Boş Lihkablar…1045 Lihkab planı… 818 Boş Lihkab … Lihkab Sınavı ???

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü LİSANSLI HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ VE BÜROLARI YER DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ HAKKINDA EK DUYURU açıkladı. Ekinde de planlanan ve dolu-boş Lihkab bürolarını yayımladı.

Listeye baktımda ;

Planlanan Lihkab Büro Sayısı: 1045

Dolu Lihkab Büro Sayısı : 227

Boş Lihkab Büro Sayısı: 818

İlçelerin çoğunda Lihkab bürosu yok. Hatta Lihkab bürosu olmayan iller var. Buralar için sınav açılsa ? Bu sınav sonrası hem buralarda Lihkab bürosu kurularak mesleki istihdam sağlansa, hemde vatandaşın Lihkab tarafından yapılan işlemler için ilçeden il merkezlerine gitmek zorunda bırakılmasa iyi olmazmı ?

İşin siyasi, idari boyunu bilmem ve çokta anlamam. Ama bir Harita Mühendisi olarak, sektörümüz ciddi anlamda iş ve istihdam sorunu yaşamaktadır. Malum sektörü büyük ölçüde inşaat sektörü ve ihaleler ayakta tutmakta, inşaat sektöründeki sıkıntılar direkt yansıdı, malum ihale çıkmayışı da ciddi anlamda yaralar açmaya başladı.

Bu yaraları bir nebze saracak, en azından 2-3 bin civarı istihdamı sağlayacak boş Lihkab bürolarının açılması azda olsa sektöre nefes aldırır.

Umarım bir an önce buna bir çare bulur ve Lihkab bürolarında boş kalan yerler için bir sınav açılır.

Yayınlanan planlama ektedir.

https://www.tkgm.gov.tr/sites/default/files/icerik/ekleri/planlama_.pdf
Lisanslı Harita Kadastro Bürosunun kısaltması olan Lihkab,Kadastro Müdürlüğü veya Birimlerinin yaptığı bazı işleri yapan özel bürolardır. Lisans almak için harita mühendislerinin sınava girip bu lisansı almaya hak kazanması gerekir.


Lihkab büroları Aplikasyon, Yer Gösterme, Cins değişikliği, İrtifak Hakkı Tesisi ve Tevhid işlerinin yapım ve kontrolünü yapar. Her ne kadar bazıları buna karşı çıksada Kadastro Müdürlüğünün iş yükünü alması, sadece bu işlere özel kişilerin yetiştirilmesi ve uzmanlaşması açısından bakıldığında faydalıdır.


Lihkab bürolarının denetimide TKGM tarafından yapılmaktadır.

Yazar: Şaban GÜL

Zonguldak doğumlu, mutlu ve gururlu Harita Mühendisiyim. Bir gün bu piyasa arazi bilecen yiğenim, totali görecen, jalon tutacan, elle kroki çizecen diyen amcalara değil; Drone uçuran, kendi yazılımlarını yapan, yazılım kullanan değil yazılım üreten, fotogrametri bilen Genç Mühendislere kalacak. İşte o zaman herşey farklı olacak. O gün geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.