Parsel Sorgulama Programı

Parsel Sorgulama Programı Hakkında

Parsellerin Tapu ve Kadastro bilgilerinin sorgulanması amaçlı hazırlanmış bir yazılımdır. Söz konusu parsel sorgulama programı ile size sunduğumuz çevrimiçi harita üzerinden parsel sorgulama yapabilir veya parsel numarası ile sorgulama butonu ile il, ilçe, mahalle/köy adı, ada ve parsel numarası girerek parsel sorgulama yapabilirsiniz. Parsel Sorgulama yazılımı tamamen ücretsizdir ve ücretsiz kalacaktır.

Hedefi Sorgulayın

PARSEL SORGULAMA MENÜAradığınız parselin sadece Uydu Fotoğrafındaki yerini mi biliyorsunuz ? Bu parselin size tapu kütüğünde yaşayıp yaşamadığı, yaşıyorsa parselin cinsi, mevkiisi, paftası, alanı gibi bilgilerimi lazım. O halde harita ekranındaki kırmızı butonu aradığınız yere getirin ve Hedefi Sorgulayın butonuna basın.

Ayrıca;

Google Eart’a Otomatik Gönder

seçeneğini işaretleyerek sorguladığınız ne varsa parselin son kadastral durumu, koordinatlı bir şekilde Google Earth’a otomatik aktarılır, Ayrıca parsel bilgileri bir tablo ile size sunulur. Aynı zamanda bilgisayarınızda kml formatında yedeklenir.

parsel sorgulama google earth

Koordinatları Otomatik Kaydet

seçeneğini işaretleyerek sorguladığınız ne varsa Coğrafi, ED50, ITRF96 koordinat sistemlerinde Netcad PLT veya NCN formatında otomatik indirebilirsiniz.

image021

Birden çok parsel ile çalışanlar;

Parsel Listesi yükleme özelliği ile tüm parsellerinizi yükleyerek tek tek veya toplu bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

 • Hazırladığınız Excel dosyasını yükleyiniz.
 • Ardından Sorgulama Tipini seçiniz. Burada il,ilçe,köy,ada,parsel yani yerleşim bilgisi ile veya coğrafi koordinatlar ile sorgulama yapabilirsiniz.
 • Yerleşim bilgisi ile sorgulama yapıyorsanız, parseli bulunamazsa bu koordinattaki yeni oluşan parseli bulmak için Bulunamazsa Coğrafi Koordinattan sorgula butonuna basınız.

image035

 

Parsel Sorgulama Yazılımı İçin Gerekli Minimum Gereksinimler Aşağıdadır.

 • Microsoft .NET Framework 4 Ve Üzeri Paket Uygulaması ( İndirin )
 • 512 Megabayt ve Üzeri Ram
 • 1 Gigabayt ve Üzeri Boş Sabit Disk Alanı
 • İnternet Explorer 7 Ve Üstü Tarayıcı
 • Haritalara Bağlanma ve Sorgulama İçin Aktif İnternet Bağlantısı
 • Windows Xp Ve Üzeri İşletim Sistemi
 • Microsoft Office Excel 2003 ve Üzeri Ofis Uygulaması
 • 512 MB VRAM özellikli 1024×768 ekran
 • VB6 ve VB.NET ile yazılmış yazılımları çalıştırabilir muhtelif eklentiler

Parsel Sorgulama programı yukarıda bahsettiği yazılım için gerekli minimum şartlardan bazılarını sunmuştur. Programın daha verimli çalışması için üstün yetenekli bilgisayarlar kullanmanız fayda sağlayacaktır.

Parsel Sorgulamayı hukuka uygun kılan nedir ?

Parsel sorgulama yazılımı sizin internet tarayıcınız ile fare ve tuş takımı ile yaptığınız bazı tıklamaları otomatik yapan bir yazılımdır. Yani sizin internet tarayıcınızı açmanız, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Parsel Sorgulama sistemine girmeniz ve buradan coğrafi sorgu veya idari sorguyu seçip oradan yaptığınız tıklamaları otomatik yaparak parsel sorgulama işlemini gerçekleştiren bir yazılımdır. Kesinlikle ve kesinlikle bunun haricinde hukuka aykırı bir kod, bir yazılım, bir spam bulunmamaktadır. Ayrıca TKGM’nin izin verdiği sayı kadar parsel sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Programı kullandığınızda göreceğiniz üzere parsel sorgulama işlemi TAKBİS ve TKGM sistemine zarar vermemek açısından araya sleep ( bekleme ) konulmuş yani bir parsel sorgulama en az 10 saniyede gerçekleşebilmektedir. İlerleyen süreçte bu sistemde ortaya çıkabilecek tüm değişiklikleri yine hukuk çerçevesinde derleyeceğiz.

Parsel Sorgulama programı ile kaç kere parsel sorgulama yapabilirim ?

Parsel sorgulama programımız ile sadece TKGM Parsel Sorgu hizmetinin verdiği sayı kadar yapabilirsiniz. Mesela sistem 250 parsel sorgusuna izin veriyor ise sizde en fazla 250 parsel sorgulama yapabilirsiniz. Bu sayıya normal girdiğiniz (aynı IP’den, farklı bilgisayardan girilenler dahildir. ) parsel sorgulamaları da dahildir.

Parsel sorgulama programı hukuki bir yazılımdır, teknik ve hukuki anlamda hiçbirşeye zarar vermez. Ticari bir yazılım değildir ve kimse herhangi bir hak iddia edemez.


 Yazılım Sözleşmesi

Parsel Sorgulama Programını İndirmeden ve Kullanmadan Önce Lütfen Güvenliğiniz Aşağıdaki Metni Okuyunuz

Parsel sorgulama yazılımı Şaban GÜL tarafından yazılmıştır. Hiçbir şekilde ticari faaliyet taşımamaktadır. Bu nedenle kesinlikle ve kesinlikle yazılımı farklı kişilere satmaya veya ticari faaliyetlerde bulma olayına girişmeyiniz. Yazılımı indirmeden önce sözleşme maddelerini mutlaka okuyunuz. Yazılımı kesinlikle sizin haricinizdeki kişi veya kişilere vermeyiniz. Ayrıca yazılımı indirdikten sonra mutlaka güvenlik yazılımları ile virüs taraması yapınız. Yazılımın bilgisayarınıza veya size maddi ve manevi verdiği veya vereceği tüm zararın sorumlusu tamamen kullanan kişi yani sizsiniz. Bu nedenle apaçık belirtiyoruz ki programdan kaynaklı hiçbir sorumluluğu kabul etmiyoruz ve siz bu programı indirerek başta bu şart olmak üzere tüm sözleşme maddelerini kabul etmiş sayılırsınız

 

Yazılım Sözleşmesi

Bu yazılım sözleşmesi Parsel Sorgulama 1.0 , 1.1 , 1.2 , 1.3 sürümlerine aittir. Bu sözleşmeyi kabul etmeyen hiçbir şahıs ve tüzel kişiler yazılımı indiremez, açamaz ve kullanamaz. Sözleşmenin Tüm Şartlarını İyice Okuyunuz ve Kabul ediyorsanız yazılımı indiremeye, açmaya veya kullanmaya başlayınız.

1. TARAFLAR

İş Bu Parsel Sorgulama yazılım, “Parsel Sorgulama Programı”, Yazılım Sözleşmesi “Sözleşme”,  Program Yazılımcısı, Program Üreticisi ve Programı Yayımlayan Kişi “Parsel Sorgulama Yazılımcısı”, Programı İnternetten indiren veya eposta yolu ile alan ve kullanan kişi KULLANICI olarak tanımlanmış ve aşağıdaki şartlarda kullanıcının programı kullanması akdedilmiştir. İş Bu Sözleşme Parsel Sorgulama Yazılımcısı VE KULLANICI ayrı ayrı taraf veya beraberce taraflar olarak anılabilir.

2. SÖZLESME’NIN KONUSU

KULLANICI tarafından yüklenen Parsel Sorgulama Programı dolaylı veya direkt ortaya çıkarabilileceği tüm sorumluluk KULLANICI’ya aittir ve Parsel Sorgulama Programı veya Parsel Sorgulama Yazılımcısı hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.  Yazılımı elde edilip ( internet üzerinden indirilmeye başladığı anda veya Kurulum Cd’sinin çalışıtırılmaya başladığı ilk andan itibaren sorumluluk Parsel Sorgulama Programı veya Parsel Sorgulama Yazılımcısı ’ndan  KULLANICI’ya geçmiştir. İş Bu Sözleşmenin Konusu bundan önceki ve sonraki süreci kapsar, sonraki sürece ait tüm sorumluluk KULLANICI’ya aittir.

3. KULLANICI YÜKÜMLÜLÜKLERİ

KULLANICI Programı  bilgisayar, telefon, tablet gibi elektronik cihazlara indirerek  ve bu cihazlarda kullanarak cihazında ortaya çıkabilecek teknik, yazılım ve maddi hasarları kabul etmiş sayılır. Hiçbir sorumluluğu Parsel Sorgulama Programı veya Parsel Sorgulama Yazılımcısı ‘na yükleyemez.

KULLANICI, Parsel Sorgulama Programı’nı, Parsel Sorgulama Programı logosunu, kullanıcı kılavuzumuzu, ses ve video görsellerini hiçbir suret ile izin almadan bir yerde paylaşamaz, yayınlayamaz, çıktısını alamaz. Parsel Sorgulama Programı ’nı yazılım kodlarını gösterici ( Visual Studio kodları vb.) ile açamaz, bakamaz ve değiştiremez. Excel VBA Kod ve formlarını açamaz ve bakamaz. Gizlenmiş formülleri değiştiremez ve farklı uygulamalarda kullanamaz, Parsel Sorgulama Programı  yazılımını kendi cihazı harici bir cihazda kullanamaz ve çalıştıramaz.

KULLANICI ortaya çıkabilecek yazılım tarafından üretilen proje dosyaları, koordinat değerleri ve alan hesapları ile ilgili tüm hataları kabul eder, Parsel Sorgulama Programı ve Parsel Sorgulama Yazılımcısı bu konuda sorumlu tutulamaz.

Parsel Sorgulama Programı, https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ web sitesinden yazılan algoritma ile sorgulama yapar ve veri çeker. Bu algoritma kullanıcının sürekli internet sitesindeki elementleri tıklamasının önüne geçmek amaçlı yapılmıştır. Söz konusu bu sistemi yormamak, spam gibi algılamaması için doLoop komutu ile her sorgulamada sayfanın tamamının yüklenmesini beklemekte ve sleep ( bekleme ) komutları ile web elementlerini tıklamada yaklaşık 2 ila5’er saniye bekleme yapmaktadır. Ayrıca Sistemin verdiği sınır kadar veri alır ve sunar Harici herhangi bir işlem yaptırmaz. Bu işlemi kullanıcı yaparak ortaya çıkabilecek tüm sorumluluk KULLANICI’ya aittir. KULLANICI, hiçbir suret ile programı ticari amaçları için kullanamaz. Programı satamaz, tanıtımını yapamaz.

4. YAZILIMCI YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Parsel Sorgulama Yazılımcısı ‘nın hiçbir yükümlülük, sorumluluğu bulunmamaktadır. Tüm sorumluluk KULLANICI’ya aittir ve programı kullanarak bu yükümlülüğü kabullenmiş sayılır.

5. ÜCRETLER

Parsel Sorgulama Programı Ücretsizdir ve Ücretsiz Kalacaktır. Ayrıca Güncellemelerde ücretsiz sağlanacaktır. Ticari amaçlı yapılmamıştır. Programın Modülleri karşılığında sizden kesinlikle ücret talep edilmeyecektir. İş üretimi bazlı sizden ücret istenebilir, bu ücret resmi fatura karşılığı tahsil edilir. Bu ücretler ve tahsilatlar resmi anlaşmalar ile yapılacak, harita mühendisliği hizmet faaliyeti karşılığı fatura karşılığında verilecektir. Hiçbir şekilde bu ücretin program ile ilgisi yoktur. Ayrıca yazılım için sizden ücret talep edenleri ciddiye almayın, hemen bize veya en yakın emniyet birimine ihbar edin.

6. KULLANIM HAKKI

Program belirli süre kullanılabilir. Bu kullanım programın açılma sayısıdır. Bundan fazla programı açmak yasaktır. Aksini Yapanlar, Programı yazılımsal olarak kıranlar hakkında dava yolu açıktır ve programı kuran, kullanan herkes bunu kabul etmiş sayılır. Kullanım hakkının artması tamamen Parsel Sorgulama Yazılımcısı ‘ya aittir.

7. EĞİTİM VE DANIŞMANLIK

YAZILIMCI hiçbir suret ile program ile ilgili hiçbir bilgiyi paylaşmak zorunda değildir. Eğitim ve Danışmanlık İşlemleri ise istenilmesi halinde zorunlu olmamak ile birlikte elektronik posta yolu ile yapılacaktır. Programın Çevrimiçi İnternet Ortamında Yardım ve Tanıtım Dosyaları Parsel Sorgulama Yazılımcısı ‘nın istemesi halinde yayımlanabilir. Tüm bu hizmetler ücretsiz yapılacak ve ücret talep edenler hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. Sosyal Medya, Bloglar ve İnternet Sitemizden Eğitim hizmetlerimiz verilmektedir. Güncel duyurular yine bu kanallar ile yapılacaktır. Programımız ya da programlarımızın üçüncü kişilerce eğitim materyallerinin hazırlanması veya danışmanlığının yapılması yasaktır.

8.  Parsel Sorgulama Programının Sözleşme Süresi

İş bu Sözleşme Parsel Sorgulama Programı İndirilmeye Başlandığı andan itibaren geçerlidir.  Sözleşmenin ticari amaçlı kullanım maddesi hariç tüm maddelerinin geçerlilik süresi 31.12.2022 tarihinde sona erecektir.  Bu tarihten sonra programın ticari amaçlı kullanılması kesinlikte yasaktır ve kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.

9. Parsel Sorgulama Programının Yazılım Garanti Yükümlülüğü

Parsel Sorgulama Programı ‘nın herhangi garanti yükümlülüğü bulunmamaktadır. Fatura karşılığında yapılan işler için işin resmi bitim süresine kadar garanti sunar. ( kurum ile arasındaki sözleşme bitim tarihi esas alınır )  Fakat bu garanti kapsamına kullanıcıdan kaynaklı hatalar garanti kapsamına girmez. Garanti sadece iş bazlı olup, yazılım ve donanımdan kaynaklı herhangi bir garanti yükümlülüğü yoktur.

10.  FIKRI VE SINAI HAKLAR

KULLANICI, Parsel Sorgulama Programı, Ücretsiz ve Ticari Amaçlı Kullanımı Yasaklı programlar ile yazıldığını ve bu nedenle bu programı satamayacağını, kopyalanamayacağını bilir. Bu tür konular ile ilgili her türlü sorumluluk KULLANICI’ya aittir ve muhatabı MİCROSOFT, GOOGLE, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve ilgili kişi veya kurumlardır. Ortaya çıkabilecek Maddi ve Manevi her türlü zarar, ziyan, onarım bedeli vb. herşey KULLANICI’ya aittir. Programın üçüncü kişiler ve programlar ile açılarak oynanması ile ortaya çıkabilecek sorumluluk KULLANICI’ya aittir.

11.  GIZLILIK

Parsel Sorgulama Programı ile üretilen, programa aktarılan veriler üçüncü kişi veya uygulamalarca görülebilir. Bu ve bu nedenle ortaya çıkabilecek  hiçbir sorumluluğu kabul etmiyoruz. Tüm sorumluluk KULLANICI’ya aittir.

Kullanıcı Bilgileriniz ( KAYIT OLURKEN ) tarafımızca üçüncü kişilerce paylaşılabilir. Elimizde olmayan nedenler ile ( virüs, spam saldırısı vb. ) istenmeden başkalarının eline geçebilir. Kayıt olurken bunu kabul etmiş sayılırsınız.

12. SÖZLESMEYE AYKIRILIK VE SÖZLESME’NIN FESHI

Sözleşme yukarıda sayılan maddelere uyulmaması halinde aykırılık kazanır ve feshi gündeme gelir. Bu durumda sözleşme feshedilir ve dava yolu açıktır.

13. IHTILAFLARIN HALLI

İş bu sözleşme taraflar arasında ortaya çıkabilecek ihtilaflar halinde ilgili adli kurumlar yetkili kılınır.  Kullanıcının yukarıda belirtilen kaynak kodların paylaşımı, ticari amaçlı kullanımı vb. durumlarda ise ilgili şahıs, şirket veya kurumlar ile KULLANICI arasında İHTİLAF gündeme gelir ve bu durumda Parsel Sorgulama Programı veya Parsel Sorgulama Yazılımcısı sorumlu tutulamaz.

14. DEVREDILEMEZLIK

KULLANICI Bu Sözleşmedeki hak ve yükümlülüklerini Parsel Sorgulama Yazılımcısı ’nın izni olmaksızın üçüncü kişilere devredemez.

15. TEBLIGATLAR

Taraflar, birbirlerine yapacakları her türlü bildirim ve tebligatı aşağıdaki e-posta adreslere göndereceklerdir.

Parsel Sorgulama Yazılımcısı Elektronik Posta Adresi: sagulnet@gmail.com

KULLANICI Elektronik Posta Adresi:  Kayıt olduğu eposta adresi

Adres değisiklikleri, diğer Tarafa yazılı olarak bildirilmedikce Tarafların birbirine yapacakları her türlü tebligat yukarıda eposta adreslerine yapılacak ve gecerli bir tebligin yasal sonuclarını doguracaktır.

Parsel Sorgulama Yazılımcısı eposta adresi değişikliğini KULLANICI’ya bildirmek zorunda değildir.

16.  MÜCBIR SEBEPLER

KULLANICI , Kullanıcı adı ve şifreyi Parsel Sorgulama Yazılımcısı ‘ndan alacaktır. Başka kişilerden alınan kullanıcı adı ve şifre olması durumunda sözleşmenin devamı, askıya alınması, feshi ve tasfiyesi müzakere edilecektir.

17. DIGER HÜKÜMLER

İş bu sözleşme 17 maddeden oluşmakta olup ıslak imzaya gerek yoktur. Programı kullanan, indiren, yükleyen, devreden vb. Parsel Sorgulama Programı ile ilişiği olan herkes sözleşmedeki bu maddeleri kabul etmiş sayılır.

Şaban GÜL, Parsel Sorgulama Fikir ve Yazılım Sahibi

 

 

Program Hataları ve Açıklamaları

8.1. Ana Ekran Hataları

8.1.1. Google Earth Yolu Bulunamadı Hatası

ANAGEKABU001

Yaptığınız İşlem “C:\sabangul\parselsorgu\ge.txt” dosyasının bulunamaması veya oluşturulamamasından kaynaklı meydana gelmiştir. Programı yeniden kurmanız, yönetici olarak çalıştırmanız veya farklı bilgisayardaki bu dosyayı bu dizine kopyalamanız soruna çözüm olabilir. Bunun dışında sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz. C’de sabangul klasörüne giriniz, sabangul klasörü yoksa lütfen oluşturunuz Bu klasörün içinde parselsorgu klasörüne giriniz yoksa oluşturunuz, burada yeni bir not defteri dosyası oluşturarak dosyanın adını ge yazınız.Dosyayı açınız ve içerisine google earth dosyanızın bulunduğu konum adresini yazınız. Örneğin: “C:\Program Files (x86)\Google\Google Earth\client\googleearth.exe” (tırnak işareti yok) ve dosyayı kaydediniz. Sorun düzelecektir. Düzelmediyse Google Earth programını ve Parsel Sorgulama Programını Yeniden Kurunuz. Sorun hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

ANAGEKABU002

Yaptığınız İşlem kayıt defterinden veri okunamadığından dolayı kaynaklanıyor. Programı yeniden kurmanız, yönetici olarak çalıştırmanız veya farklı bilgisayardaki bu dosyayı bu dizine kopyalamanız soruna çözüm olabilir. Bunun dışında sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz. C’de sabangul klasörüne giriniz, sabangul klasörü yoksa lütfen oluşturunuz Bu klasörün içinde parselsorgu klasörüne giriniz yoksa oluşturunuz, burada yeni bir not defteri dosyası oluşturarak dosyanın adını ge yazınız.Dosyayı açınız ve içerisine google earth dosyanızın bulunduğu konum adresini yazınız. Örneğin: “C:\Program Files (x86)\Google\Google Earth\client\googleearth.exe” (tırnak işareti yok) ve dosyayı kaydediniz. Sorun düzelecektir. Düzelmediyse Google Earth programını ve Parsel Sorgulama Programını Yeniden Kurunuz. Sorun hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

ANAGEKABU003

Yaptığınız İşlem C sürücüsünde sabangul klasörüne veya, sabangul klasoru içerisinde bir dosyaya erişmeye izin vermiyor. Programı yeniden kurmanız, yönetici olarak çalıştırmanız veya farklı bilgisayardaki bu dosyayı bu dizine kopyalamanız soruna çözüm olabilir. Bunun dışında sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz. C’de sabangul klasörüne giriniz, sabangul klasörü yoksa lütfen oluşturunuz Bu klasörün içinde parselsorgu klasörüne giriniz yoksa oluşturunuz, burada yeni bir not defteri dosyası oluşturarak dosyanın adını ge yazınız.Dosyayı açınız ve içerisine google earth dosyanızın bulunduğu konum adresini yazınız. Örneğin: “C:\Program Files (x86)\Google\Google Earth\client\googleearth.exe” (tırnak işareti yok) ve dosyayı kaydediniz. Sorun düzelecektir. Düzelmediyse Google Earth programını ve Parsel Sorgulama Programını Yeniden Kurunuz. Sorun hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

8.1.2. Program Yüklemesinde Çıkan Hatalar

ANAYUKLEM001

Yaptığınız İşlem “C:\sabangul\parselsorgu\saydam1.txt” dosyasının bulunamaması veya oluşturulamamasından kaynaklı meydana gelmiştir. Bunu programımız otomatik düzeltmeye çalışacaktır. Programı yeniden başlattıktan sonra aynı hatayı sürekli alıyorsanız lütfen Programı yeniden kurmanız, yönetici olarak çalıştırmanız veya farklı bilgisayardaki bu dosyayı bu dizine kopyalamanız soruna çözüm olabilir. Bunun dışında sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz. C’de sabangul klasörüne giriniz, sabangul klasörü yoksa lütfen oluşturunuz Bu klasörün içinde parselsorgu klasörüne giriniz yoksa oluşturunuz, burada yeni bir not defteri dosyası oluşturarak dosyanın adını saydam1 yazınız.Dosyayı açınız ve içerisine  1 yazınız ve dosyayı kaydediniz. Sorun düzelecektir. Düzelmediyse Parsel Sorgulama Programını Yeniden Kurunuz. Sorun hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

ANAYUKLEM002

Zamanlayıcılarımız çalışmadı. Bu tamamen bilgisayarınız ile ilgili bir durum olup, buna yapılabilecek hiçbir çözüm yoktur. Fakat size birkaç öneride bulunabiliriz: Bilgisayarınızın saatini kontrol ediniz, yada bilgisayarınıza format atarak deneyiniz, windows xp üstü bir işletim sisteminde deneyiniz veya programın uyumluluk modunu en üst seviyeye getiriniz. Bilgisayarınızda framework4 ve üstü yoksa yükleyiniz. Programı yeniden yükleyin ve güvenilir programlar listesine alınız. Hata hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

ANAYUKLEM003

İnternete bağlanırken bir sorun yaşanıyor. Bunun nedeni internet bağlantınızın olmaması veya internet tarayıcınız ile ilgili olabilir. Bunun için windows xp üstü bir işletim sisteminde demeniz, programın uyumluluk modunu en üst seviyeye getirmeniz, bilgisayarınıza framework4 ve üstü versiyonunu yüklemeniz, programı yönetici olarak çalıştırmanız önerilir. Ayrıca internet explorer tarayıcınızın bilgisayarınızda bulunması ve en güncel sürümünü kullanmanızı öneriyoruz. Programı yeniden yükleyin ve güvenilir programlar listesine alınız. Hata hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

ANAYUKLEM004

Yaptığınız İşlem “C:\sabangul\parselsorgu\haritason.txt” dosyasının bulunamaması veya oluşturulamamasından kaynaklı meydana gelmiştir. Bunu programımız otomatik düzeltmeye çalışacaktır. Programı yeniden başlattıktan sonra aynı hatayı sürekli alıyorsanız lütfen Programı yeniden kurmanız, yönetici olarak çalıştırmanız veya farklı bilgisayardaki bu dosyayı bu dizine kopyalamanız soruna çözüm olabilir. Bunun dışında sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz. C’de sabangul klasörüne giriniz, sabangul klasörü yoksa lütfen oluşturunuz Bu klasörün içinde parselsorgu klasörüne giriniz yoksa oluşturunuz, burada yeni bir not defteri dosyası oluşturarak dosyanın adını haritason yazınız.Dosyayı açınız ve içerisine tırnaklar olmadan “http://old.wikimapia.org/#lat=40&lon=33&z=3&l=36&m=b”  yazınız ve dosyayı kaydediniz. Sorun düzelecektir. Düzelmediyse Parsel Sorgulama Programını Yeniden Kurunuz. Sorun hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

ANAYUKLEM005

İnternete bağlanırken bir sorun yaşanıyor. Bunun nedeni internet bağlantınızın olmaması veya internet tarayıcınız ile ilgili olabilir. Bunun için windows xp üstü bir işletim sisteminde demeniz, programın uyumluluk modunu en üst seviyeye getirmeniz, bilgisayarınıza framework4 ve üstü versiyonunu yüklemeniz, programı yönetici olarak çalıştırmanız önerilir. Ayrıca internet explorer tarayıcınızın bilgisayarınızda bulunması ve en güncel sürümünü kullanmanızı öneriyoruz. Programı yeniden yükleyin ve güvenilir programlar listesine alınız. Hata hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

8.1.3.Tablo Yükleme ve Düzenleme Hatası

ANAGRIDDZ001

Tablo Düzenleme Açılamadı. Bunun için windows xp üstü bir işletim sisteminde demeniz, programın uyumluluk modunu en üst seviyeye getirmeniz, bilgisayarınıza framework4 ve üstü versiyonunu yüklemeniz, programı yönetici olarak çalıştırmanız önerilir.Programı yeniden yükleyin ve güvenilir programlar listesine alınız. Hata hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

8.1.4.Parsel Sorgulama Formunun Açılmaması Hatası

ANASCLEBU001

Parsel Sorgulama Formu Açılamadı. Form açıksa otomatik kapatılacaktır. Tekrar deneyin. Sorun devam ediyorsa Programı yeniden başlatmanız bu sorunu çözecektir. Hala devam ediyorsa Bunun için windows xp üstü bir işletim sisteminde demeniz,programın uyumluluk modunu en üst seviyeye getirmeniz, bilgisayarınıza framework4 ve üstü versiyonunu yüklemeniz, programı yönetici olarak çalıştırmanız önerilir.Programı yeniden yükleyin ve güvenilir programlar listesine alınız. Hata hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

8.1.5.Harita Servislerindeki Hatalar

ANAWBDOKM001

Yaptığınız İşlem C sürücüsünde sabangul klasörüne veya, sabangul klasoru içerisinde bir dosyaya erişmeye izin vermiyor. Programı yeniden kurmanız, yönetici olarak çalıştırmanız veya farklı bilgisayardaki bu dosyayı bu dizine kopyalamanız soruna çözüm olabilir. Bunun dışında sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz. C’de sabangul klasörüne giriniz, sabangul klasörü yoksa lütfen oluşturunuz Bu klasörün içinde parselsorgu klasörüne giriniz yoksa oluşturunuz, burada yeni bir not defteri dosyası oluşturarak dosyanın adını haritason yazınız.Dosyayı açınız tırnaklar olmadan “http://old.wikimapia.org/#lat=40&lon=33&z=3&l=36&m=b”  yazınız ve  dosyayı kaydediniz. Sorun düzelecektir. Düzelmediyse Parsel Sorgulama Programını Yeniden Kurunuz. Sorun hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

ANAWBDOKM002

Yaptığınız İşlem C sürücüsünde sabangul klasörüne veya, sabangul klasoru içerisinde bir dosyaya erişmeye izin vermiyor. Programı yeniden kurmanız, yönetici olarak çalıştırmanız veya farklı bilgisayardaki bu dosyayı bu dizine kopyalamanız soruna çözüm olabilir. Bunun dışında sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz. C’de sabangul klasörüne giriniz, sabangul klasörü yoksa lütfen oluşturunuz Bu klasörün içinde parselsorgu klasörüne giriniz yoksa oluşturunuz, burada yeni bir not defteri dosyası oluşturarak dosyanın adını enlem yazınız.Dosyayı açınız 20 ila 30 arası bir tamsayı yazınız ve  dosyayı kaydediniz. Sorun düzelecektir. Düzelmediyse Parsel Sorgulama Programını Yeniden Kurunuz. Sorun hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

ANAWBDOKM003

Yaptığınız İşlem C sürücüsünde sabangul klasörüne veya, sabangul klasoru içerisinde bir dosyaya erişmeye izin vermiyor. Programı yeniden kurmanız, yönetici olarak çalıştırmanız veya farklı bilgisayardaki bu dosyayı bu dizine kopyalamanız soruna çözüm olabilir. Bunun dışında sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz. C’de sabangul klasörüne giriniz, sabangul klasörü yoksa lütfen oluşturunuz Bu klasörün içinde parselsorgu klasörüne giriniz yoksa oluşturunuz, burada yeni bir not defteri dosyası oluşturarak dosyanın adını boylam yazınız.Dosyayı açınız 20 ila 30 arası bir tamsayı yazınız ve  dosyayı kaydediniz. Sorun düzelecektir. Düzelmediyse Parsel Sorgulama Programını Yeniden Kurunuz. Sorun hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

8.2. Parsel Sorgulama Hataları

8.2.1.Parsel Sorgulama Ekranı Yükleme Hataları

PSRYUKLEM001

İnternete bağlanırken bir sorun yaşanıyor. Bunun nedeni internet bağlantınızın olmaması veya internet tarayıcınız ile ilgili olabilir. Bunun için windows xp üstü bir işletim sisteminde demeniz, programın uyumluluk modunu en üst seviyeye getirmeniz, bilgisayarınıza framework4 ve üstü versiyonunu yüklemeniz, programı yönetici olarak çalıştırmanız önerilir. Ayrıca internet explorer tarayıcınızın bilgisayarınızda bulunması ve en güncel sürümünü kullanmanızı öneriyoruz. Programı yeniden yükleyin ve güvenilir programlar listesine alınız. Hata hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

PSRYUKLEM002

Yaptığınız İşlem “C:\sabangul\parselsorgu\gearth_sablon.xml” dosyasının bulunamaması veya oluşturulamamasından kaynaklı meydana gelmiştir. Lütfen Programı yeniden kurunuz, yönetici olarak çalıştırmanız veya farklı bilgisayardaki bu dosyayı bu dizine kopyalamanız soruna çözüm olabilir. Bunun dışında sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz. C’de sabangul klasörüne giriniz, sabangul klasörü yoksa lütfen oluşturunuz Bu klasörün içinde parselsorgu klasörüne giriniz yoksa oluşturunuz, burada gearth_sablon.xml dosyası varmı kontrol ediniz,yoksa indiriniz veya var olan bir dosyadan kopyalayınız . Sorun düzelecektir. Düzelmediyse Parsel Sorgulama Programını Yeniden Kurunuz. Sorun hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

PSRYUKLEM003

Yaptığınız İşlem “C:\sabangul\parselsorgu\saydam2.txt” dosyasının bulunamaması veya oluşturulamamasından kaynaklı meydana gelmiştir. Bunu programımız otomatik düzeltmeye çalışacaktır. Programı yeniden başlattıktan sonra aynı hatayı sürekli alıyorsanız lütfen Programı yeniden kurmanız, yönetici olarak çalıştırmanız veya farklı bilgisayardaki bu dosyayı bu dizine kopyalamanız soruna çözüm olabilir. Bunun dışında sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz. C’de sabangul klasörüne giriniz, sabangul klasörü yoksa lütfen oluşturunuz Bu klasörün içinde parselsorgu klasörüne giriniz yoksa oluşturunuz, burada yeni bir not defteri dosyası oluşturarak dosyanın adını saydam2 yazınız.Dosyayı açınız ve içerisine  1 yazınız ve dosyayı kaydediniz. Sorun düzelecektir. Düzelmediyse Parsel Sorgulama Programını Yeniden Kurunuz. Sorun hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

8.2.2. Zamanlayıcı Hataları

PSRTIMER1001

İnternete bağlanırken bir sorun yaşanıyor. Bunun nedeni internet bağlantınızın olmaması veya internet tarayıcınız ile ilgili olabilir. Bunun için windows xp üstü bir işletim sisteminde demeniz, programın uyumluluk modunu en üst seviyeye getirmeniz, bilgisayarınıza framework4 ve üstü versiyonunu yüklemeniz, programı yönetici olarak çalıştırmanız önerilir. Ayrıca internet explorer tarayıcınızın bilgisayarınızda bulunması ve en güncel sürümünü kullanmanızı öneriyoruz. Programı yeniden yükleyin ve güvenilir programlar listesine alınız. Hata hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

PSRTIMER2001

İnternete bağlanırken bir sorun yaşanıyor. Bunun nedeni internet bağlantınızın olmaması veya internet tarayıcınız ile ilgili olabilir. Bunun için windows xp üstü bir işletim sisteminde demeniz, programın uyumluluk modunu en üst seviyeye getirmeniz, bilgisayarınıza framework4 ve üstü versiyonunu yüklemeniz, programı yönetici olarak çalıştırmanız önerilir. Ayrıca internet explorer tarayıcınızın bilgisayarınızda bulunması ve en güncel sürümünü kullanmanızı öneriyoruz. Programı yeniden yükleyin ve güvenilir programlar listesine alınız. Hata hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

8.2.3.Google Earth ile ilgili hatalar

PSRGOOEAR001

Yaptığınız İşlem C sürücüsünde sabangul klasörüne veya, sabangul klasoru içerisinde googlesorgu dosyaya erişmeye izin vermiyor. Programı yeniden kurmanız, yönetici olarak çalıştırmanız veya farklı bilgisayardaki bu dosyayı bu dizine kopyalamanız soruna çözüm olabilir. Bunun dışında sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz. C’de sabangul klasörüne giriniz, sabangul klasörü yoksa lütfen oluşturunuz Bu klasörün içinde parselsorgu klasörüne giriniz yoksa oluşturunuz,burada googlesorgu klasoru yoksa oluşturunuz  . Sorun düzelecektir. Düzelmediyse Parsel Sorgulama Programını Yeniden Kurunuz. Sorun hala devam ediyorsa lütfen bize ulaşınız.

PSRGOOEAR002

Bilgisayarınızda Google Earth uygulaması yüklü değilse bu hatayı alırsınız. Eğer yüklü ise google earth dosyasının kısayolunu ayarlardan değiştiriniz. Sorun hala devam ediyorsa programı yeniden kurunuz ve güvenilir programlar listesine alınız. Hala hata alıyorsanız bize ulaşınız.

 

Yazar: Şaban GÜL

Zonguldak doğumlu, mutlu ve gururlu Harita Mühendisiyim. Bir gün bu piyasa arazi bilecen yiğenim, totali görecen, jalon tutacan, elle kroki çizecen diyen amcalara değil; Drone uçuran, kendi yazılımlarını yapan, yazılım kullanan değil yazılım üreten, fotogrametri bilen Genç Mühendislere kalacak. İşte o zaman herşey farklı olacak. O gün geliyor

11 thoughts on “Parsel Sorgulama Programı

  Sinan

  (13 Nisan 2016 - 16:35)

  indiremiyorum üye oldum giriş yaptım fakat indiremiyorum lütfen mail adresimi onaylarmısınız?

   merhaba

   (18 Nisan 2016 - 16:45)

   nerden indire bilriz proğramı hocam acil

    Şaban GÜL

    (27 Nisan 2016 - 12:22)

    Program TKGM tarafından hak ihlali bulunduğu gerekçesi ile kaldırıldı.

   Şaban GÜL

   (27 Nisan 2016 - 12:22)

   Program TKGM tarafından hak ihlali bulunduğu gerekçesi ile kaldırıldı.

  Arif Kumru

  (29 Ağustos 2016 - 11:17)

  Şaban Bey Merhaba,
  Babama ait Ataşehir/İSTANBUL da 72 m² tapulu çift katlı bina yolda kaldığı gerekçesi ile belediye kamusallaştırmak istediğini dilekçe ile beyan etti ve ilk görüşmede tespit edilen değerin çok az olması sebebi ile anlaşma sağlanamadı.
  Bu durumda izlememiz gereken prosedür nedir, ne yapmamız gerekiyor.
  yardımcı olabilir misiniz?

   Şaban GÜL

   (24 Ağustos 2016 - 17:12)

   Belediyeye bir dilekçe ile müracaat ediniz ve durumu anlatınız. ( Eğer olası bir sıkıntı olursa, düzeltme olmazsa ilgili konuyu mahkemeye taşıyınız)

  yasin

  (8 Aralık 2016 - 10:56)

  program çok lazım oldu bir şekilde ulaşabilirmiyim

   Şaban GÜL

   (27 Aralık 2016 - 07:09)

   Yazılım Tkgm tarafından engellendi. Saygılar.

  Kemal

  (20 Mart 2017 - 16:00)

  Programa bir şekilde ulaşmam mümkün müdür?
  TKGM koordinatlarının duyarlığı konusunda bir bilgi var mı?
  Dönüşüm yaparak arazide tatbikte bir sıkıntı olur mu?
  Emeğinize sağlık. Teşekkürler.

  Bora Barem

  (3 Aralık 2017 - 11:04)

  Şaban bey mrb, Parsel sorgulamayı nereden indirmemiz gerektiği konusunda yardımcı olabilirmisiniz.

   Şaban GÜL

   (10 Nisan 2018 - 22:38)

   Program yasal nedenlerden dolayı kaldırıldı. Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.