Rsi İndikatörü / Osilatörü

Twitter hesabımdan veya diğer sosyal medya hesaplarımdan, telefonuma gelen mesajlarımda en çok sorulan şeylerden biri sürekli etrafta gördüğünden dolayı RSI indikatörü oluyor. Şahsen ben bu indikatörü gayet başarılı buluyorum.  

Bu başarı kesinlikle RSI al sinyali veriyor alınır, sat sinyali veriyor satılır değil, sadece fiyat ile beraber ettiği hareketler veya fiyata ters ettiği hareketler sonra verdiği tepki oranı yüksek.

Genelde rsi nedir, rsi grafiği nasıl okunur, rsi nasıl hesaplanır, rsi indikatörü pozitif uyumsuzluk / uyuşumsuzluk veya rsi negatif  uyumsuzluk / uyuşumsuzluk nedir, rsi nasıl yorumlanır, rsi indikatörü ucuz sinyal veya pahalı sinyal veriyor ne demek gibi bir çok soru geliyor. Şimdi işi soruya dökersek bir çok soru var. Ben genel hatları ile sizlere anlatıp, siz bu anlattıklarımı anlayıp bir çok sonuç elde edebilir ve bir çok soruyu cevaplayabilirsiniz.  Mesela hisselerin rsi değerleri esas alarak rsi indikatörü ucuz sinyali veriyor ne demek sorusunun cevabını siz bulabilirsiniz.

Dilerseniz teknik analizcilerin dilinde olan  rside pu gördüm, rsi nu gördüm, rsi sat veriyor, rsi al veriyor gibi sürekli dillendirdikleri RSI konusuna başlayalım. Umarım sıkılmadan hepsini okur ve bu olayı anlamış olursunuz.

Tamamı tarafımdan ( Şaban GÜL )  yazılmış olup, izinsiz bir yerde yayımlanması kesinlikle yasaktır. Paylaşan kişilerin bu internet sayfasını kaynak göstermesi ve bana e-posta göndermesi şarttır. Aksi halde telif hakkı yasaları uygulanır. Bu makaleyi okuyan ve paylaşan kişi bunu peşinen kabullenmiş sayılır. Bunu yapmamın nedeni ise çok bilmişlik reklam vs değil, sadece benim amatör yazılarımın bu site dışına çıkmasını doğru bulmamamdır Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yazılan bilgiler uzmanlık alanı ekonomi olmayan kişilerce yazılmış olup yüzde 100 doğru bilgi içermeyebilir. Bu nedenle bu bilgilere güvenerek yatırım yapmayınız. BU MAKALEYİ OKUYAN HERKES YUKARIDAKİ METNİ KABUL ETMİŞ SAYILIR. OLUŞABİLECEK HER TÜRLÜ ZARAR, ZİYAN KİŞİNİN KENDİNE AİTTİR. BU SİTE VEYA ŞAHISLAR SORUMLU TUTULAMAZ.

Sponsor Reklam Alanı

1. RSI indikatörü Nedir ?

Sürekli sunu ve videolarımda şunu derim: Neyin ne olduğunu bilmeliyiz..  Ortalıkta bir RSI lafı dolaşıyor ama RSI ne demek ? Relative Strength Index kelimelerinin kısaltması olan RSI’nin güzel Türkçemizdeki karşılığı Göreceli Güç Endexi demektir. Bu indikatörü 1978 yılında bulan Welles Wilder amcamız bu indikatöre çok güzel isim vermiş. Başına Göreceli demiş.  Yani şunu demek istemiş: Bak bana güvenme, güç endexi dediğime bakma bu iş görecelidir demiş. Yani olay şu abicim, RSI Tek başına hiçbir anlam ifade etmez.  RSI ye güvenip iş yapma batarsın demiş. Yıllardan 2018 deyiz, ta 40 yıl önce 1978 yılında Welles Wilder amcamızın bulduğu bu indikatörde olay şu:  Mesela 14 günlük periyotta bi hisseyi alıp bakmış İlk günden başlayarak, 2. gün kapanışı ile 1. gün kapanışı arasındaki fark eksi ise eksiler tablosuna, artı ise artılar tablosuna yazmış. Sonra eksi tablosundakilerin ortalamasını almış, artı tablosundakilerin ortalamasını almış. Artı olanları eksi olanlara bölmüş buna RS demiş. Ve RSI = 100-(100/(RS+1) formülü ise RSI değerini 0-100 arasında bir değer olarak piyasaya sunmuş. Welles amcanın burada amacı şu, şunu düşünmüş. Bir hissenin kapanış fiyatlarına ben bakayım, eksi kapatan günleri bir değerlendireyim, artı kapatan günleri bir değerlendireyim. Eğer son 14 gün içinde bunların oranı kötü olursa ben buna kötü diyim, iyi ise iyi diyim. Fakat iyi veya kötü kavramı değişkenlik göstereceğinden bunları gün gün yaparak bir grafik oluşturmuş ve RSI grafiğindeki çizgiler ile yorumlamaya başlamış. Rsi, bir hissenin geçmişteki yaşadığı iyi ve kötü olayları bize sunan olasılık ve istatistikler göz önüne alınırsa başarılı bir indikatördür

2. RSI Neden Tercih Edilir ?

RSI indikatörü bu kadar popüler ise vardır bir hikmeti diyoruz sanırım. Bu her popüler olan şeyde bir hikmet aramak yanlış ama RSI Gerçekten güzel. RSI İndikatörü formülünü ayrıntılı incelediğimizde aslında gerçektende bakılması gereken bir indikatör olduğunu, bu meşhur Pozitif Uyuşumsuzluk, Negatif Uyuşumsuzluk konularını daha net görüyoruz. RSI Belirlenen bir gündeki tüm hareketleri size grafik üzerinde farklı method ile gösterir. Yani yapısı gereği geçmişteki yaşadığı her türlü olayı bugüne taşır. Yani bir bakıma RSI tam bir film gibidir. Hissenin uğradığı aşkı, başarıyı, kariyerindeki yükselimleri size özetler yada uğradığı saldırıyı, tecavüzleri size gösterir.  Size aşağıda formülünü anlatacağım, orada daha iyi anlayacaksınız.

3. RSI Formülü Nedir ? Detayları Nelerdir.

Welles amcamızın kullandığını bilmeyiz ama piyasada 14 günlük periyot üzerinden genellenmiş bir durum var. Ama siz bunu 20 yapar, 30 yapar, 3 yapar, 5 yapar bunu size kalmış. Fakat piyasada genel kullanılan, başarı oranı yüksek bulunan periyot 14 deniyor.  Bana sorarsanız ben işime geldiği gibi alırım ama kesinlikle 3-5 gün falan almam çünkü 3-5 günlük periyotlarda üretilen değerler kaliteli olmayacaktır ( Bana göre ) Biz genel kabul gören 14 günlük periyotu esas alarak bunun üzerinden anlatacağız. Bunu aylık, yıllık, dakikalık vs yapıp, periyotu değiştirmek size ve bakış açınıza kalmış.

Formülümüz şu:

RS= PK/ NK

RSI= 100 – (100/(1+RS))

PK = önceki 14 gün içindeki mevcut fiyat değerinden daha yüksek kapanış fiyatlarının ortalamasıdır.

NK= önceki 14 gün içindeki mevcut fiyattan daha aşağı kapanış fiyatlarının ortalamasıdır.

RSI Sonucu bu şekilde buluyoruz. 

RSI Kapanış fiyatlarını esas alır. Bu nedenle gün içi git- gel gibi olaylara girmez. Bence bu biraz eksisi ve ben bu yüzden çok aşırı iyi bulmuyorum diyebilirim.

Güzel bulduğum tarafı ise 14 periyot için mesela son 14 günde yaptığı hareketindeki düşüş ve yükselişler ayrı tutularak bunları oranlıyor olmasıdır. Zaten hisse düşerken RSI yükselmesi ile oluşan pozitif uyuşumsuzluklar sonrası hissenin yukarı gitme olasılığının yüksekliği buradan gelmektedir. Negatif uyumsuzluk içinde aynı durum söz konusudur.

RSI GENEL KULLANIM MANTIĞI

RSI 0 ila 100 arasında bir değer olabilir. Bunun dışına çıkması teorik olarak imkansız. RSI için yapılan araştırmalar ise RSI de asıl aralığın 30 ila 70 arasında olduğu, bu aralık dışına çıktığı durumda ise hissede düşüş veya yükseliş meydana geleceğidir. Tabi bu değer kimi için 25-75 aralığı, kimi için 20-80 aralığıdır. Hatta 40-60 kullanan bile vardır. Benim inandığım bir değer aralığı yok fakat 30-70 aralığında eğer 30 veya 70 değeri aşağı veya yukarı hacimli kırıldı ise ben 25-75 aralığına bi bakarım, sonra aynı durumda ise 20-80 bakarım gibi. Şimdi böyle anlattık ama bunların haricinde ek olarak şuna muhakkak bakarım.Hissede oluşan rsi çizgilerinin en çok hangi aralık önemlidir. Mesela hisse en çok 43-72 bandında geziyor ve bunları direnç görüyorsa buda benim için önemlidir. Hisse bazlı analizlerde buna dikkat etmekte yarar var diye düşünüyorum. Biz 30-70 aralığı diye genelleyelim anlatmaya devam edelim. RSI diyorki bize ben 30 değerinin altına inersem bilki ben aşırı satıma maruz kalmışım, ben yükseliş için sana tepki verebilirim. Aynı şekilde 70 de diyorki ben aşırı alıma maruz kalmışım bende sana kar satışı başta olmak üzere çok almışlığın verdiği hazla düşebilirim diyor. Bu diyor diye almak veya satmak bu göreceli olduğundan dolayı tamamen sana kalmış. Ama indikatör al sinyali veya sat sinyali veriyor. Genel olarak al veya sat verdiği durumda hissede bir düşüş veya yükseliş meydana gelebilir. Tabi bu her zaman böyle değildir. Buna bağlı hareket etmemek gerekir. Öyle ki 70 sat  sinyali üretildiğinde hissede bazen RSI’in 75-80 civarlarına çıktığına şahit oluyoruz. İşte bu yüzden her zaman dediğim gibi. İNDİKATÖRLER KENDİ BAŞINA KULLANILARAK AL VEYA SAT YAPILMAZ, VE İNDİKATÖRLERDE KULLANDIĞINIZ PARAMETRE, PERİYOT VE UZUNLUKLARI DOĞRU KULLANMADIĞINIZDA SİZE ÜRETTİĞİ SİNYAL ÇÖPTÜR. Örneğin Aselsan 30-70 aralığında  RSI de oluşan durum ve verdiği tepki şu şekildedir. Örnekte görüleceği üzere 70 üzerinde ciddi bir süre kalmış

Hisse yukarı hareket ediyor ama bizim RSI nin umrunda değil…

Hissede grafik yukarı hareket ederken RSI de bir hareket yoksa sıkıntı var demektir. Fiyat hareketlerinden oluşan RSI’ın fiyattan bağımsız olması bir sorun anlamı taşır, zaten RSI ‘ı en önemli kılanda budur. RSI grafik değeri ile oluşan bir parametre ise grafik yukarı giderken RSI de yukarı gitmelidir.Teknik olarak RSI bu durumda sat verir. RSI aşağı iniyorsa o zaman ciddi anlamda sorun var demektir ve bu negatif uyuşumsuzluk demektir. Tam tersi durumda hisse aşağı inerken RSI kafasına göre takılıp yukarı gidiyorsa RSI nin burnuna kokular gelmiş olabilir. Peşine takılıp bakmak lazım. Bu durumda ise bu pozitif uyşumsuzluktur ve hisse yukarı gidebilirim diyebilir. Tabi bunlar hep göreceli bir karam, bir varsayımdır. Teknik olarak RSI budur. O pu,nu dedikleri olay sadece bundan ibarettir. Size görsel örnek vereyim. Sevgili Dostum ADEM AYAN tarafından hazırlanmış bir grafiği paylaşmak isterim: Adem bey herşeyi güzelce anlatmış. Kaynak: http://www.ademayan.com/ Şimdi asıl mesele şu ben grafiğe bakıp bunu nasıl bulacam ? İşte bu da tamamen tecrübe meselesidir. Etrafta sağda solda gördüğünüz grafiklerden inceleyecek. Pu var nu var dediklerinde soracaksınız nerde diye. Böyle böyle bir süre sonra sizde görmeye başlayacaksınız.

RSI de Trend Çizilir mi ?

RSI indikatöründe trend çizgileri, düşeni kırmak , destek ve direnç gibi olayların hepsi grafikte olduğu gibi vardır. Ben size Aselsanın geçmişte yaptığım örneğini yapayım ve şöyle göstereyim: Bu görselde 25.08.2018 yani şu anki durumu: İlerde değineceğimiz bu destek, direnç, düşeni kırma vs. tüm konular rsi ve diğer indikatörlerde de vardır. Ha unutmadan bu tobo, obo, ikili dip vs bir çok formasyon vs vs yine rsi de kullanılır.

RSI ve Grafik aynı yöne hareket ediyor.

Eğer yukarı yönlü aynı anda hareket ediyor ise korkulacak durum yok, teorik olarak RSI nin grafiği desteklemesi olumlu bir durumdur ve bu grafikteki yükselişi teyit eder. Tam tersi durumda da aynı durum söz konusudur. Ama teorik olarak korkulacak birşey vardır.

RSI ile Al Sat Yapma

Yalnızca RSI ile al veya sat yapmak kesinlikle mantıksız bir hareket olacaktır. RSI size yalnızca yol gösterir. Fakat ilerleyen süreçte bu sayfadan sizlere RSI ile yapılan al sat işlemlerini ve performans raporlarını sunacağız.

4 Responses

  1. merhabalar
    harika bir yazı çok teşekkür ederim.. sormak istediğim bir konu var.. RSI 14 ile çalışıyoruz diyelim , misal 20 periyot öncesindeki noktadan son periyoda net bir fark var.. yani pu ya da nu .. bu uyumsuzluk uyumsuluk olarak sayılmamalı kanımca zira hesaplann göreceli güç endekisinin etki alanından cıkmış… ama bir cok analiz görüyorum örneğin toplamda 25 periyot RSi (14) ile grafik farkına uyumsuzluk deniyor .. ben mi yanlış değerlndiriyorum..
    tşkler ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.