Kamupratik Veri Aktarım Menüsü

Kamupratik’e dışarıdan veri alma veya tablodaki verileri başka sütunlara aktarma işlemleri buradan yapılır. Toplu pafta adı ve pafta ölçeği girişi, CKS formatındaki Kilometre ve Ağırlık Merkezi Noktası aktarma ve Hesap dosyası aktarımı buradan yapılır.

Sütunlara Toplu Veri Girişi Yap

Kamupratik’teki sütunlara toplu veri girişi bu menüden yapılabilir. Tescil Durumu, Parsel Cinsi, Parsel Tipi, Yapılaşma Türü, Fiili Cinsi toplu veya seçeceğiniz parsellere özel otomatik toplu girilebilir. Fiili Cinsi = Tapu Cinsi yapabilirsiniz.

Tablodan Sütunlara Aktar

Kamupratik ekranından sütunlara verileri otomatik aktarabilirsiniz. Netcadden aktardığınız projedeki binaları, kamulaştırma alanlarını, irtifak miktarını aktarabilirsiniz.

Hesap Dosyası Aktar

Netcad yazılımında oluşturduğunuz projenizin hesap ve pafta bilgilerini Kamupratik’e aktarmayı sağlar. Bu dosyanın nasıl oluşturulacağı aşağıda anlatılmıştır. ( Görseller Netcad 5.2 Versiyonuna aittir ) 

Netcad Hesap Modülünden Yazıcı Çıktılarını Ardından Alan Çıktılarını Seçiniz.

Karşınıza Çıkan Ekrandan Rapor Sonucu olan sekmede Dosya’yı seçiniz.

Tüm Parselleri Seçiniz. ( Sadece kamulaştırmaya giren parsellerde seçilebilir. Yada size sunulan tabaka seçeneklerinden ilgili tabakaları seçerek te yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için NETCAD YARDIM dosyasını inceleyebilirsiniz.

Karşımıza gelen raporu Dosya sekmesinden saklıyoruz.

Saklayacağımız Yeri seçip Kaydediyoruz.

Bu dosyayı açıyoruz. Karşımıza gelen ekrandan Alan-Pafta CKS Dosyası Yükle butonuna basarak yüklüyoruz.

Yükleme tamamlandığında karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Pafta İsimlerini de Aktar seçeneğini işaretlerseniz dosyadaki pafta isimleride otomatik aktarılacaktır. Hesap alanı aktarım seçeneğinden birini seçip İlerle ve Yükle butonuna basınız.
Yeniden Tasarla: Yüklediğiniz CKS dosyasındaki ada_parsel ve hesap bilgilerini esas alarak yükleme yapar
Güncelleme Yap: Mevcut girdiğiniz kayıtlar esas alınıp bu dosyadan sadece hesap bilgisi, seçtiyseniz pafta bilgilerini alır.

 

 

 

Ağırlık Merkezi Noktası Aktar

Ağırlık Merkezi Koordinatlarının otomatik aktarılmasını sağlar. Bu modül daha fazlasınıda yapar. Ağırlık Merkezini NCN(Nokta Dosyası) formatında yüklerseniz karşınıza çıkan seçeneklerden Yeni Proje Oluştur seçeneğini işaretlemeniz halinde yüklediğiniz nokta dosyasındaki nokta numarasını ada_parsel olarak algılar ve proje aktarır. Genelde cbs sorgu modülünde gerekli olan parsel no ve ağırlık merkezi gerekli olması hallerinde kullanılabilir. Veya projenizin tapu kayıtlarının sorgulanması gibi işlevlerinde kullanılır.


Ağırlık merkezini koordinatlı alan hesabı ilede yükleyebilirsiniz. Bu durumunda alacağınız koordinatlı alan hesabı CKS dosyasını ( Netcad’den aldığınız ) aktarabilirsiniz. Bu durumda ağırlık merkezi otomatik hesaplanır. Bu durumda yine yeni bir proje oluşturabilirsiniz. Bu seçeneklerden Hataları Denetlemeyi işaretlerseniz
Aşağıdaki gibi hata listesini görebilirsiniz. Mükerrer nokta, X’li nokta, Alanlardaki hataları görebilirsiniz. Bu hataları görüntüleyebilir veya kaydedebilirsiniz.

Kilometre Dosyası Aktar

Kilometre değerlerinin otomatik aktarılmasını sağlar. Netcad’den kaydettiğiniz CKS formatlı cetvel dosyasını ( Kamu Modülü Raporlarından TCK2 olması gerekir ) buradan yükleyiniz.
Yüklediğiniz dosyanın formata uygun olmaması halinde veri güvenliği açısından işlem iptal edilecektir.
Dosya yüklemesi başarılı olursa parsel ve kilometre değerleri bir liste halinde gösterilecektir.
İşlem tamamlandıktan sonra Tamam’a basınız.
NOT: Mevcutta girilen değerler silinecektir.
DİKKAT: TCK2 formatı harici bir dosyanız varsa bize bildirerek uygun bir dosya üretebiliriz.
Eğer bir dosyada ada_parsel kilometreniz varsa kilometre sütununa kendiniz formül yazarak kilometre aktarabilirsiniz.

Toplu Pafta Adı Gir

Parsel sekmesinde tüm pafta isimlerinin tek ekranda tek pafta isimi ile aktarılmasını sağlar. Karşınıza çıkan ekrandaki kutucuğa pafta ismini yazın ve yazdırmayı başlat butonuna basınız. Eğer A,B,C gibi ara parsellerede yazdırmak isterseniz Ara Parselllere de Girilsin seçeneğini işaretleyiniz.

Toplu Pafta Ölçeği Gir

Parsel sekmesinde tüm pafta ölçeklerini tek ekranda tek pafta ölçeği ile aktarılmasını sağlar. Karşınıza çıkan ölçeklerden birini seçip başlat butonuna basınız. Eğer A,B,C gibi ara parsellerede yazdırmak isterseniz Ara Parselllere de Girilsin seçeneğini işaretleyiniz.

Yazar: Şaban GÜL

Amacımız herkese yardımcı olabilmek. Haritacılık ile sınırlı kalmayıp birçok sektöre girmeye RAMAK kaldı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.