Beynimizi Yüzdeli Kullanıyoruz Saçmalığı

beyinGünümüzde popüler bir cümle gezinip dolaşıyor,genellikle buna herkesin inandığı bir cümle “İnsanlar beyninin %3 ünü kullanıyor” şeklinde. Herşeyin sorgulanmasına inanan ben bunu araştırdım ve şöyle bulgular elde ettim. Beynin önemli sonucu olan zekanın kullanılabilirliği mantığı nedir? Bir insanın zekası nasıl ölçülüyor.IQ denen ticari bir olay olabilir mi ? IQ saçmalığına kesinlikle inanmıyorum ben;çünkü IQ da sorulan 1-2 soruyu bilmiyorum diye gerizekalı olacak halim yok değil mi.

İnsanların beyninin yüzdeli kullanımı ile araştırma yaparken bir web sitesine denk geldim ve bu konu ile ilgili yorumları okumaya başladım.Yorumların içerisinden bazı örnekleri burada vermek istiyorum:

 

beyin6Bildiğim kadarı ile %3ünü kullanabiliyor insanlar.eğer %100 kullanabilse havadaki atomların üstünde yürüyebilirmiş. böyle bir şey okuduğumu hatırlıyorum.

Arkadaş bu olayı baya abartmış.%100 ünü kullanırsak uçuyoruz bakarmısınız. Havadaki atomların üzerinde yürümek zeka ile alakalı bir durum olabilir mi ? Zeka ile alakası yok ama inanç ve istek ile alakası kesinlikle vardır.Bir kişi isterse de zekaya gerek yoktur.. %100 veya %3 fark etmez.%lik beyin zeka sistemini söyleyenleri ve inanlara şaşırıyorum.

 

einstein%10 die biliyorum…arada tabi istisnalar oldu Einstein gibi.

Evet birde bu var Einstein daha zeki o daha fazla kullanıyor. Nerden biliniyor daha zeki olduğu.Beynini açmışlarda yarısı boş yarısı dolumuymuş ne ile ölçmüşler bu zeka olayını.Bulduğu formüllerle,Nobel ödülleriyle değildir herhalde.Düşünsenize Einstein ilk önce beyninin %10 unuı kullanıyordu sonra formüller bulunca %50 ilahi güç,daha sonra Nobel alınca %60..He sonra ne oldu karısı onu terk edince %50 ye düştü.Almanların başına gelen nazi onu Almanya’dan kovunca %40 oldu. Bunlar çok komik masallar bence. Einstein saygı duyulacak, zeki ve önemli bir insan olabilir ama bu kadar abartılmasını ben siyasi olarak görüyorum. Ayrıca bu bilim adamının herkesten daha zeki olduğunu da kesinlikle düşünmüyorum.


Tamamen özgün mesleki ve genel makalelerimizi ve kendi ürettiğimiz programlarımızı takip etmek için sitemize üye olun.


 

Hakikaten merak ettim..kaçta kaçını kullanıyoruz ve bu öğrenilebilirimi  (kaçta kaçını kullandığımız)

Evet gerçekten herkes merak ediyor. Bu anlamsız ve gereksiz tartışmanın gereksiz olduğunu ve yüzde yüz olduğunu kendisi ile paylaştım.

 

Ben dahi denilen kişilerin %7 sini kullanabildiklerini duymuştum.

İyi o zaman bu gerçek ise ve başka bir bilimsel gerçekte yüzde yüz kullanabilirlik ise o zaman herkes dahi. Ayrıca dahilik nedir ? Kim dahi olabilir. Çoğuna göre dahi olarak nitelendirilecek kişi, yine çoğu kişiye göre dahi olarak kabul edilmeyebilir. Hem bu yüzde olayı herkese göre farklı farkettiniz mi? Yüzde 3, 5, 7, 15 .

Ve yorumlardan diğerleri;

  • Bilim adamları %4 civarını kullanabiliyoruz demişti.
  •  %50 kullana bilen bir insan dağları yerinden oynatabiliyormuş.
  • İnsanlar beyinlerinin %3 ‘ü ile %4’ünü kullanabiliyormuş, Ünlü matematik dahisi Einstein ise %9 ‘ unu kullanabilmiş diye bir yerde okumuştum….
  • bende normal insanlar %2-%3 diye biliyorum.. bir de şöyle düşünün her insanı eşit sayarsak biri iş bulamazken diğeri mucit oluyor yani aslında her ikisinde de eşit beyinler var ama biri %3 ünü kullanıyor biri daha fazla kullanıyor.
  • %20 arkadaşlar..İstatistiklere göre %30’unu kullananlar bile var ama bu rakam maksimum tabi ki..Bende %2-3 civarı zannediyordum ancak kendi doktoruma sorduğumda istatistiksel bilgiyi verdi bana…
  • insan beyninin yüzde 10unu kullanıyor Einstein belirlemelere göre 12 falan kullanıyordu
  • arkadaşlar atmayalım lütfen!!!!!!ALBERT EINSTEIN bile %3’ünü kullanıyormuş.bunu sağlam bi kaynaktan okudum.yani ALBERT EINSTEIN bu kadarını kullanabiliyorsa normal insanlar ne kadarını kullanır hesaplayın…

Bu yorumlar böyle ilerleyip gidiyor. İnsanların durumunu görebiliyoruz. Kimse kendindeki başarıyı göremiyor, herkes elalemin adamı mantığına gidiyor ve birilerini övüp onunla gurur duyuyor. Sevgili dostlar hepiniz beyninizin tamamını kullanıyorsunuz, yani dahisiniz.


Tamamen özgün mesleki ve genel makalelerimizi ve kendi ürettiğimiz programlarımızı takip etmek için sitemize üye olun.


Bir hikaye;

Sunucu : Evet Ricardinho şuan yüzde kaçta kaç ile oynuyorsun ?
BJK Oyuncusu : İnsanlar yüzde kaç ile oynadığını bilseydi, her maça %100 ile oynamak için çıkardı.

İşte olay bu arkadaşlar. İnsan beynini maksimum derecede kullanıyor bununda % kaç olduğunu kim nereden bilecek.

Bu makalemiz ve tezimizi 2006 yılında Tubitak’a gönderdik ve bize cevap yazıp bu konuyu o yılın dergisinde yayımlamışlardı. Sizinle paylaşmak istiyorum.

Şaban GÜL

 

Tubiktak’tan açıklama;
Öncelikle sorunuzun başında belirttiğiniz varsayıma göz atalım isterseniz: “Beynimizin çok düşük bir yüzdesini kullanırız.” Yaklaşık bir asır önce ortaya atılan bu iddianın kaynağı bazı bilim insanlarının söylem ve bulgularının yanlış yorumlanıp çarpıtılmasına dayanıyor. Bugün, sinir bilim ve beyin görüntüleme tekniklerindeki gelişmeler öyle gösteriyor ki, beynimizdeki tüm sinirler çeşitli eylemler sırasında aktive oluyor. Daha açık bir deyişle, kullanmadığımız herhangi bir sinir ağı bulunmuyor. Konuyla ilgili bir başka yaklaşımsa sinir hücrelerinin herhangi bir uyarıcı almadıklarında dejenere olarak işlevselliklerini kaybediyor olma özellikleri. Örneğin, görsel sistem. Gelişmenin erken dönemlerinde göz sinirleri yeterli uyarıcıya maruz bırakılmadıklarında görme yetisi kayboluyor. Benzer şekilde, eğer ki beynimizde kullanılmayan sinir ağları bulunsaydı, işlevselliklerini kaybetmiş olmalarını beklememiz gerekirdi. Fizyolojik kanıtlar bir yana, iddia evrimle de uyuşmuyor. Aktif olmayan, hayatta kalma mücadelemize katılmayan sinir ağları içeren büyük bir beyin evrimsel gelişimle de bağdaşmıyor.
Beyin yüzdesinin psikolojiyi önemli ölçüde etkilediğini savunuyorum

 

Bu yazı 10 yıl önce tarafımdan yazılmış olup düzenlenerek tekrar yayınlıyorum:

http://www.frmtr.com/genel/830241-beynimizi-yuzdeli-kullaniyoruz-sacmaligi.html

Yazar: Şaban GÜL

Zonguldak doğumlu, mutlu ve gururlu Harita Mühendisiyim. Bir gün bu piyasa arazi bilecen yiğenim, totali görecen, jalon tutacan, elle kroki çizecen diyen amcalara değil; Drone uçuran, kendi yazılımlarını yapan, yazılım kullanan değil yazılım üreten, fotogrametri bilen Genç Mühendislere kalacak. İşte o zaman herşey farklı olacak. O gün geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.