( Çoklu Doğru ) Objelerine Etiket Yazdırma

Netcad projenizdeki çoklu doğru (alan) objelerinde seçilen objelerin alan adı, hesap alanı, tapu alanı, obje tabakası, obje rengi, gis sınıfı, gis adı, çizgi tipi, tecviz miktarı ve tecviz durumu otomatik yazı formatında yazdırılabilir. Yazdıracağınız Etiketi istediğiniz tabakaya alabilir, yazının konumu ve özelliklerini ( alt çizgi, fon, italik ) belirleyebilirsiniz. Kaydırma özelliği ile yazıyı y ( yatay ) veya x ( dikey ) yönünde kaydırma yapabilir, yazının boyunu belirleyebilir ( proje ölçeğine göre otomatik boyutlandırabilirsiniz ) ,  yazı fontunu seçebilir ( 0-1-2.. formunda ) , yazı genişliğini ayarlayabilir, açısını ( grad ) belirleyebilirsiniz. Dilerseniz sayı formatındaki etiketler için ondalık hanesini seçebilirsiniz. Bul ve değiştir işlemi ve metnin başına veya sonuna metin ekleme işlemini yapabilirsiniz.  

Yazının Açısını Diğerine Aktar

Netcad projenizde bir yazı objesinin açısını ekrandan seçerek diğer yazı objelerine otomatik aktarabilirsiniz. Özellikle kroki düzenleme işlemlerinde sıkça kullanacağınız açı aktarma özelliği ile ekrandan seçtiğiniz bir yazı objesinin açı değeri  hafızaya alınır ve sonraki seçilen tüm açı objelerine otomatik aktarılır.

Obje Biçim Kopyalama

Netcad projenizdeki bir objenin tabakası, rengi, kalınlığı vb. özniteliklerini farklı objelere birebir aktarmak için bu netcad biçim kopyalama makrosunu kullanabilirsiniz. Objenin tabakası haricinde rengi, kalınlığı, boyu, italik durumu, fon durumu, alt çizgi durumu gibi bir çok özelliği diğer objelere anında aktarabilirsiniz.

Proje Çizim Ölçeği Ayarla

Netcad projesinde çalıştığınızda belirli ölçekte çalışır ve o ölçekte işlem yaparsınız. Çizim Ölçeği Ayarlama Makrosu ile proje ölçeğini size verilen 100, 200, 250, 500, 1000, 2000, 2500,… gibi standart ölçeklere tek tuşla getirebilirsiniz. Daha fazla ölçek ise kullanıcı tarafından istenildiği sayıda üretilebilir ve menülere eklenebilir. 

Alan Adları Gözükmeme Sorunu

Netcad Alan Adları sürüm farklılıkları veya kullanılan makrolardan kaynaklı bazı durumlarda gözükmemektedir. Obje sorgulama yaptığınızda bir alan adı var olmasına rağmen obje üzerinde yani ekranda gözükmemektedir. Bu hatayı bu makroyu kullanarak anında düzeltebilirsiniz.

Türkçe Karakter Hatası Sorunu

Netcad projesinde bazı objelerinizde Ãœ  Å  Ä  Ç  Ä°  Ö  ü  ÅŸ gibi türk alfabesinde bulunmayan hatalı karakterler olabilir. Farklı yazılımlardan gelen objelerde bu hataya sık rastlarız. Bu makro ile tüm bu hatalı karakterler Türk dilindeki karşılığı olan harf ile otomatik değiştirilir ( Alan, Yazı ve Alanlarda )

Alan Objelerinde Türkçe Karakter Çevirme

Netcad Alan objelerinde türkçe karakterlerin türkçe olmayan en yakın karakterlere çevrilmesini sağlar.  Bu makro seçilen alan objelerindeki Ş,Ç,Ö,Ü,Ğ,İ gibi karakterleri S,C,O,U,G,I gibi karakterlere çevirir.

Yazı Objelerinde Türkçe Karakter Çevirme

Netcad Yazı objelerinde türkçe karakterlerin türkçe olmayan en yakın karakterlere çevrilmesini sağlar.  Bu makro seçilen yazı objelerindeki Ş,Ç,Ö,Ü,Ğ,İ gibi karakterleri S,C,O,U,G,I gibi karakterlere çevirir.

Nokta Objelerinde Türkçe Karakter Çevirme

Netcad nokta objelerinde türkçe karakterlerin türkçe olmayan en yakın karakterlere çevrilmesini sağlar.  Bu makro seçilen nokta objelerindeki Ş,Ç,Ö,Ü,Ğ,İ gibi karakterleri S,C,O,U,G,I gibi karakterlere çevirir.

Projede Alan veya Çizgiye Bağlanmayan Noktaların Tespiti ve İşlem Yapma

Netcad projenizde dönüşümden veya farklı projeden aktarımlarda sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biride alan veya çizgiye bağlanmayan noktalardır. Diğer makrolarımızda bunları otomatik çözebilen yöntemler vardır. Bu makro ise herhangi alan veya çizgiye bağlanmayan bu noktaları otomatik tespit eder ve sizlere istediğiniz formatta sunar.  Bu noktaları isterseniz farklı tabakaya alabilir, isterseniz rengini, kotunu, kodunu, gis adını değiştirebilirsiniz.  Bu işlemi yaparken birebir uyuşum arayabilir yada belirli mesafe ( tampon ) belirleyerek bu mesafede arama yapabilirsiniz. Ayrıca sadece alan veya sadece çizgi objeleri değil her ikisini bir arada da tarayabilirsiniz. 

Yazıları Büyük Harfe Çevirme

Netcad yazı objelerini kelimelerdeki ilk harfi büyük harfe çevirmek için bu makroyu kullanabilirsiniz. 

Yazıların İlk Harfini Büyük Harf

Netcad yazı objelerini büyük harfe çevirmek için bu makroyu kullanabilirsiniz. 

Yazıları Küçük Harfe Çevirme

Netcad yazı objelerini küçük harfe çevirmek için bu makroyu kullanabilirsiniz. 

Alan Adını İçindeki Yazı veya Noktadan Al​

Netcad projenizdeki alan adını içindeki yazı veya noktadan alabilirsiniz. İstediğiniz veya tüm tabakalardaki yazı ve nokta objelerinden adını değiştirebilirsiniz. Eski alan adını GIS sınıfı veya GIS adına aktarabilir, değişenleri farklı tabakaya alabilirsiniz.

Netcad Nokta Yakalama Modlarını Kapat

Netcad nokta yakalama modunda birden fazla seçenek vardır. Bazen projede çalışırken birden fazla mod açılır ve tek tuşla bunu kapatmak netcad üzerinden imkansızdır. Tek tuş ile bu makro ile tüm yakalama modlarını kapatabilirsiniz

Nokta Adını GIS Adından Al

Netcad projenizdeki nokta adını GIS adından almak için bu makroyu kullanabilirsiniz. Yedekleme amaçlı kullandığınız veya GIS yazılımlarda GIS adı kısmında bulunan GIS adını noktanın adına taşıyabilirsiniz.

Alan ( Çoklu doğru ) Adını GIS Adından Al

Netcad projenizdeki alan adını GIS adından almak için bu makroyu kullanabilirsiniz. Yedekleme amaçlı kullandığınız veya GIS yazılımlarda GIS adı kısmında bulunan GIS adını alanın adına taşıyabilirsiniz.

Nokta Adını GIS Sınıfından Al

Netcad projenizdeki nokta adını GIS sınıfından almak için bu makroyu kullanabilirsiniz. Yedekleme amaçlı kullandığınız veya GIS yazılımlarda GIS sınıfı kısmında bulunan GIS sınıfının adını noktanın adına taşıyabilirsiniz.

Alan ( Çoklu doğru ) Adını GIS Sınıfından Al

Netcad projenizdeki alan adını GIS sınıfından almak için bu makroyu kullanabilirsiniz. Yedekleme amaçlı kullandığınız veya GIS yazılımlarda GIS sınıfı kısmında bulunan GIS sınıfının adını alanın adına taşıyabilirsiniz.

Netcad Objeyi En Alta Gönder

Netcad projenizde çalışırken bazı objeler veya belirli tabakadaki objeler en üstte gözükür. Bu makro ile seçilen objeleri en alta alabilirsiniz. Örneğin kamulaştırma planındaki kadastro parsel alan kenarlarını kamulaştırma sınırının altına alabilirsiniz.

Netcad Objeyi En Üste Çıkar

Netcad projenizde çalışırken bazı objeler veya belirli tabakadaki objeler en altta gözükür. Bu makro ile seçilen objeleri en üste alabilirsiniz. Örneğin kamulaştırma planındaki kamulaştırma sınırını parsel alan kenarlarının üstüne alabilirsiniz.

Seçilen Objenin Tabakasını Kilitle

Netcad projenizdeki seçtiğiniz objenin tabakasını kilitler. Tabaka kilitli ise bu seçiminiz mümkün olmayacaktır.

Seçili Obje Hariç Tabaka Kilitle

Netcad projenizdeki seçtiğiniz objenin tabakası hariç tüm tabakaları kilitler. Tabaka kilitli ise mümkün olmayacaktır.

Seçili Obje Tabakasını Aktif Yap

Netcad projesi üzerinden seçilen objenin tabakasını aktif yapar. 5.1 üstü sürümlerdeki seçeneğin aynısıdır. 

Seçili Obje Harici Tabakaları Sil

Netcad projenizdeki seçilen objenin tabakası haricindeki tüm tabakaları siler. Not: Tabakalardaki objelerde silinecektir.

Netcad Projesinde Seçilen Alan ( Çoklu Doğru ) Objelerine Cephe Yazdır​

Netcad projenizdeki çoklu doğru ( alan ) objelerinin tüm kenarlarına cephe yazdırır. Gelen ekranda tabakasını belirleyelir, yazı boyutunu değiştirebilir, cephenin başına ve sonuna metin ekleyebilirsiniz. Klasik cephe yazdırma ile aynıdır sadece yazı boyu ve metin ekleme özelliği bulunmaktadır.

Netcad Projesinde Seçilen Alan ( Çoklu Doğru ) Objenin Tecviz Parametrelerinin Sunumu

Netcad projenizdeki çokludoğru ( alan ) objelerinin proje ölçeği veya kullanıcı tarafından belirleyen ölçekte, yapılaşma var veya yok seçeneği ile parselin tecviz durumunu, tapu ve hesap alan bilgilerini, alan farkı ve tecviz miktarını ve tecvize girmesi için ne kadarlık alanın oynatılması gerektiğini mesaj kutusu olarak görebilirsini.z

Netcad Projesindeki Tüm Tabakaları Aç

Netcad Projesindeki Tüm Tabakaları Açmaya Yarar

Netcad Projesindeki Tüm Tabakaları Kapat

Netcad Projesindeki Tüm Tabakaları Kapatmaya Yarar

Seçili Obje Tabakası Siyah Yap

Seçilen objenin tabakasını siyah renk yapmaya yarar

Tüm Tabakaları Tek Renk Yap

Tüm tabakaların rengini girilen renk olarak değiştirir.

Objeleri Sola Hizala

Netcad projenizdeki objeleri sola hizalamaya yarar.

Objeleri Üste Hizala

Netcad projenizdeki objeleri üste hizalamaya yarar.

Netcad SagulCAD Makroları İle İlgili Açıklamalar

 • Makroyu kullanmadan önce yukarıdaki açıklama ve uyarıları mutlaka okuyunuz.
 • Yapacağınız işlemde obje sayısı yüksek miktarda ise işlem uzun sürebilir, Netcad yazılımının kilitlenmesine yol açabilir. Bu nedenle mevcut projenizin haricindeki diğer tüm projelerinizide yedekleyiniz.
 • Makro çalıştıktan sonra işlemi geri almanız obje sayısına bağlı imkansız hale gelebilir. 
 • Makrolar belirli aralıklarla güncellenir. Bu sayfayı takip etmenizi ve güncel makroları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Güncel makroların gelişmiş, hatalardan arındırılmış ve yeni versiyonlara uygun olacağını unutmayınız.
 • Makrolarda hata veya eksiklik görmeniz halinde lütfen sabangul67@gmail.com e-posta adresine ileti gönderiniz.
 • Netcad Makroları Sadece Netcad Yazılımında Çalışır.
 • Bu Netcad Makrosunu kullanırken lütfen Netcad projenizi yedekleyiniz.
 • Bu Netcad Makroları VB Programlama dili ile yazılmıştır. Nps formatına dönüştürülmüş ve bu şekilde yayınlanmıştır.  Nps formatındaki makroları düzenlemeniz ve görüntülemeniz mümkün olmayacağı için özelleştirmeniz gibi bir durum söz konusu olamaz, özelleştirmeler için sabangul67@gmail.com e-posta adresine ileti gönderiniz.
 • Netcad Makrolarını kullanımından tamamen kullanıcı sorumludur. Ortaya çıkabilecek tüm hataları kabul etmiş sayılırsınız.
 • Bu Netcad makrosu Kadastro, Orman, 2B,Halihazır, Kamulaştırma, Değerleme, Coğrafi Bilgi Sistemi, İmar Planı, Etüt Proje İşleri gibi bir çok alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Makrolar ile ilgili tüm soru, görüş ve önerileriniz, ekletmek veya değiştirmek istediğiniz tüm noktalar için, yeni makrolar için bize sabangul67@gmail.com adresine ileti göndererek ulaşınız.
 • Netcad Makroları size ücretsiz sunulur ve kesinlikle eposta ekinde veya diğer sosyal medya araçları ( WhatsApp ,Facebook,Twitter vb. ) ile gönderilmez. Netcad makroları ile birşeyler talep ettiyseniz sizlere sadece eposta adresinize durum ile ilgili ileti gönderilir, indirme linki ve makrolar ilgili internet sayfamızda paylaşılır.
 • Netcad makrolarını .nps formatında indirerek indirdiğiniz ortaya çıkabilecek her türlü olumsuzluğu ve cihazınıza gelebilecek tüm sorumluluğu aldığınızı belirtmek isteriz.